Hovězí svíčková v rajčatové sugo omáčce s těstovinami

Pokud zakoupíme celou hovězí svíčkovou, což je cenově vždy výhodnější nežli naporcovaná svíčková na steaky, zpracováváme i špičky šálu masa, ze kterých beefsteak udělat nelze. Jednou z možností je upravit maso na kostičky či nudličky a doplnit jej vhodnou omáčkou. V tomto receptu představujeme domácí přípravu sugo omáčky. Jestliže svíčkovou nakládáme, tak to není ke zkřehčení masa, ale k jeho ochucení

Sugo, nebo také salsa, je italský výraz pro pojmenování omáček i některých pokrmů. Italská kuchyně je známa po celém světě, a i u nás některé italské pokrmy takřka zdomácněly. Pod pojmem sugo je v české kuchyni nejvíce známa rajčatová omáčka (salsa di pomodoro), a to hlavně díky polotovarům uzavřených ve sklenicích prodávaných v supermarketech. Tento polotovar, který je výborným způsobem zpracování úrody z naší zahrádky si snadno můžeme doma (recept v kapitole „Domácí polotovary“).
V našem receptu však připravujeme sugo omáčku k přímému použití. Při přípravě této rajčatové omáčky máme volnou ruku, protože ani v Itálii neexistuje žádný jednotný návod (kromě základních ingrediencí na zmíněné sugo k uskladnění). Dodržujeme však základní pravidlo při zhotovení této omáčky, tím je dlouhé provařování na mírném stupni sporáku.
I když Italové často v omáčce dlouho provařují veškeré suroviny včetně masa, k jemnému masu z hovězí svíčkové se tento způsob přípravy nehodí. Naopak, svíčková si žádá pouze prudké a rychlé tepelné zpracování. Až potom maso můžeme spojit s omáčkou. Těstoviny, jako příloha, jsou v tomto receptu dané. Ty po italském způsobu přímo spojujeme s omáčkou…

Suroviny:

(4 porce)

  • Hovězí svíčková 600g
  • Sůl (růžová himálajská, alpská, mořská)
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Čerstvý tymián 2 snítky
  • Olej slunečnicový,
    řepkový nebo olivový

Na sugo omáčku:

  • Rajčata cca 500g
  • Cibule červená 2 menší
  • Paprika červená 1 větš
  •  Mrkev 1 středně velká
  • Česnek 2 středně velké stroužk
  • Olej slunečnicový, řepkový nebo
    olivový (ne panenský)
  • Třtinový cukr 1 lžíce
  • Bílé víno (suché) 2dl
  • Čerstvá bazalka větší hrst lístk
  • Čerstvý tymián lístky z jedné snítky
  • Hovězí vývar nebo voda na doléván
  • Sůl
  • Čerstvě mletý barevný pepř

Postup:

Maso z hovězí svíčkové nakrájíme na kousky cca 2-3 cm velké.
Lehce prosolíme, ochutíme čerstvě mletým barevným pepřem.
Dáme do vhodné nádoby (nejlépe do víčkem uzavíratelné) přidáme snítky čerstvého tymiánu, zalijeme olejem tak, aby bylo maso ponořené, zakryjeme víčkem (alobalem, potravinářskou folií) a dáme do chladu marinovat (na několik hodin i déle).
Při delším marinování maso občas promícháme.

Nejdelší čas zabere příprava čerstvé sugo omáčky.
Rajčata nařízneme proti straně „bubáka“ do kříže a dáme na několik minut spařit do vroucí vody. Vyndáme, zchladíme ve studené vodě, sloupneme slupku, zbavíme „bubáka“ a nakrájíme na větší kousky (vložíme do misky včetně veškeré šťávy, která se z rajčat uvolnila při krájení).

Troubu zapneme na funkci „gril“ na maximum.

Červenou papriku podélně překrojíme na čtvrtiny a zbavíme semínek. Společně s oškrábanou mrkví dáme na plechu (v pekáčku) vyloženém pečícím papírem grilovat. Jakmile začne slupka paprik z větší části černat, papriky (i mrkev) vyndáme a z ještě horkých paprik sloupneme slupku. Tepelně předpřipravené papriky i mrkev nakrájíme na co nejmenší kostičky.
Oloupanou červenou cibuli nakrájíme hodně najemno.
Stroužky česneku zbavené slupky nakrájíme na tenké plátky, ty nasekáme najemno.
Lístky bazalky nasekáme a ze snítky tymiánu obereme jednotlivé lístky.

Po dně pánve s vysokým okrajem nebo v kastrolu rozpálíme olej. Vhodíme cibulku, kterou za stálého míchání na vyšším stupni sporáku necháme zesklovatět. Přidáme provonět česnek a poté jemně nakrájenou mrkev. Opět krátce zarestujeme a přihodíme kostičky papriky. Vařečkou na jednom místě základ odhrneme a do tohoto místsa vsypeme lžíci třtinového cukru. V okamžiku zkaramelizování cukru základ promícháme a ihned přihodíme oloupaná nakrájená rajčata. Přidáme nasekanou bazalku a lístky tymiánu. Zalijeme vínem, které necháme částečně odpařit.

Dále základ mírně osolíme, ochutíme čerstvě mletým barevným pepřem a na mírném stupni sporáku, zaklopené, pozvolna provařujeme za postupného přilívání horkého vývaru či vody cca 1,5- 2 hodiny. Ke konci provařování dbáme na hustší konzistenci omáčky. V tomto receptu omáčku nepasírujeme, ani nemixujeme, ale zachováváme jemnou rustikální strukturu!  Při ochutnání omáčky během vaření zjistíme, že není potřeba přisolovat, ani přislazovat.

Ke konci provařování omáčky provedeme krátkou, ale prudkou tepelnou úpravu svíčkové.
Na větší pánvi rozpálíme velmi malé množství oleje. Maso z naložení (necháme odkapat) a vkládáme na rozpálenou pánev. Během prudkého restování se snažíme kousky svíčkové otáčet tak, aby se na mase vytvořila kůrčička. Doba prudkého restování kousků svíčkové nesmí přesáhnout čtyři minuty!

Orestované kousky svíčkové (i s výpekem) vložíme do připravené sugo omáčky (horké, ale dále nezahříváme).
Nedílnou součástí tohoto receptu jsou kvalitní těstoviny různých druhů uvařené „al dente“, takže ne zcela doměkka.

Na italský způsob (přílohy jsou většinou zakomponovány v pokrmu) scezené těstoviny vmícháme přímo do omáčky s masem a poté servírujeme…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané