Hovězí kližka na medvědím česneku

Kližka je svalová skupina, která obklopuje přední a zadní nohy dobytčete. Svalová vlákna se spojují v tzv. „snopce“ kryté silným vazivovým obalem. Tyto snopce se pojí ve svaly, které na obou koncích přecházejí ve šlachy. Tyto úpony, obaly a vazivo, které obsahují klihové části (proto „kližka“), se dlouhým vařením skoro nebo i úplně rozpustí, změknou na klih. Tím se tato část hovězího skotu stala velmi oblíbenou a vyhledávanou. Vlastně rozděluje české gurmány na dvě části. Jedni tvrdí, že pořádný guláš lze uvařit pouze a jedině z hovězí kližky, druzí osobitou chuť tohoto masa příliš nemusí.

Pokud jsme příznivci pokrmů z kližky, tak se nám jistě zbíhají sliny nejen na zmíněný poctivý guláš, ale třeba na dušené hovězí (samozřejmě z kližky) na česneku. V našem receptu máme tak trochu od obojího. Maso sice nekrájíme na klasické gulášové kostky, čímž ještě lépe vynikne šťavnatost a chuť kližky, ale cibulový základ i ostatní ingredience přípravu guláše velmi připomínají. Klasický česnek setý nahrazujeme listy česneku medvědího, což jistě ocení lidé, kteří klasický česnek milují, ale nedělá jim příliš dobře
Medvědí česnek je léčivá bylina, která si co do vůně a prospěšnosti nezadá s česnekem setým. Chutí je však jemnější a méně agresivní. Tu využíváme již počátečním marinováním kližky v pestu z medvědího česneku a samotné listy přidáváme též na samý závěr tepelné úpravy, abychom v pokrmu zachovali co nejvíce blahodárných účinků této skvělé byliny, kterou si můžeme natrhat v našich lesích…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Hovězí kližka cca 1,2kg
  • Pesto z listů medvědího česneku
    cca 3 lžíce
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Čerstvý medvědí česnek 1 hrst listů
  • Cibule ½kg
  • Rajče 2 větší
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
  • Kmín drcený 1 lžička
  • Zauzená paprika 2 lžíce
  • Sůl
  • Cukr krupicový
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Pepř černý celý cca 8 kuliček
  • Bobkový list 1 větší
  • Čerstvá feferonka
    nebo chilli paprička 1ks
  • Mleté chilli papričky
  • Mouka hladká 1 lžíce
  • Voda nebo masový vývar
  • Jarní cibulka na zdobení (světlá část)

Postup:

Omytý a osušený šál kližky zbavíme přebytečných blan a přes vlákno nakrájíme na širší plátky (počítáme cca 2 plátky na porci). Maso ze všech stran posolíme, potřeme pestem z listů medvědího česneku, vložíme do mísy, zakápneme olejem, zakryjeme alobalem nebo potravinářskou folií a necháme v chladu marinovat 1-2 dny.

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (podélně překrojenou cibuli na tenké plátky nebo na větší kostičky).
V mističce rozmícháme metličkou lžíci hladké mouky s trochou vody.
Rajčata nařízneme proti straně „bubáka“ do kříže a dáme na několik minut spařit do vroucí vody. Vyndáme, zchladíme ve studené vodě, sloupneme slupku, zbavíme „bubáka“ a nakrájíme na větší kousky (vložíme do misky včetně veškeré šťávy, kterou rajčata uvolnila při krájení).

V kastrolu nebo hrnci rozpálíme po dně olej, do kterého dáme restovat cibuli s přidáním drceného kmínu. Základ restujeme na vyšším stupni sporáku za průběžného míchání téměř do tmavé barvy, avšak o něco méně, než při přípravě tmavých omáček, protože omáčku zbarvujeme zauzenou paprikou a rajčetem (příliš světlý základ však způsobí nedobrou, světlou barvu omáčky).
Při restování si můžeme pomoci tím, že když cibule hodně čpí, je takzvaně na hraně před tím, než by se začala pálit (to nesmíme dopustit, omáčka by byla hořká), přilijeme trochu horké vody a znovu vyrestujeme. Toto opakujeme, dokud není cibule dostatečně tmavá.
V této fázi přidáme restovat marinované maso, které pustí šťávu. Restujeme, dokud se šťáva téměř neodpaří. Zaprášíme uzenou mletou paprikou, velmi krátce promícháme, přidáme nakrájená rajčata, znovu promícháme a zalijeme horkou vodou nebo vývarem tak, aby maso bylo ponořené. Přihodíme bobkový list, několik kuliček černého pepře, osolíme lžičkou soli, pro pikantnost můžeme přihodit jednu feferonku nebo chilli papričku.
Dusíme, dokud není maso měkké (zaklopené poklicí, na nízkém stupni sporáku).
Doba vaření je přibližně jednu a půl, až dvě hodiny).
Během vaření občas kontrolujeme přiměřené množství tekutiny (případně dolijeme vývarem nebo vodou).
Při měkkém mase dovařujeme odklopené (abychom zredukovali tekutinu na menší množství). Omáčku mírně zahustíme rozmíchanou moukou ve vodě (tzv. záklechtkou či amerikou) a ještě při průběžném míchání cca 15 minut provařujeme.
Při provařování doladíme chuť omáčky solí, čerstvě mletým černým pepřem, případně mletými chilli papričkami.
Nakonec do omáčky vmícháme nasekané listy medvědího česneku a odstavíme ze sporáku.

Porce hovězí kližky na medvědím česneku servírujeme přelité omáčkou.
Příloh k podávání se nabízí několik. Například vhodný druh knedlíků, dušená či pečená rýže, zeleninové placičky apod. S jarním obdobím sběru listů medvědího česneku souzní i rané brambory vařené v páře…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané