Hovězí guláš

Všichni snad tuší, že prapůvodní zemí vzniku guláše (gulyás, čti gujáš) je dnešní Maďarsko (dříve však rozlehlá uherská země, kde se po dlouhou dobu křesťanství maďarských Arpádovců mísilo s pohanskými Huny či Kumány). Snad již tehdy v dávných dobách vznikl pokrm z krájeného hovězího masa, jenž však připomínal spíše hutnou masovou polévku s cibulí, mrkví a malými moučmými knedlíčky (nočky) zvanými csipetke (čti čipetky). To se v Maďarsku více méně dochovalo do dnes a pod pojmem gulyás dostaneme pokrm blížící se více polévce, podávané s bílým chlebem, než-li omáčku s masem a přílohou.

Zcela jiný pokrm (i když na tomto základě) se průběhem let a staletí vyvinul v našich zemích. Jistá revoluce proběhla zahuštěním (chlebem, moukou či bramborou) a též používáním různých druhů mas a ingrediencí.
V dnešní české kuchyni najdeme neuvěřitelné množství gulášových receptů. Musíme zde podotknout jednu nezanedbatelnou věc. Lidé ve světě, třeba kdesi na opačném konci zeměkoule, mají „Čechy“ spojené se slovy „guláš“ nebo „svíčková“ častěji, než aby mnohdy přesně věděli, kde to vlastně ta země leží.

Zastavme se tedy nyní nad dobrým klasickým českým hovězím gulášem. Cibule a kvalitní maso, to je základ dobrého guláše. U guláše hovězího máme na výběr z několika částí skotu. Můžeme použít maso z krku, plece či kýty. Specifickou částí pro přípravu guláše je kližka, bez které si leckdo pořádný guláš neumí představit, jiní ji zase nemusí. Zbývá zmínit často diskutované zahušťování domácího guláše. Pravda je, že s patřičnou dávkou cibule dokážeme vydusit omáčku do náležité konzistence bez jakéhokoli zahuštění, ale ta v poměru k masu (i k příloze) často chybí. Proto je dobré i domácí guláš nastavit pomocí mírného zahuštění…

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Hovězí maso
    (z pece, kýty, krku nebo kližka) 800g-1kg
  • Cibule 5-6 větších
    (u přípravy guláše se traduje stejné množství
    cibule jako masa)
  • Sádlo (olej) 4 lžíce
  • Rajčatový protlak 2 lžíce
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Červená sladká mletá paprika
    2 lžíce
  • Feferonka (chilli paprička) 1-2ks
  • Česnek 1 velký stroužek
  • Kmín drcený cca ½ lžičky
  • Bobkový list 1 větší
  • Pepř černý celý cca 8 kuliček
  • Pepř černý mletý
  • Sůl
  • Majoránka sušená cca 1-2 hrsti
  • Vývar (hovězí nebo zeleninový) cca 1l
    + voda na dolití
  • Mouka hladká (jíška) cca 2 lžíce

Postup:

Omyté, osušené maso zbavíme zbytečných blan (při použití kližky na několika místech oddělujeme podélné šály, které částečně odblaňujeme) a nakrájíme na kostky cca 4-5 cm velké.
Oloupané cibule nakrájíme nahrubo (podélně překrojenou cibuli krájíme příčně na tenké plátky nebo na větší kostičky).
Velký stroužek česneku (nebo dva menší) oloupeme a plochou stranou nože namáčkneme.
Veškeré ostatní suroviny si připravíme k ruce.
Vaříme vodu ve varné konvici a zahřejeme připravený vývar.

V kastrolu nebo hrnci rozpálíme sádlo, do kterého dáme restovat cibuli s přidáním drceného kmínu. Cibuli na základ guláše restujeme téměř do tmavé barvy (mícháme zpočátku občas, dále častěji), avšak o něco méně, než při přípravě tmavých omáček, protože omáčku zbarvujeme protlakem a paprikou (příliš světlý základ však způsobí nedobrou, jasně červenou barvu guláše). Při restování si můžeme pomoci tím, že když cibule hodně čpí, je takzvaně na hraně před tím, než by se začala pálit (to nesmíme dopustit, omáčka by byla hořká), přilijeme trochu horkého vývaru nebo vody a znovu vyrestujeme. Toto opakujeme, dokud není cibule dostatečně tmavá.
V této fázi přidáme do základu rajčatový protlak a ještě několik minut zarestujeme (tmavý domácí protlak nepotřebuje dlouhé restování, ale nemusíme se obávat, protlak na rozdíl od papriky nezhořkne). Nyní přidáme restovat nakrájené maso, které pustí šťávu. Restujeme, dokud se šťáva téměř neodpaří. Zaprášíme sladkou mletou paprikou, velmi krátce promíchneme a vzápětí zalijeme horkým vývarem tak, aby bylo maso zcela ponořené a rozmícháme (pokud nemáme po ruce domácí vývar, použijeme raději čistou horkou vodu, nežli vývar z průmyslově vyráběné kostky nebo prášku). Přidáme kuličky černého pepře, černý mletý pepř, bobkový list, rozmáčknutý stroužek česneku, jednu či dvě feferonky (dle požadované pikantnosti) a osolíme.

Dusíme, dokud není maso měkké (zaklopené poklicí, mírným varem). Doba vaření záleží na druhu a kvalitě masa (přibližně jednu a půl, až dvě a půl hodiny). Během vaření občas kontrolujeme přiměřené množství tekutiny (případně dolijeme vývarem nebo vodou).

V případě potřeby omáčku zahustíme moukou (nebo jíškou) rozmíchanou s vodou, přes sítko (jestliže si připravíme zahušťovací „záklechtku“ s dostatečným předstihem, můžeme zahušťovat bez použití sítka). Pokud jsme měli dostatek cibule, vytvoří se dostatečně hustá omáčka sama, zahušťování slouží hlavně k nastavení většího množství omáčky. Někdo raději guláš zahušťuje nadrobenou střídkou chleba, což také lze, ale domněnka, že je to zdravější varianta je mýtus (omáčku zahušťuje stejně mouka obsažená v chlebu).
Zahuštěnou omáčku ochutnáme, případně ještě dochutíme solí nebo pepřem a velmi pomalu necháme ještě alespoň 15 minut provařit. Na úplný závěr (po vypnutí) přidáme (mezi dlaněmi promnutou) sušenou majoránku (guláš s majoránkou již déle nevaříme, majoránka při delší tepelné úpravě sládne).

Guláš podáváme nejčastěji s kynutým houskovým knedlíkem. Vhodné jsou i další druhy knedlíků (jihočeské máslové, bramborové, drbáky apod.) nebo bramboráčky, těstoviny či rýže. Guláš si můžeme dát i jen tak s chlebem. Ozdobení guláše na kolečka nakrájenou cibulí není od věci.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané