Hovězí burger v domácí bulce

Hrabě Sandwiche, který v osmnáctém století se svými sendviči uspěl i na královském dvoře, postupem času vymyslel i hamburger. S ním pak cestoval po celém světě a osobně prezentoval jeho různé podoby. Burger si získal největší oblibu v Americe, kde rychle zdomácněl. Mleté maso bylo nejprve podáváno jako sendvič v toastovém chlebě, později se začaly užívat měkké housky a bulky, které maso a ostatní ingredience a doplňky lépe držely. Na výrobu snad nejoblíbenějšího jídla samozřejmě vznikali první americké řetězce.

Pan hrabě Sandwiche by se jistě v hrobě otáčel, kdyby viděl úroveň hamburgerů v našich fast foodech (včetně amerických řetězců) a v různých stáncích rychlého občerstvení. Pokud neznáme svoji osvědčenou restauraci s tímto produktem, nezbývá nám, než si tento pokrm připravit doma sami. Vlastně je to jediná možnost, jak si podle svých představ vybrat z obrovské škály variant a chutí hamburgeru, která nám však nabízí zábavu a pohodu, zvláště při nejčastější formě výroby burgerů. A tou je grilování.

Jistotou v kvalitě i čerstvosti masa máme pouze, když si jej nameleme sami. Dochucení masa i doplňkové ingredience nám nabízejí mnoho možností. Burger se dá snadno nesmyslně překombinovat různými chutěmi, proto v naší knize předkládáme tento „čistý“ recept. Pokud si vhodné pečivo koupíte, není to žádná ostuda, ale jestliže svým hostům při grilování předložíte burger s doma upečenou bulkou, budete zajisté hvězdou.
Doplňování kompletního burgeru ještě v oleji smaženými hranolky je bizardní svévole zmíněných fast foodových řetězců…

Suroviny:

Suroviny na burger:

  • Hovězí plec (trochu vyšší obsah tuku
    nevadí, naopak namleté maso
    lépe drží pohromadě) cca 300g
  • Dijonská hořčice 1 lžička
  • Worcestrová omáčka pár kapek
  • Pepř čerstvě mletý
    (černý nebo barevný)
  • Sůl
  • Mleté (drcené) chilli papričky
  • Olej (slunečnicový nebo řepkový)
    na potření
  • Salát ledový (hlávkový a pod.) 2 listy
  • Cibule ½ větší
  • Rajče ½ velké
  • Domácí majonéza
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Houska nebo bulka
    (nejlépe doma upečená) 2ks

 

Suroviny na domácí housky (bulky):

  • Mouka hladká 500g
  • Droždí ½ kostky (21g)
  • Sůl 1 lžička
  • Cukr 1 špetka (do kvásku)
  • Voda teplá cca 300 ml
  • Sezamová semínka na posypání

Postup:

Postup na burger:

Hovězí maso důkladně očistíme, odblaníme a nameleme (ne zcela najemno, použijeme mřížku s dírami o průměru 1/2cm, ztuhlé maso z lednice se mele lépe).

V míse maso osolíme, opepříme, přidáme lžičku dijonské hořčice a pár kapek worcestrové omáčky. Pikantnost zvýšíme mletými (nebo drcenými) chilli papričkami. Důkladně, nejlépe rukama, promícháme. Do burgeru zásadně nepatří jakékoli spojovací ingredience (vejce, strouhanka, mouka).
Z masa vytvarujeme dvě koule, které řádně upěchujeme. Z koulí vytvoříme placky vysoké asi 2cm. (počítejme s tím, že tepelnou úpravou se velikost burgerů změní – do výšky nabydou, průměr se zmenší a když budou o něco větší nežli houska, vůbec to nevadí). Z obou stran potřeme olejem a odložíme na talíř nebo tácek zakryté fólií či alobalem do chladu odpočinout alespoň na hodinu.

Připravíme si čerstvou domácí majonézu ze dvou žloutků. Základní verze bohatě postačí (recept v kapitole „Domácí polotovary“). Nikde však není psáno, že si majonézu nemůžeme podle chuti vylepšit .

Cibuli a rajče nakrájíme na tenká kolečka, salát natrháme na větší kousky.
Housku (bulku) překrojíme napůl.

Gril rozpálíme na cca 300 °C. Burgery grilujeme zásadně na tále, nikoli na roštu na přímém ohni (odkapává šťáva do ohně). Nemá-li náš gril tálovou desku, lze použít grilovací tácky (vhodné jsou i kontaktní elektrické grily).
Doba grilování je cca 3-5 minut z každé strany. Hlavně z počátku necháme maso v klidu zatáhnout, při otáčení by se mělo maso samo odlepit. Při grilování burgerů platí stejná zásada jako u steaku, to je pouze jedno otočení masa. Hotové maso necháme zakryté alobalem chvíli odpočinout.

Kolečka cibule a rajčat můžeme též na grilu prohřát. Osobně mám však v burgeru raději čerstvou křupavou zeleninu.

Na gril dáme ještě (rozkrojenou částí dolů) krátce prohřát housky a ještě teplé je lehce pomázneme majonézou.

Při servírování dáme na spodní část housky nejprve salát, kolečko rajčete a cibule. Následuje maso, domácí majonéza a znovu rajče a cibule. Burger přiklopíme vrchní polovinou housky. Při podávání nezapomeneme na dostatečné množství ubrousků. Vzhledem k tomu, že konzumování pořádných, vysokých burgerů v celku je jaksi nepraktické, můžeme jej servírovat též na talíři a s příborem.

 

Postup na domácí housky (bulky):

Droždí rozdrobíme do misky, zasypeme špetkou cukru, promícháme a vzniklou kašičku zalijeme trochou teplé vody. Poprášíme hladkou moukou, zakryjeme a necháme kvásek v teple vzejít (cca 15- 30 min., podle kvality droždí).

Do mísy nasypeme (nejlépe prosátou na provzdušnění) hladkou mouku se lžičkou soli. Vytvoříme důlek, do něhož vlijeme kvásek a přilijeme zbytek teplé vody. V robotu hákem těsto mísíme, až je hladké a elastické ( cca 10-15 minut na stupni hnětení). Takto vypracované těsto necháme zakryté (nejlépe přendané do kynoucí mísy s krytem) kynout nejprve cca 1a ½ hodiny.

Ze vzešlého těsta na pomoučněném vále vytvoříme přiměřeně velké bochánky (bulky), které přendáme na plech vyloženým pečícím papírem. Přikryjeme utěrkou a necháme ještě v teple dokynout (alespoň ještě hodinu).

Vykynuté bulky pečeme v troubě předehřáté na 230°C nejprve 15 minut. Poté teplotu snížíme na 200°C, bulky potřeme vodou a posypeme sezamovými semínky a dopečeme ještě 15-20 minut (podle velikosti bulek).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané