Harissa

Když se řekne harissa, mnohým z nás se vybaví něco ostrého, velmi pálivého. A je to správně. Harissa je název ostré pasty (někdy také jako sušené kořenící směsi) pocházející z Tuniska, bez které není možno připravit například typická jídla severní Afriky. Základní suroviny na harissu jsou: chilli papričky (feferonky), koriandr, římský kmín, česnek, sůl, olivový olej a citronová šťáva. Ale je mnoho možností, jak tento ostrý dip (slovo ostrý je namístě, protože o pouhé pikantnosti nemůže být řeč) doplnit a chuťově obohatit.
I když samozřejmě jsou výrobci tohoto produktu, není nad domácí výrobu, která ostatně není nikterak složitá. Domácí přípravou tohoto pálivého krému máme jistotu například v tom, že harissa není dochucena octem, protože použijeme raději citrusovou (hlavně citronovou) šťávu. Dochucovat můžeme i medem, místo cukrem, a přidáním čerstvého rajčete sice neubereme na ostrosti pasty, ale přispějeme k její jemnější konzistenci. Onu proslulou pálivost můžeme ovlivnit pouze použitými druhy chilli papriček neboli feferonek, které jsou základem tohoto polotovaru. Druh feferonek i přidaných nepálivých paprik ovlivňuje též barvu pasty (pokud bychom chtěli tmavě červenou, použijeme pouze červené chilli a červenou kapii, naopak přidáním světlých odrůd dáváme pastě narůžovělou barvu).

Využití harissy se osvědčilo i v evropských podmínkách, zvláště milovníci pikantních pokrmů na tento dip nedají dopustit. Přesto s tímto polotovarem zacházíme při dalším využití v naší kuchyni velmi opatrně. Použít se dá všude, kde chceme jídlo „přiostřit“ a dát mu trochu exotický nádech…

Suroviny:

(cca 500 ml pasty)

  • Feferonky (chilli papričky),
    různé druhy cca 700g
  • Paprika nepálivá
    (na druhu a barvě nezáleží) 1-2ks
  • Olivový olej (ne panenský)
  • Cibule 1 velká
  • Česnek cca 6 stroužků (středně velkých)
  • Rajčata 2 velká
  • Kmín mletý 1 lžička
  • Římský kmín 1 lžičk
  • Sůl cca 1 lžička
    + ½ lžičky k utření česneku
  • Koriandr sušený ½ lžičky
  • Med 2 lžíce
  • Voda 2dl
  • Citronová šťáva ze 2 citronů
  • Pomerančová šťáva z 1 pomeranče

Postup:

Rajčata (slupku nařízneme do kříže naproti bubákovi) vhodíme na cca 2 minuty spařit do vroucí vody. Zchladíme ve studené vodě, oloupeme slupku, zbavíme bubáků a nakrájíme na nevelké kousky (odkládáme do misky i s veškerou šťávou uvolněnou při krájení).
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobné kostičky.
Oloupané stroužky česneku utřeme se solí (rozmáčkneme, nasekáme nadrobno, posolíme a plochou stranou širokého nože utřeme).
Papriky zbavíme stopek (z nepálivých odstraníme semínka, u feferonek většinu semínek ponecháme) a nakrájíme na větší kousky (2-3 cm).

V hrnci zahřejeme olivový olej (cca 1cm po dně). Vhodíme kostičky cibule a rovnou dáme rozvonět oba druhy kmínu (klasický i římský). Cibulku (při středním výkonu sporáku, za občasného míchání) restujeme dosklovata (cca 2-3 minuty).
Přimícháme utřený česnek a přidáme oloupaná rajčata s veškerou šťávou.
Za průběžného míchání (sporák naplno) necháme odpařit téměř veškerou tekutinu (trvá to přibližně 3 minuty).
Přihodíme nakrájené papriky a dále restujeme ještě asi 5 minut.
Poté směs podlijeme trochou vřící vody, dochutíme solí, medem a sušeným koriandrem. Zakryjeme poklicí, sporák ztlumíme a pozvolna dusíme 30 minut. Dbáme, aby při konci dušení byla tekutina opět téměř vyvařená (regulujeme odklopením poklice).
Odstavíme ze sporáku a směs tyčovým mixérem rozmixujeme dohladka.
Nakonec do pasty vmixujeme citronovou a pomerančovou šťávu. Ještě na chvilku vrátíme za stálého míchání provařit na ztlumený sporák (pozor, pasta může prskat, až vystřelovat) a odstavíme.

Harissu (nejlépe ještě horkou) plníme do sterilizovaných malých zavařovacích skleniček a zavíčkujeme. Takto vydrží uchovaná v chladu několik měsíců.
Vzhledem k tomu, že harissu spotřebováváme po malých dávkách, spíše po lžičkách, doporučujeme pro ještě dlouhodobější uskladnění tuto ostrou pastu sterilovat (obvyklým způsobem, při 85 °C cca 20 minut) a opatřit štítkem s měsícem a rokem výroby.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané