Rozdíl mezi doma připraveným „Hanáckým salátem“ a tím, co si přineseme domů z obchodu, pod tímto názvem v kelímku je obrovský. Kromě přísad v zakoupeném salátu obsahující samozřejmě několik druhů „Éček“ nemůžeme ovlivnit jeho často štiplavou octovou chuť. To znemožňuje dvojí využití tohoto výborného salátu. Dobrý hanácký salát je totiž předurčen jak ke ozdobení pečiva na snídani, večeři nebo jako skvělý doplněk svačinového sendviče, tak i k podávání coby skvělé doplňkové přílohy k mnoha pokrmům. Opravdu stojí za to, si vyrobit tento salát, z tak zdravé suroviny, jako je čerstvé hlávkové zelí.
Nakrouhání zelí na správnou „hrubost“ je prvním předpokladem k dosažení ideální struktury salátu.
Zelí i velmi krátkým předvařením, které potřebujeme k mírnému změknutí, okamžitě ztrácí barvu, což nám například v sendviči příliš nevadí. Působením soli, cukru a oleje však samo zkřehne i bez tepelné úpravy. To si však žádá delší čas, ale při podávání hanáckého salátu samostatně je i barva důležitá.
Ocet je daleko vhodnější nahradit citronovou šťávou a jistě není potřeba zdůrazňovat, že majonézu, která vlastně dělá ze zelného salátu salát hanácký, si vyšleháme z čerstvých vajec a oleje sami doma. Přidaný bílý jogurt či zakysanou smetanu bychom mohli klidně vynechat, ale biokultury v nich obsažené slouží jako konzervant k delšímu uchování salátu…