Hanácký salát z červeného zelí

Rozdíl mezi doma připraveným „Hanáckým salátem“ a tím, co si přineseme domů z obchodu, pod tímto názvem v kelímku je obrovský. Kromě přísad v zakoupeném salátu obsahující samozřejmě několik druhů „Éček“ nemůžeme ovlivnit jeho často štiplavou octovou chuť. To znemožňuje dvojí využití tohoto výborného salátu. Dobrý hanácký salát je totiž předurčen jak ke ozdobení pečiva na snídani, večeři nebo jako skvělý doplněk svačinového sendviče, tak i k podávání coby skvělé doplňkové přílohy k mnoha pokrmům. Opravdu stojí za to, si vyrobit tento salát, z tak zdravé suroviny, jako je čerstvé hlávkové zelí.

Nakrouhání zelí na správnou „hrubost“ je prvním předpokladem k dosažení ideální struktury salátu.

Zelí i velmi krátkým předvařením, které potřebujeme k mírnému změknutí, okamžitě ztrácí barvu, což nám například v sendviči příliš nevadí. Působením soli, cukru a oleje však samo zkřehne i bez tepelné úpravy. To si však žádá delší čas, ale při podávání hanáckého salátu samostatně je i barva důležitá.

Ocet je daleko vhodnější nahradit citronovou šťávou a jistě není potřeba zdůrazňovat, že majonézu, která vlastně dělá ze zelného salátu salát hanácký, si vyšleháme z čerstvých vajec a oleje sami doma. Přidaný bílý jogurt či zakysanou smetanu bychom mohli klidně vynechat, ale biokultury v nich obsažené slouží jako konzervant k delšímu uchování salátu…

Suroviny:

  • Čtvrtka hlávky červeného zelí
    cca 400g (bez košťálu)
  • Cibule 1 malá
  • Nakládaná okurka 1střední
  • Olivový olej extra virgine cca 2 lžíce
    (pouze ve variaci s nepředvařeným zelím)
  • Domácí majonéza cca 3 lžíce
  • Bílý jogurt (zakysaná smetana)
    cca 1 lžíce
  • Sůl
  • Cukr krupicový
  • Mleté sušené chilli papričky
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Citronová šťáva cca 4 lžíce

Postup:

Z hlávky červeného zelí odřízneme čtvrtinu, sloupneme vrchní vrstvu listů a odřízneme košťál. Zelí nakrouháme přes strukturu listů (používáme ploché nože struhadla, nestrouháme na děrovaném struhadle).
Oloupanou cibulku nakrájíme najemno.
Nakládanou okurku podélně překrájíme na tenké plátky, které příčně pokrájíme na tenké hranolky (okurku můžeme i nastrouhat).

V míse nakrouhané zelí dochutíme solí (2 větší špetky), cukrem (4 větší špetky), mletými chilli papričkami a čerstvě mletým černým pepřem (dle požadované pikantnosti salátu). Přidáme okurky a jemně nakrájenou cibuli. Zakápneme citronovou šťávou (4 lžíce) a panenským olivovým olejem (2 lžíce). Promícháme, zakryjeme poklicí, alobalem nebo potravinářskou fólií a necháme v chladu odležet minimálně 24hodin (dlouhá doba je důležitá ke zkřehčení zelí).
Do takto dobře „namarinovaného“ zelí vmícháme lžíci bílého jogurtu a cca 3-4 lžíce domácí majonézy. Promícháme, ochutnáme (můžeme ještě přisolit či osladit) a necháme v pokojové teplotě chutě salátu ještě alespoň hodinku v salátu spojit. Zelí občas promícháme se vznikající šťávou.

Urychlenou variantou přípravy hanáckého salátu je krátká tepelná předpříprava zelí, která nás však velmi připraví o jeho přirozenou barvu.
V hrnci přivedeme k varu vodu, do které vložíme nakrouhané červené zelí. Vaříme mírným varem max. 5 minut (od doby vložení zelí). Slijeme přes cedník a propláchneme studenou vodou. Necháme řádně odkapat.
Přendáme do mísy, dochutíme solí (2 větší špetky), cukrem (4 větší špetky), mletými chilli papričkami a čerstvě mletým černým pepřem (dle požadované pikantnosti salátu). Přidáme okurky a jemně nakrájenou cibuli. Zakápneme citronovou šťávou a promícháme. Nakonec vmícháme lžíci bílého jogurtu a cca tři lžíce domácí majonézy. Promícháme, ochutnáme (můžeme ještě přisolit či osladit) a necháme v pokojové teplotě chutě salátu ještě alespoň hodinku v salátu prolnout. Zelí občas promícháme se vznikající šťávou.

Hanácký salát je vynikající doplňkovou přílohou k různým pokrmům, zvláště k pečeným, grilovaným a smaženým masům. Oblíbený je i jako doplněk při přípravě pokrmů ve studené kuchyni…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané