Hamburská vepřová pečeně

Všichni známe snad nejuznávanější českou omáčkovou specialitu ze základu na kořenové zelenině – svíčkovou na smetaně. Tato vynikající smetanová omáčka původně stvořená s dušením hovězího masa se samozřejmě záhy začala využívat též k úpravám jiných druhů mas. Tím se i k danému masu přizpůsobovala, například ke specifické chuti zvěřiny se přidává více voňavého koření a bylinek, k suššímu králičímu masu se používá více slaniny apod. Nejvýraznější změna svíčkové omáčky je při použití masa vepřového a to v zapracování masa vyuzeného (šunky) a nakládaných okurek do podoby hamburské omáčky.

Je složité dopátrat se vzniku názvu „hamburská“. V každém případě jde o vžité pojmenování této omáčky, snad podle Československých státních norem (ČSN) platných a závazných pro vaření v minulém politickém režimu (číslo tehdejší normy 13108), kde je těžko říct, jak na tento název podle německého přístavního města pro českou specialitu tehdejší soudruzi přišli. Nicméně nedoporučujeme podle této receptury vařit, protože se jedná o gastronomický paskvil a ani soudobí kuchaři se tímto předpisem neřídili.

V našem receptu jsme použili vepřovou pečeni – karé (což je kotleta zbavená kosti), ale vhodná je i kýta či plec (jen bývá podle kusu použitého masa nutné jeho zpevnění potravinářským provázkem a přizpůsobení délky dušení).
Pokud vaříme s osvědčeným receptem na svíčkovou, máme napůl vyhráno. Chceme-li klasickou svíčkovou omáčku ještě povýšit o pomyslný stupínek dokonalosti, je potřeba se před vařením hamburské vepřové pečeně zamyslet nad její podstatou. Tou jsou zmíněné doplňkové, ale podstatné suroviny – uzené maso a nakládané okurky. Termín „šunka“ může být v tomto případě zavádějící. Potřebujeme větší kus uzeného vepřového masa nejen jako vložku do omáčky, ale hlavně k uvaření silného uzeného vývaru, bez kterého se hamburská neobejde (k tomu rychle zauzená šunka zakoupená v lahůdkách jistě nepostačí). Kvalita nakládaných okurek je též důležitá, protože okurky i lák (nejlépe z domácího produktu) dodávají omáčce tu správnou luxusní chuť odlišnou od klasické svíčkové…

Suroviny:

(5-6 porcí)

  • Vepřová pečeně (karé) cca 1,2kg
  • Uzené vepřové maso z vývaru (šunka
    od kosti, kýta, plec, krkovice apod.) cca 400g
  • Nakládané okurky cca 400g
  • Lák z okurek k dochucení
  • Sádlo (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
    na restování cca 2 lžíce
  • Uzená slanina masem prorostlá
    (anglická slanina, farmářská slanina,
    valašský špek apod.) cca 150g
  • Kořenová zelenina cca 800g
    (polovina mrkve a polovina celeru a petržele
    dohromady)
  • Cibule 2 středně velké
  • Citron 1 větší
  • Hořčice plnotučná 1 lžíce
  • Divoké koření:
    pepř černý celý 20 kuliček, nové koření
    8 kuliček, jalovec 4 kuličky,
    bobkový list 3ks
  • Sůl
  • Pepř čerstvě mletý (černý nebo barevný)
  • Cukr (nejlépe třtinový)
  • Víno bílé suché 1dl
  • Řídká máslová jíška
    (máslo 1 lžíce, mouka 1 lžíce)
  • Uzený vývar na zalití
  • Smetana (alespoň 30%) 250g
  • Máslo na zjemnění 1 oříšek

Postup:

Předem uvaříme vývar z uzeného vepřového masa. Na dobrý vývar použijeme větší kus uzeného (cca 1kg i více), nežli budeme potřebovat do omáčky.
Opláchnuté uzené maso v hrnci zalijeme vodou tak, aby maso bylo ponořené. Přidáme jednu větší cibuli (stačí sloupnout vrchní slupku), řapík celeru nebo libečku, divoké koření (pepř černý celý 10 kuliček, nové koření 6 kuliček, bobkový list 1 větší a na sporáku přivedeme k varu (přidané ingredience do vývaru nejsou zahrnuty v surovinách).
Vaříme částečně zaklopené mírným varem alespoň hodinu (i déle). Z hotového vývaru vyjmeme maso (necháme vychladnout) i zeleninu (kuličky koření můžeme ponechat).

Kořenovou zeleninu oškrábeme a nakrájíme na drobné kostičky nebo nastrouháme na hrubém struhadle.
Oloupané cibule nakrájíme na drobnější kostičky.
Ze slaniny odkrojíme silnější hranolky na špikování masa, zbytek nakrájíme na drobné kostičky.
Větší nakládanou okurku překrojíme podélně na polovinu (nebo na čtvrtinu) k protknutí masa, ostatní okurky nakrájíme na menší hranolky.
Vychladlé uzené maso z vývaru nakrájíme na drobnější hranolky.
Kůru z poloviny citronu oškrábeme nebo okrájíme (špatně se loupe, v základu hořkne), citron nakrájíme na tenké plátky a zbavíme peciček.
Pečeni (karé) opláchneme a osušíme (papírovou utěrkou). Pokud bychom použili nepravidelný kus masa z kýty či plece, je potřeba jej zavinout a zpevnit potravinářským provázkem.
Všechny potřebné ingredience si připravíme k ruce.
Troubu předehřejeme na 200 °C.

Do vepřové pečeně (karé) uprostřed po směru vlákna ostrým tenkým nožem prořízneme dostatečně velký otvor, do kterého vsuneme společně hranolky slaniny a okurky. Maso ze všech stran ochutíme solí, čerstvě mletým pepřem (hořčicí nepotíráme, mohla by se při prudkém restování masa připalovat).

Ve větším kastrole (vhodném i do trouby) rozpálíme dvě lžíce sádla, na něm ze všech stran prudce orestujeme prošpikované maso, aby se zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Vyndáme stranou.

Do rozpáleného výpeku vhodíme cibuli, kterou za častého míchání necháme zesklovatět. Přidáme kostičky masité slaniny, kořenovou zeleninu (kostičky nebo nastrouhanou) a dále za průběžného míchání restujeme. Ze začátku zelenina pouští vodu, takže necháme sporák prvních 10 minut na vysoký stupeň. Jakmile se voda ze zeleniny vypaří, mícháme častěji a od základu již neodcházíme!
V průběhu restování do základu přihodíme divoké koření (kuličky pepře, nového koření, jalovce a bobkové listy). Přidáme nakrájený citron, dvě lžíce třtinového cukru a lžíci hořčice. Dále základ (již při mírně snížené teplotě) restujeme do zlatohnědé barvy (cca ještě 15-20 min.). Cukr mírně zkaramelizuje. Během restování si pomáháme mírným zakápnutím horkou vodou tak, aby se na dně kastrolu základ nepřipaloval. Ke konci restování základ podléváme bílým vínem.

Do takto pečlivě připraveného základu (který dává barvu a základní chuť omáčky) vrátíme maso a zalijeme uzeným vývarem tak, aby tekutina sahala alespoň do dvou třetin masa. Osolíme (zprvu jedna lžička soli postačí). Zaklopíme poklicí a pečeni dáme do středu rozpálení trouby.
Pečeme, spíše dusíme maso do jeho měkkosti (u karé je to cca 2 hodiny i více). V průběhu pečení kontrolujeme přibližně stejný stav tekutiny (dle potřeby můžeme dolít horkým vývarem či vodou) a v polovině dušení maso otočíme. Posledních několik minut dopékáme odklopené, aby se vytvořila na mase kůrčička. Měkké maso vyjmeme, zabalíme do alobalu a ponecháme v teple (vlažné maso se lépe krájí).

Omáčku důkladně propasírujeme do čistého hrnce přes cedník s většími oky, přičemž pečlivě stíráme veškerý materiál ze dna síta (tím se omáčka částečně zahustí). Přivedeme na sporáku do mírného varu a omáčku postupně dochucujeme solí, mletým pepřem, cukrem, citronovou šťávou, i kapkou láku z okurek. Omáčka by měla být řízná a chuťově vyvážená, proto dochucování a ochutnávání věnujeme velkou péči i dostatek času.

Mezitím na malé pánvi nebo v kastrůlku zahřejeme vrchovatou lžíci másla a metličkou vmícháme též vrchovatou lžíci hladké mouky. Touto řídkou jíškou zahustíme omáčku tak, aby byla trochu hustší konzistence, nežli potřebujeme (přidáním smetany se zjemní). Omáčku necháme ještě chvilku za průběžného míchání na ztlumeném sporáku probublat. Tyčovým mixérem vyhladíme jemnou strukturu omáčky, případně ještě doladíme chuť.
Na závěr omáčku zjemníme šlehačkou a vmícháme většinu hranolek okurek i uzeného masa (pouze menší část můžeme použít k přizdobení hotového pokrmu). Hamburská je připravena k podávání, ale druhý den, když se chutě důkladně propojí, je omáčka vždy lepší.

Při servírování krájíme plátky teplého špikovaného masa (přes vlákno), které přeléváme omáčkou (třeba částečně, aby vynikla mozaika špikování).
Hamburskou vepřovou pečeni podáváme s vhodným druhem knedlíků, nejčastěji s houskovým či karlovarským…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané