Halušky se slaninou, uzeným masem a kysaným zelím

Během dlouholetého soužití s našimi východními sousedy jsme si i u nás v Čechách a na Moravě oblíbili slovenskou specialitu – halušky. Kromě známých brynzových halušek známe i další slovenskou úpravu halušek se slaninou a kysaným zelím, které se říká „Strapačky“. U nás v Čechách tento recept s oblibou doplňujeme doměkka uvařeným uzeným masem.
K receptu musíme dát jedno důležité upozornění. Kysané zelí, jakožto jedna z hlavních surovin pokrmu, výrazně ovlivňuje celkovou chuť jídla. Právě kysané zelí staví tuto specialitu do výšin, ale můžeme jím i vše pokazit. Zakoupené kysané zelí (hlavně v pytlíkách od velkovýrobců) bývá různé kvality, pouze domácí polotovar je sázka na jistotu.

Pojem „těstoviny” je spojován nejčastěji s italskou kuchyní, což je dáno více propracovaným a soustavně mediálně prezentovaným přístupem nežli opravdovým vývojem těstovin v různých gastronomických kulturách. Do kategorie těstovin jistě patří mnoho pokrmů z mouky, které jsou na hony vzdálené italské kuchyni. Slovenské těsto na halušky je toho příkladem.

Suroviny:

(4-5 porcí)

  • Brambory (moučné) 750g
  • Polohrubá mouka 250
  • Slanina (špek) 150g
  • Uzené maso
    (ocásky, žebra, plec, kýta i jiné) 300g
  • Cibule 1 středně velká
    + 1 k vaření uzeného
  • Pepř celý cca 15 kuliček
  • Nové koření cca 5kuliček
  • Bobkový list 2k
  •  Kysané zelí 400g
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Sůl
  • Kmín drcený
  • Cukr
  • Sádlo cca 2 lžíce

Postup:

Uzené maso předem předvaříme. Pomalým vařením s přidáním kuliček celého pepře a nového koření, lístků bobkového listu a cibule (možno i s vrchní slupkou) získáme nejen měkké uzené maso, ale i kvalitní uzený vývar, třeba na polévku. Doba vaření na spodním stupni sporáku závisí na druhu masa (1,5-2,5 hodiny).
Uvařené maso necháme zchladnout (případně oddělíme od kosti) a pokrájíme na menší kousky.

Včas dáme do velkého hrnce vařit vodu mírně osolenou (jedna lžička). Platí zde pravidlo, že vřící voda čeká na halušky, nikoli obráceně (těsto z brambor nenecháme zešednout).

Syrové, oškrábané brambory nastrouháme najemno (škrobovou vodu trochu slijeme pouze, je-li jí příliš), osolíme lžičkou soli a s polohrubou moukou vypracujeme těsto. Konzistence těsta by měla být kašovitá, taková, aby nám šlo těsto poměrně snadno protlačit sítem na halušky (s velkými otvory) do vřící vody (příliš řídké těsto se snadno rychle rozvaří a rozpadne). Halušky lehce zamícháme, aby se neslepily nebo neusadily na dně. Vaříme (cca 5-7 minut po propasírování poslední halušky), až vyplavou na povrch a scedíme přes cedník s velkými oky.
Dobré je halušky krátce propláchnout pod vlažnou tekoucí vodou (tím rychleji odkapou z cedníku) a promastit lžící sádla (aby se nelepily).

Slaninu (špek) nakrájíme na centimetrové kostičky.
Oloupanou cibuli nakrájíme na větší kostičky.

Ve větším hrnci (kastrole) rozpálíme lžíci sádla, přihodíme slaninu, kterou krátce orestujeme (pouze dosklovata, ne více). Sporák ztlumíme na polovinu, přidáme kostičky cibule, které zarestujeme též dosklovata. Vložíme nakrájené uzené maso a krátce prohřejeme. Nakonec přidáme kysané zelí (včetně láku), osolíme lžičkou soli, okořeníme lžičkou drceného kmínu a dochutíme jednou až dvěma lžičkami cukru (podle kyselosti zelí). Vše cca 10 minut za průběžného míchání podusíme (zelí změkne pouze částečně, chutě se propojí).

Přidáme scezené halušky, promícháme a ihned podáváme

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané