Losos obecný (Salmo salar) je dravá tažná ryba z čeledi lososovitých, která žije většinu života v moři. Přesto se řadí mezi ryby sladkovodní. Dospělí jedinci během svého života migrují proti proudu řek hluboko do vnitrozemí kontinentů, aby v rodných řekách vyvedli další generaci. Náročnou plavbu několika tisíc kilometrů proti proudu zvládají díky vnitřnímu kompasu – řídí se magnetickým polem Země a extrémně citlivým čichem. Překážky jsou schopni zdolat za pomoci silného mávání ocasem, na přehradách se pro ně staví speciální propusti. Mladí lososi v horních tocích řek tráví začátek života, než se vydají zpět do moře, aby zde rychle dospěli a vydali se opět zpět do rodných řek.
Lososi se volně vyskytují v chladnějších částech severního Atlantického oceánu v evropských i v kanadských řekách. Úspěšně se chovají v akvakultuře především v Norsku, Skotsku a Irsku. V České republice byli dočasně vyhubeni a od roku 2008 se je rybáři v rámci projektu “Návrat lososů” snaží znovu vysazovat.
Losos se tedy rozděluje na divokého, tedy z loveného na moři, a na lososa z faremních chovů. Zatímco lososa divokého si můžeme u nás pořídit pouze v mraženém podání, chlazený losos, na pultech českých prodejen s rybami pochází vždy ze sádek, nejčastěji norských.
Maso lososa je jemné chuti, obsahuje velmi málo kostí a má typicky jemně oranžový až růžový odstín, který získává pojídáním korýšů (losos ze sádky se krmí stravou obohacenou o karoten, aby tuto barvu získal). Losos je mimořádně prospěšný pro naše zdraví, obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega 3, vitaminy skupiny B, vitamin D, selen a draslík
I v našich kuchyních je losos velmi oblíbenou rybou, a to v různé tepelné úpravě, ale i v syrovém stavu.
Při tepelné přípravě se nemusíme bát nepropečení, naopak, převážně je stav propečenosti medium přímo doporučován. Je tomu i v případě grilování lososa v našem receptu, ke kterému můžeme jako doplňkovou přílohu plně doporučit lehce ogrilované plátky bagety potřené olivovou tapenádou.
Nutno podotknout, že při grilování (nejen) ryb není vhodný přímý plamen, takže používáme tál nebo alespoň grilovací tácky. To se samozřejmě netýká grilování nad žárem dřevěného uhlí, kde rybu můžeme klidně dát na rošt.