Grilovaná kuřecí křidélka v pikantní kefírové marinádě s bramborami

Kuřecí křidélka, vzhledem k finančně nejméně náročné surovině, vkládáme na náš gril nejčastěji. Každého chataře či chalupáře jistě časem omrzí před grilováním kuřecí křidélka posypat různými grilovacími směsi koření zakoupené v sáčku a namočit je do olejové lázně k rozležení. Jistě se snaží vymyslet svůj originální recept na víkendové párty a pochopí, že základ úspěchu přípravy křidélek spočívá v dobré marinádě.

V našem receptu dáváme jeden zajímavý tip na lahodnou a přitom pikantní marinádu (originál podle Hanky), kterou by byl hřích po naložení křidélek ještě plně nevyužít k přípravě jednoduché, ale skvělé bramborové přílohy. Vše samozřejmě na grilu. Množství pikantních ingrediencí při dochucování marinády se vůbec nemusíme bát, jogurt a kefír dávají masu onu jedinečnou lahodnost, ale zároveň ostrost potlačují. Velmi důležitý je čas (alespoň den) potřebný k marinování, takže maso nakládáme vždy s dostatečným předstihem.

Chléb, tak často nezbytný doplněk k našemu grilování, můžeme tentokrát ponechat stranou. Marináda je jistě vhodná i na jiné části (nejen) kuřátka, např. stehýnka či prsíčka. Při nákupu kuřecích křidélek je nutné připomenout, že vybíráme zásadně křídla takzvaná zetka, to znamená včetně nejmasitější spodní části.

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Kuřecí křídla (zetka) cca 1,5kg
  • Sůl
  • Marináda
  • Tuk na potření roštu grilu
    (sádlo, kůže od slaniny, případně olej)

 

Na marinádu:

  • Bílý jogurt 150g
  • Kefírové mléko 150ml
  • Sůl 3 lžičky
  • Chilli papričky mleté 3 lžičky
  • Hořčice plnotučná nebo domácí
    (recept v kap, „Domácí polotovary”) 3 lžíce
  • Barbecue omáčka domácí
    (recept v kap, „Domácí polotovary”) 3 lžíce
  • Tabasco cca 2 lžíce
  • Olej slunečnicový nebo řepkový 3 lžíce

 

Na bramborovou přílohu:

  • Brambory (nejlépe rané) cca 1kg
  • Sůl
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Marináda z naložených křidélek
  • Rajče 1 velké
  • Paprika bílá 1ks
  • Jarní cibulka 1-2ks

Postup:

Kuřecí křidélka důkladně propláchneme pod tekoucí vodou a necháme oschnout nebo osušíme papírovou utěrkou. Vrchní peroutku můžeme (nemusíme) odseknout. Horní peroutky se při grilování nejrychleji spalují, to je jediný důvod pro odseknutí v domácí kuchyni (v restauraci nutnost v ohledu na uváděnou váhu křídel). Křídla ze všech stran dobře prosolíme.

Zhotovíme marinádu.
V míse smícháme bílý jogurt s kefírovým mlékem a olejem. Dochutíme solí (3 lžičky), domácí barbecue omáčkou (3 lžíce), hořčicí (3 lžíce), mletými chilli papričkami (3 lžičky) a tabascem (3 lžíce). Solí, ani pikantními ingrediencemi nešetříme, jogurt a kefír je značně potlačí. Věřte, že grilovaná křidélka nebudou příliš slaná ani pálivá, ale pouze příjemně pikantní.
Ve větší míse křidélka promícháme s marinádou, přikryjeme (výborné je využití kynoucí mísy s víkem) a dáme odležet nejméně na 24 hodin (klidně i déle) do chladu (ledničky). Dostatečně dlouhé marinování je potřebné k proniknutí ingrediencí do masa i přes kůži křídel!

Před samotným grilováním předvaříme na přílohu brambory ve slupce (nejlépe v páře) téměř doměkka (středně velké brambory v páře cca 20 minut, ve vodě cca 15 minut od doby varu). Mírně zchladlé brambory zbavíme slupky (rané předem ve vodě očištěné neloupeme), nakrájíme na asi centimetrové kolečka a vyskládáme do pekáčku. Posolíme a popepříme. Přihodíme na kolečka nakrájené rajče, papriku a světlou část jarní cibulky (zelenou část ponecháme na zdobení).
Proleželá kuřecí křidélka rukou otřeme od marinády (ne zcela) a odložíme na tác (jsou připravena ke grilování). Zbylou marinádou přelijeme brambory v pekáčku a promícháme.

Zaklopený gril (u plynových grilů) nejprve dobře rozpálíme (teplota cca 300 °C), rošt potřeme tukem a vše potřebné si připravíme k ruce (pekáč s bramborami, tác s křídly, konvici s vodou a grilovací kleště), protože v následující cca půl hodince grilování od grilu neodcházíme (nezbytné občerstvení v podobě pivka či vínka nám jistě podají kamarádi pozvaní na naši párty).

Samotný průběh grilování se mírně liší v závislosti od druhu našeho grilu. Tuhá paliva (dřevěné uhlí, brikety, případně dřevo či šišky – na tom všem se dá grilovat) udržujeme při stálém žáru (nikoli plamenu). Při tomto způsobu grilování bývá jediným regulátorem žáru rozprašovač s vodou. Při grilování na plynovém grilu po dosažení potřebné teploty stáhneme plamen na minimum.

Do grilu umístíme nejprve pekáč s bramborami. Na volnou plochu roštu poklademe jednotlivá křidélka, která okamžitě (zpočátku je to fofr) dle potřeby a po celou dobu grilování otáčíme tak, aby se nepálila (negrilujeme steak při jednom otočení). Během grilování využíváme víko grilu k udržování teploty (nikoli přidáváním plamene). Ke konci grilování můžeme část grilu (kromě pod pekáčem) zcela vypnout. Průběžně mícháme bramborami v pekáčku, které potřeby podléváme vodou tak, aby vznikla hustá šťáva. Doba k tepelné úpravě křídel při grilování by se měla pohybovat mezi třiceti a čtyřiceti minutami. Před vyndáním křidélek z grilu každopádně maso zkontrolujeme (nesmí být ani náznakem růžové). Za stejný čas máme dopečené i brambory v marinádě.

Grilovaná kuřecí křidélka v pikantní kefírové marinádě podáváme společně s teplou bramborovou přílohou, zdobenou nakrájenou zelenou částí jarní cibulky. Tentokrát na naší párty nepotřebujeme ani jindy nezbytný chléb…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané