Francouzská cibulačka

Kvalitní a dobrou „cibulačku“ nelze uvařit bez kvalitního a dobrého vývaru (a samozřejmě bez většího množství cibule).
Ač se tvrdí, že prapůvodní domovinou cibulové polévky je Francie, není k tomu žádný důvod. Polévky na cibulovém základě jsou známé odedávna, liší se použitými ingrediencemi i způsobem přípravy v různých světových oblastech podle zvyklostí jejich obyvatel. Francouzská cibulačka si pouze svým způsobem přípravy a použitými regionálními ingrediencemi dokázala získat světoznámý ohlas.

Rozdílů v přípravě mezi francouzskou a například staročeskou cibulačkou není mnoho. Cibulový základ a použití vývaru (u francouzské hovězího) jsou shodné (až na délku restování cibule pro její zbarvení). V použití doplňkových ingrediencí je to již trochu jiné. Přestože existuje mnoho různých receptů, dobré bílé suché víno ve francouzské cibulačce nesmí chybět (to dává spolu se zkaramelizovanou cibulí polévce nezaměnitelnou chuť). Stejně tak je pro tuto polévku důležité použití krutonů ze světlého pečiva s francouzským (potažmo švýcarským) sýrem.
Francouzská cibulačka bývá spojována s využitím celistvé bagetovo-sýrové krusty a jejím přímém zapékání v miskách přes celou polévku. Opodstatnění této přípravy, respektive podávání, má však svůj význam pouze při venkovním podávání v mrazivých dnech na tržnicích nebo v horských oblastech a podobně. Celistvě zapečená bageta se sýrem na misce či šálku s polévkou zabezpečuje i v chladném počasí dlouhotrvající horkost polévky. Tato výhoda se ovšem smazává při podávání a hlavně konzumování ve vnitřním prostoru. Bagetovo-sýrová krusta přes celou misku s polévkou přímo zapečená, znamená neustále příliš horkou polévku a posléze rozmočený (též nepoživatelně horký) sýrový toast, na kterém není možnost ani v náznaku rozpoznat kvalitu drahého francouzského sýru. Proto v domácím prostředí upřednostňujeme jednotlivé sýrové krutony, které podáváme zvlášť pro průběžné namáčení při konzumaci polévky (i v hlubokém talíři)…

Suroviny:

(cca 6-8 porcí)

Suroviny na polévku:

  • Cibule (větší) 1kg
  • Olej (řepkový, slunečnicový) cca 1dl
  • Víno bílé suché 1,5dl
  • Vývar (silný hovězí) cca 1,5l
  • Voda na dolití cca 0,5l
  • Pórek ½ většího (světlá část)
  • Jarní cibulka 2ks
  • Estragon čerstvý 1 lístek
  • Tymián čerstvý 1 snítka
  • Bobkový list 2ks
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Sůl

 

Suroviny na sýrové krutony:

  • Bílé pečivo
    (bageta, veka, rohlík, toastový chléb apod.)
  • Máslo
  • Sýr (Gruyére, Comté, L’Emmental, apod.)

Postup:

Postup na polévku:

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (poloviny podélně překrojené cibule nakrájené příčně na tenké plátky).
Světlou část silnějšího pórku nakrájíme na přibližně půlcentimetrová kolečka.
Světlou část jarních cibulek nakrájíme na cca centimetrové špalíčky, zelenou část nakrájíme na tenké plátky ke zdobení hotové polévky.
Do čajového sítka vložíme bylinky a koření (estragon, tymián, bobkové listy, kuličky černého pepře).
Vývar i vodu zahřejeme.

Ve větším hrnci rozpálíme cca ½ cm oleje po dně. Pokud bychom chtěli použít máslo, musí být přepuštěné, jinak se při dlouhém restování cibule přepaluje!
Vsypeme cibuli a za častého míchání (vhodná je plochá vařečka) restujeme do hnědé barvy. Cibule obsahuje cukr, který po delším restování začíná karamelizovat a cibule začíná tmavnout. Ke konci restování, když cibule začíná výrazněji čpět a přichytává se ke dnu hrnce, podlijeme základ malým množstvím vývaru. Znovu vyrestujeme tekutinu. Tento proces opakujeme do tmavě hnědé barvy cibule. Přidávání mouky do francouzské cibulačky je zcela zbytečné, dostatečné množství cibule polévku dokonale zahustí. Přilijeme víno, necháme krátce odpařit a zalijeme horkým vývarem. Silný vývar doplníme vřící vodou, osolíme (zpočátku stačí lžička soli, s ohledem na slanost vývaru), vložíme sítko s kořením a bylinkami a přivedeme k varu. Vaříme částečně zaklopené mírným varem (na nízkém stupni sporáku) přibližně hodinu (aby se chutě koření a bylinek v polévce důkladně propojily).
Ke konci provařování přihodíme do polévky nakrájený pórek a špalíčky jarní cibulky. Potřebnou konzistenci regulujeme odklopením a vyvařením tekutiny, nebo naopak přilitím vřící vody. Na závěr polévku dochucujeme solí a čerstvě mletým pepřem.

Francouzskou cibulačku podáváme v polévkových miskách nebo v hlubokém talíři. Při servírování polévku doplňujeme krutony z bílého pečiva s francouzským nebo švýcarským sýrem a zdobíme zelenou částí jarní cibulky (můžeme i pažitkou)…

 

Postup na sýrové krutony:

Sýrové polévkové krutony připravujeme čerstvě, těsně před podáváním polévky v množství, které spotřebujeme (proto neuvádíme ani množstevní hodnoty surovin). Tvar i velikost jednotlivých sýrových krutonů může být různý (podle použitého pečiva).

Světlé pečivo nakrájíme na plátky (cca 6 až 8 mm).
Polotvrdý (případně tvrdý) sýr nastrouháme na hrubším struhadle.
Máslo v rendlíku rozpustíme.
Troubu rozpálíme naplno a přepneme na funkci „horní gril“.
Plech vyložíme pečícím papírem a lehce potřeme rozpuštěným máslem.

Plátky pečiva poklademe na plech s pečícím papírem a mašlovačkou potřeme rozpuštěným máslem. Vložíme do trouby těsně pod rozpálený gril. Pečivo grilujeme, dokud nezačne zlátnout (neustále kontrolujeme, trvá to pouze chvilku).
Plech vyndáme, plátky pečiva otočíme a vrátíme zpět pod gril. Necháme zrůžovět, vyndáme a jednotlivé krutony posypeme strouhaným sýrem. Dáme ještě na okamžik do trouby pod gril sýr částečně rozpustit. Vyndáme a podáváme k polévce nebo přímo do polévky.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané