Flank steak v citronové marinádě (bramborové lupínky a pepřová majonéza)

Při přípravě pokrmů z hovězího pupku máme (podobně jako třeba u roštěné) dvě možnosti. Můžeme zvolit prudkou, velice krátkou tepelnou úpravu v podobě steaků, anebo tento druh masa velmi dlouhou dobu vařit (dusit), až do znovu změknutí.
Hovězí pupek se dělí na tři části. Vrchní část se nazývá hanger, střední je flap a spodní flank.
A právě z této spodní části hovězího pupku připravujeme náš „minutkový“ recept.

Jisté úskalí může vzniknout již při nákupu masa. Pupek je sám o sobě tenčím plátem masa, ale při jeho koupi ve vakuově zabaleném stavu, můžeme být po vyjmutí masa rozčarováni jeho extrémní nízkostí. Proto je nejlepší i tento druh masa kupovat u svého dobrého řezníka, který nám zajisté podá i nezbytné informace o původu, stáří a době zrání masa.

Maso určené k rychlé minutkové úpravě je vždy lepší předem naložit či marinovat. To platí i u hovězího masa (zvláště není-li příliš jemné jako např. svíčková). Takže u pupku dvojnásob.
Naložení masa má dva důležité důvody. Maso před rychlou tepelnou úpravou zkřehčujeme. Ke zkřehnutí masa je potřeba sůl (též další ingredience, např. citronová šťáva, maso zkřehčují). Je pravda, že působením soli se z masa uvolňuje značná část vody a maso se vysušuje a ztrácí šťavnatost. Tomu v dostatečné míře zabráníme použitím oleje, který přílišnému pouštění vody z masa zabrání.
Druhým důvodem marinování, je poskytnout všem zvoleným ingrediencím (třeba i té soli) dostatek času proniknout dovnitř masa a ovlivnit tak celistvou chuť steaku. To se již při samotném rychlém tepelném zpracování nikdy zcela nepodaří.

Tepelná úprava předem naloženého „Flank steaku v citronové marinádě“ zabere opravdu jen pár minut (včetně nutného odpočinutí masa), proto přílohy zhotovujeme s mírným předstihem.
Majonézu potřebujeme k lepšímu ztuhnutí vychladit, bramborové lupínky zase potřebují svůj čas na propečení a v teplé troubě na maso chvilku klidně počkají…

Suroviny:

(4 porce)

  • Flank steak (spodní část hovězího pupku)
    cca 900g
  • Mořská hrubozrnná sůl (mletá v mlýnku)
  • Drcené a mleté chilli papričky
  • Citronová kůra a šťáva
    z jednoho většího citronu
  • Olej (slunečnicový, řepkový) k naložení
  • Cibule + cherry rajčátka ke zdobení
  • Bramborové lupínky k podávání
    (recept v kapitole Přílohy)
  • Pepřová majonéza k podávání
    (recept v kapitole Domácí polotovary)

Postup:

Flank steak (při této gramáži to bývají dva kusy) opláchneme a osušíme papírovou utěrkou (není potřeba nikterak začišťovat). Na pracovní desce do masa (nejprve z jedné strany) vetřeme několik špetek hrubozrnné namleté mořské soli. Dle našeho požadavku na pikantnost dochutíme drcenými a mletými (tytéž s použitím mlýnku) chilli papričkami. Přistrouháme citronovou kůru a zakápneme citronovou šťávou. Steaky přendáme vedle sebe do dostatečně velké nádoby s plochým dnem (např. do pekáče) dochucenou stranou dolů a ochutíme i druhou stranu. Podlijeme i přelijeme olejem tak, aby maso bylo sotva ponořené (nemusí v oleji příliš plavat). Zakryjeme a dáme do chladu odležet nejméně do druhého dne (naložené steaky však vydrží i několik dní).

Tepelná úprava flank steaku je velmi rychlá. Výborně se hodí tál (kamenný elektrický nebo litinový v zahradním grilu), ale použít můžeme i velkou pánev na sporáku, důležitá je velká rovná plocha a její dostatečné rozpálení na sucho.
Naložené steaky kleštičkami vyjmeme z marinády a olej necháme řádně odkapat. Teprve nyní je vkládáme na rozpálenou plochu. Nejprve se přichytnou, ale nesnažíme se steaky nikterak pohybovat a snažit se je odlepit. Zakrátko se pustí samy. Již po dvou až dvou a půl minutách steaky otočíme a stejnou dobu pečeme z druhé strany. Tuto dobu tepelné úpravy nepřekračujeme (malé rozdíly jsou pouze ve výši steaku). Flank steak musí být vždy středně propečený (medium)!
Hotové steaky přendáme na připravený alobal, zabalíme a necháme cca 5-8 minut odpočinout (máme dostatečný prostor k servírování přílohy).

Zbylý olej z marinování steaků slijeme na pánev, roztopíme a přihodíme oloupané cibule překrájené na čtvrtky a několik cherry rajčátek. Asi tři minutky orestujeme cibuli i rajčátka (průběžně otáčíme) a sundáme z plotny. Máme tak rychlou, chutnou doplňkovou přílohu ke zdobení.
Odleželé steaky k podávání krájíme na tenčí plátky přes vlákno. Podle výšky steaku se snažíme řez více či méně zešikmit. Vyteklou šťávu do alobalu využijeme k přelití plátků masa.

Flank steak tentokrát servírujeme s bramborovými lupínky, pepřovou majonézou a zdobíme orestovanou cibulí a rajčátky.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané