Filet z candáta na másle se zeleninovou přílohou a kaparovou omáčkou

Candát obecný (Sander lucioperca; Stizostedion lucioperca) je dravá, ušlechtilá sladkovodní ryba. Původní domovinou candáta obecného je východní a jihovýchodní Evropa, zejména povodí Dunaje, Dněpru, Volhy a snad i Visly. Odtud se postupně rozšířil do střední a dále do západní Evropy. Jedná se o druh, který je velmi choulostivý na obsah kyslíku a kvalitu vody, proto jim klima v českých rybnících příliš nesvědčí. Obývá především velké, pomalu tekoucí úseky řek a údolní nádrže.

Spolu se štikou se jedná o hospodářsky nejvýznamnější dravou rybu Čech a Moravy. Maso candáta je právem zařazováno mezi nejchutnější ze všech sladkovodních ryb.

Proto candáta připravujeme pouze s kořením a se surovinami, které výbornou chuť masa ryby nepřehluší. Máslo ke krátkému (minutkovému) opečení je daleko vhodnější, nežli jakýkoli olej.

Zelenina vařená (dušená) na páře je zajisté vhodnou lehkou přílohou, nejen k candátovi. Můžeme použít dle své chuti různé druhy čerstvé zeleniny například podle sezóny. Zmrazená zelenina (i ta kupovaná) však splní svůj účel v každém ročním období. Použití zamrazené zeleniny není žádnou ostudou v jakékoli domácí kuchyni, protože se jedná o nejšetrnější způsob uchovávání potravin.

Při přípravě doplňkové vaječné omáčky (francouzského původu, ale podle názvu spadající do souboru holandských omáček) se nemusíme v domácí kuchyni trápit ručním šleháním ve vodní lázni. Stačí se rozpomenout na klasický mlékovar s dvojitým dnem „tzv.pískáček“ a využít domácí techniku…

Suroviny:

Suroviny na candáta:
(2 porce)

  • Filety ze dvou candátů
    (s kůží) cca 400g
  • Sůl (nejlépe mořská nebo růžová himálajská)
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Citronová šťáva
  • Máslo 2 lžíce

 

Suroviny na zeleninovou přílohu:

  • Směs zeleniny (může být mražená)
    např. císařská (brokolice, květák, mrkev) 200g
  • Brambory 200g
  • Sůl
  • Kmín drcený

 

Suroviny na kaparovou omáčku:

  • Vaječné žloutky 3ks (čerstvé)
  • Máslo cca 150g
  • Bílé víno (suché) 5 lžic
  • Vinný ocet 1 lžíce
  • Slaný nálev z kaparů 2 lžíce
  • Kapary (ve slaném nálevu) 1 lžíce
  • Pepř barevný 1 lžička
  • Citronová šťáva cca 2 lžíce
  • Cukr 1 lžička
  • Sůl cca 1 špetka

 

Postup:

Postup na filet z candáta:

Filety candáta opláchneme pod studenou vodou a osušíme papírovou utěrkou.
Pro lepší konzumaci si můžeme dát práci s vyndáním kostiček (např. pinzetou) ze syrových filetů.
Filety z obou stran posolíme (nejlépe mořskou nebo růžovou himalájskou solí v mlýnku mletou) a okořeníme čerstvě mletým či v hmoždíři nadrceným barevným pepřem, lehce zakápneme citronovou šťávou a necháme půl hodinky v pokojové teplotě odležet.
Tepelná úprava je otázkou chvilky, proto nejprve zhotovíme přílohy.

Ve velké pánvi zahřejeme máslo. Z rozpáleného másla lžící sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo). Do tohoto rozpáleného másla vložíme filety candáta kůží dolů. Při vyšším stupni sporáku restujeme přibližně 2,5 až 3 minuty. Při restování lžící průběžně přeléváme filety rozpáleným máslem z pánve. Když je kůže candáta hezky orestovaná (nikoli připálená), filety otočíme, vypneme sporák a necháme filety z druhé strany minutku zatáhnout.
Ihned podáváme.

 

Postup na zeleninovou přílohu:

Oškrábané a opláchnuté brambory nakrájíme na přibližně centimetrové plátky.
Mraženou zeleninovou směs společně s plátky brambor vložíme do parního hrnce (řádně doplněného vodou). Posolíme a dochutíme drceným kmínem.
V páře vaříme doměkka cca 20 minut. Zkontrolujeme vpichem tenkého nože a můžeme servírovat.

 

Postup na kaparovou omáčku:

V rendlíku svaříme (cca 1 minutu) bílé víno s vinným octem, slaným nálevem z kaparů a v hmoždíři nadrceným barevným pepřem. Odstavíme a necháme vychladnout.
V druhém kastrůlku rozehřejeme máslo, odstavíme z plotny a z povrchu sebereme vysrážené bílkoviny (máme tak částečně přepuštěné máslo).
Z vajec oddělíme žloutky (z chlazených vajec se žloutky oddělují lépe, ty pak necháme nějaký čas v pokojové teplotě).
K ruce si připravíme citronovou šťávu z poloviny malého citronu (cca 2 lžíce).

Do dvojitého dna mlékovaru (tzv. pískáčku) doplníme vodu (nemáme-li pískáček, musíme použít složitější vodní lázeň) a přivedeme k varu (hrnec zapíská).
Pískající mlékovar sejmeme z plotny (plotýnku sporáku necháme zapnutou na středním stupni) a necháme chvilku zchladnout tak, aby byl teplý, nikoli horký.
Do tohoto hrnce, který nahrazuje vodní lázeň, vlijeme přes sítko vinný odvar. Přidáme žloutky a metličkou rozmícháme. Pískáček vrátíme na plotýnku a žloutky nepřetržitě šleháme. Začnou se přirozeně srážet (i přes usilovné míchání). To je znamení k okamžitému přelití do čisté misky (nebo robotové mísy) a použití tyčového mixéru s metlou nebo robotové metly (při plném výkonu robotu) na vyšlehání omáčky v hladkou konzistenci. Během tohoto šlehání (trvá to několik minut) postupně a pomalu přiléváme rozpuštěné vlažné máslo a občas stěrkou setřeme stěny mísy. Ke konci šlehání přidáme trochu citronové šťávy a dochutíme lžičkou cukru a špetkou soli. Nakonec vmícháme kapary bez nálevu.

 

Filety candáta opečené na másle servírujeme společně se zeleninovou přílohou a doplňujeme kaparovou omáčkou.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané