Džuveč s hovězím masem

Historické prameny tohoto pokrmu ukazují na turecký původ dále rozšířený na balkánský poloostrov. Jedná se o jihoevropské jídlo z čerstvé zeleniny, doplněné masem a rýží. Takže bezpochyby spadá do kategorie „rizot“ (až na výjimky, kdy se základ na džuveč zapéká třeba s bramborami či těstovinou nebo se dokonce podává jen tak s pečivem). Původní název znamenal kameninový kotlík, ve kterém se dusilo maso s různou zeleninou a kořením, které zrovna roční období či kraj daly, takže není divu, že receptů na džuveč je nepřeberné množství a často se dosti liší. Příprava pokrmu v jednom kastrole však přetrvala dodnes.

Džuveč je příkladem pokrmu ze sezónní čerstvé zeleniny (maso může být různého druhu). Zásadní prioritou při vaření džuveče je nepoužití jakéhokoli (byť domácího) polotovaru. Proto raději nebudeme vzpomínat na školní a závodní jídelny, které tento pokrm u nás zcela nevhodným způsobem (např. použitím pochybného zeleninového leča) zcela deklasovaly a uvedly název „džuveč“ ve všeobecnou nemilost. Možná tak vznikl i český pokrm s názvem „srbské rizoto“, což je jídlo od džuveče trochu odlišné (pečením, konzistencí i ingrediencemi), ale v dané době to byla výborná alternativa, která se na rozdíl od džuveče dala vhodně doplňovat tuzemským nastrouhaným polotvrdým sýrem.

Je těžké vrátit džuveč, jakožto oprávněné renomé tohoto druhu rizota, do českých domácností. O to se snažíme v našem receptu, který jistě v mnoha směrech předčí i mnohá známá italská rizota…

Suroviny:

(5-6 porcí)

  • Hovězí maso (z plece, z kýty) cca 900g
  • Olej (řepkový, slunečnicový)
  • Cibule 2 středně velké
  • Papriky
    (různé druhy barev i pikantnosti) cca 5ks
  • Feferonka čerstvá 1ks
  • Cuketa (salátová okurka) cca 400g
  • Mrkev cca 200g
  • Rajčata cca 600g
  • Česnek cca 5 stroužků (středně velkých)
  • Paprika sladká, mletá
    (lahůdková, maďarská) 2 lžíce
  • Čubrica 2 lžíce
  • Sůl
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Rýže dlouhozrnná 400g
  • Vývar (hovězí, zeleninový)
  • Voda na dolití
  • Hladkolistá petržel, libeček
    cca 3 hrsti + na zdobení

Postup:

Omyté maso zbavíme případných blan a nakrájíme na kostičky cca 2-3 cm velké.
Oloupanou cibuli nakrájíme na větší kostičky.
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky.
Papriky zbavené semínek nakrájíme na plátky (abychom se ve finálním pokrmu vyhnuli stopám slupiček z paprik, můžeme papriky v troubě na plechu s pečícím papírem krátce, ale prudce zapéci, horké papriky na chvilku uzavřít v mikroténovém sáčku a slupku snadno oloupat).
Feferonku nasekáme na drobné kostičky (pro větší pikantnost můžeme část semínek ponechat).
Oškrábanou mrkev nakrájíme na větší kostičky nebo půlkolečka.
Cuketu (salátovou okurku) zbavíme slupky a nakrájíme na větší kostičky.
Rajčata nařízneme do křížku (naproti bubáka), na dvě minuty spaříme ve vroucí vodě, zchladíme, oloupeme slupku, vyřízneme bubáka a překrájíme na větší kostky (ponecháme zatím v misce i s veškerou uvolněnou šťávou).
Čerstvé bylinky nasekáme (ne příliš nadrobno).
Vývar zahřejeme, ve varné konvici vaříme vodu.
Rýži přes cedník propláchneme horkou vodou.

Ve větším kastrole rozpálíme olej (cca ½ cm po dně). Vhodíme orestovat (sporák na vysoký stupeň) za častého míchání do zlatavé barvy nejprve mrkev, jakožto nejtvrdší zeleninu. Přihodíme na chviličku rozvonět plátky česneku (delším restováním by česnek mohl zhořknout) a přidáme nakrájené maso. Maso, které pouští šťávu za průběžného míchání restujeme, dokud se voda zcela neodpaří (tzv. na tuk).
V tento moment přidáme sladkou mletou papriku, koření čubrica i jemně nasekanou feferonku. Zamícháme (příliš dlouho nerestujeme, mletá paprika snadno zhořkne) a zalijeme horkým vývarem tak, aby bylo maso zcela ponořené, osolíme (zpočátku cca 1 a ½ lžičky soli postačí) a opepříme čerstvě mletým pepřem.
Přivedeme k varu, sporák ztlumíme a středním varem (zaklopené poklicí) dusíme do změknutí masa (doba vaření se odvíjí podle druhu a kvality použitého masa, cca 1,5 hodiny). Během dušení masa průběžně kontrolujeme stálý stav tekutiny (maso musí být stále ponořené), dle potřeby doléváme vroucí vodou nebo vývarem.

Do mrkvového základu s téměř měkkým masem přidáme nakrájenou cibuli a papriky a necháme projít varem. Dále do kastrolu přidáme rýži, kostičky cukety (okurek) a oloupaná rajčata včetně uvolněné šťávy. Na nižším stupni sporáku, přiklopené dusíme (za občasného odklopení a promíchání) do změknutí rýže (25-35 minut, dle druhu a jakosti rýže) a do konzistence řidšího rizota (dle potřeby opět přiléváme vřící vodu či vývar). Při dovařování rýže též provádíme finální dochucení džuveči (solí, pepřem). Odstavíme z plotny a vmícháme nasekané čerstvé bylinky.

Hotový džuveč, jakožto pokrm z jednoho kotlíku (v našem případě kastrolu), na rozdíl od jiných druhů rizot, podávíme zásadně bez zdobení sýrem, protože do džuveče sýr zkrátka nepatří…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané