Dušená vepřová plec v mrkvi

Mrkev svou chutí skvěle doplňuje vepřové maso. Zvláště při společné tepelné úpravě. Zajisté proto vznikl pokrm „Dušená vepřová plec v mrkvi“, který bohužel patří k těm mnohdy neoblíbeným. A to zvláště nesprávnou přípravou, známou z různých jídelen (ale i restaurací), kde se toto jídlo podává jako beztvará hustá šlichta. Je to veliká škoda, protože při správné přípravě se jedná o naprosto luxusní záležitost.
Nezbývá, než vrátit pošramocenou pověst tohoto (v řadě domácností stále oblíbeného) jídla tam, kam patří. Začít můžeme v naší kuchyni, třeba podle dobrého receptu.

Mrkev (podobně jako i ostatní kořenovou zeleninu) používáme v české kuchyni na základy mnoha specifických omáček. V tomto receptu však mrkev hraje prim, to znamená, že má společně s vepřovým masem hlavní sólo a je důležitá nejen v pozadí (v barvě a chuti), ale hlavně v celkové konzistenci a viditelnosti s partnerem – vepřovým masem.

Místo vepřové plece můžeme samozřejmě použít i jiné části vepřového (krkovici, kýtu). Podle použitého masa přizpůsobujeme dobu dušení…

Suroviny:

(3-4 porce)

  • Vepřová plec 600g
  • Mrkev 500g
  • Cibule 1 větší
  • Česnek 1 větší stroužek
  • Máslo 5 lžic
  • Hladká mouka 1 lžíce
  • Vývar
    (hovězí, drůbeží, zeleninový) cca 700m
  • Pepř mlet
  • Kmín drcen
  • Mleté nebo drcené
    sušené chilli papričky
  • Muškátový oříšek
  • Cukr
  • Citronová šťáva
  • Jarní cibulka, pažitka
    nebo hladkolistá petržel na zdobení

Postup:

Omyté a osušené maso nakrájíme na kostky (cca 3-4cm velké). V míse maso rovnou opepříme (cca 4 špetky) a dochutíme mletým či drceným chilli (cca 2-4 špetky) a drceným kmínem (cca 3 špetky). Promícháme.
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobnější kostičky.
Čtvrtinu očištěné mrkve nastrouháme na jemném struhadle.
Ostatní mrkev nakrájíme na kolečka široká přibližně 1cm.
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na co nejtenčí plátky.

Připravíme řidší, světlou máslovou jíšku. Na malé pánvičce (nebo v kastrůlku) roztopíme lžíci másla. Přisypeme lžíci mouky a za stálého míchání (asi půl minuty) zarestujeme a odstavíme.

Ve větším kastrolu rozpálíme 4 lžíce másla (sporák na vyšší stupeň). Vhodíme nakrájenou cibuli a za častého míchání restujeme do mírně zlatova (cibulka se nesmí připalovat, příliš zlatavá barva být nutně nemusí, tu nám dodá karoten z mrkve). Přihodíme jemně nastrouhanou část mrkvičky a ještě pár minut restujeme (mrkev začíná mírně karamelizovat a zabarvuje základ). Na chvilku dáme rozvonět plátky česneku a přidáme kostky vepřové plece. Maso restujeme cca 15 minut. Pouští šťávu, takže nemusíme průběžně podlévat.

Poté maso zalijeme horkým vývarem tak, aby maso bylo téměř ponořené. Dochutíme solí (1 lžička) a jednou malou špetkou mletého muškátového oříšku (nebo několik strouhnutí na jemném struhadle, opatrně, opravdu jen maličko), přiklopíme a pomalu dusíme dokud není maso téměř měkké (cca 40-50 minut). Přihodíme kolečka mrkve a dále dusíme. Po deseti minutách zkontrolujeme tuhost mrkve. Měla by být uvařená tak napůl (dále rychle dojde a finálně rozvařená a rozblemcaná mrkev není žádoucí). Maso by zároveň mělo být měkké a množství šťávy zredukované tak, aby maso s mrkví byly sotva ponořené.

V této fázi pokrm dle potřeby postupně maličko přihušťujeme řídkou máslovou jíškou tak, aby zbývající šťáva měla konzistenci běžné omáčky. Nesmíme přehustit, vznikla by nechvalně známá „kejda“ (obvykle nespotřebujeme jíšku z jedné lžíce mouky).

Ochutnáme. Dochucujeme pár kapkami citronové šťávy a několika špetkami cukru, případně dle chuti přisolíme či připepříme. Chtěnou pikantnost zvýrazňujeme mletými chilli papričkami). Za průběžného míchání necháme ještě cca 5 minut provařit, odstavíme a ještě chvíli necháme prolnout chutě (přiklopené).

Vepřové v mrkvi je při podávání tradičně spjato s vařenými bramborami. Přílohu není potřeba měnit, jen podotýkáme, bramborami vařenými v páře, nikoli vylouhovanými ve vodě (recept v kap. „Přílohy”).
Zdobíme nasekanou petrželkou, pažitkou nebo zelenou částí jarní cibulky.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané