Předem předvaříme dršťky (knihu, čepec, bachor a slez). Řádně oprané dršťky dáme vařit vcelku zcela potopené do většího hrnce. Vaříme větším varem (zatím nesolíme) cca 15 minut. Vodu slijeme, dršťky znovu propláchneme a dáme znovu na 15 minut vařit. Tento postup opakujeme do třetice, tím zbavíme dršťky nepříjemného zápachu. Nakonec dáme dršťky vařit do čisté vody osolené dvěma lžičkami soli. Dršťky (stále v celku) vaříme ne zcela doměkka. Poloměkké díly kravských žaludků postupně vyndáváme zchladnout (kniha bývá vařená rychleji nežli ostatní části). Vychladlé dršťky nakrájíme na rustikální kousky (delší nudličky).
V případě použití předvařeného krájeného (spíše sekaného) polotovaru, dršťky řádně propláchneme přes cedník, necháme odkapat a větší kusy dokrájíme. S tímto polotovarem se však hůře pracuje, předvaření bývá různé (málo, nebo naopak dršťky téměř rozvařené).
Oloupané cibule nakrájíme na kostičky (ne zcela najemno). S cibulí je to podobné jako při přípravě guláše (téměř tolik množství jako drštěk)!
Očištěnou mrkev, celer a petržel nastrouháme na hrubém struhadle. Kořenová zelenina je v dršťkové polévce pouze doplňkem, takže to s jejím množstvím nesmíme přehnat!
Stroužky česneku oloupeme, dva pouze plochou stranou nože namáčkneme, zbývající nakrájíme na tenké plátky.
V hlubší misce nebo hrnečku si připravíme záklechtku neboli ameriku, čili mouku metličkou smíchanou s vodou (cca 4 lžíce mouky a 150 ml vody).
Všechny ostatní ingredience si připravíme k ruce.
Ve větším hrnci rozpálíme dostatečné množství sádla (cca 3 plné lžíce). Vsypeme nakrájenou cibuli, přidáme trošku drceného kmínu a restujeme cibulku dozlatova. Zpočátku restování stačí občasné zamíchání, ke konci od sporáku již neodcházíme. Doba zarestování cibule je při tomto množství cca 20 minut, cibule výrazně čpí a ztmavne (to dodává vedle papriky tu správnou barvu polévky). V tento okamžik přidáváme strouhanou kořenovou zeleninu, která při dalším restování pouští vodu, takže během pěti minut jejího restování (za stálého míchání) se nám základ nespálí. Nakonec přisypeme mletou červenou papriku, krátce promícháme a zalijeme vývarem. Osolíme (zatím 2 lžičky soli), opepříme mletým černým pepřem, přidáme divoké koření (pepř černý celý, nové koření a bobkový list) a přihodíme namáčknuté stroužky česneku, malou chilli papričku nebo feferonku a hrst čerstvé majoránky (včetně stvolů). Takto dochucený základ zakryjeme poklicí přivedeme do varu, sporák snížíme téměř na minimum a necháme řádně provařit (cca hodinu).
Odložené plátky česneku velmi krátce osmahneme na půl lžíci sádla.
Uvařený základ přecedíme přes cedník s většími oky do čistého hrnce a cibuli se zeleninou důkladně propasírujeme (ze spodku cedníku průběžně stíráme propasírované suroviny, k vyhození zbude pouhá lžíce). Tento propasírovaný základ přivedeme opět k varu a vhodíme předvařené dršťky. Nyní záleží na kvalitě předvaření drštěk, které potřebujeme v základu dovařit. To se těžko dělá se zmíněným kupovaným polotovarem. V základu středním varem dovaříme nakrájené dršťky doměkka, přičemž doplňujeme stav tekutiny vřící vodou (z varné konvice).
Nezapomeneme přidat orestovaný česnek.
Teprve nyní přistoupíme k zahuštění polévky záklechtkou na potřebnou konzistenci. Ochutnáme, případně dosolíme či připepříme a necháme za občasného zamíchání cca 20 minut velmi mírným varem provařit. Vypneme sporák a vmícháme v dlani promnutou sušenou majoránku, která již dochucenou polévku chuťově ještě doladí.
Při podávání můžeme dršťkovou polévku zdobit lístky čerstvé majoránky.
Tato sytá přesnídávková polévka doplněná houskou nebo rohlíkem vydá za bohatou svačinu nebo doplněná vhodným sladkým jídlem za hlavní chod…