Domácí zavináč ze sledě

Sleď obecný (Clupea harengus), neboli herynek, je nejhojnější rybou na naší planetě (obývá vody Atlantského oceánu v obrovských hejnech), navíc je rybou hospodářsky významnou. Sledi se suší, nakládají do soli, konzervují, udí i tepelně zpracovávají. Vyrábí se z nich rybí saláty a další rybí pokrmy. Jeden z nejznámějších produktů ze sledě u nás je „zavináč“, velmi zdravý pokrm z tepelně neupravených, pouze naložených syrových ryb.

K naložení a naplnění rybích filetů můžeme samozřejmě použít nepřeberné množství druhů mořských i sladkovodních ryb. Filet sledě je v tomto případě nejlepší volba, a to i pro domácí naložení.

Sůl, ocet a cukr. To jsou konzervanty sloužící k naložení čerstvé ryby takovým způsobem, aby se drobné kůstky dokonale rozložily. Není zapotřebí přidání jakékoli další chemické složky v podobě konzervačních či dochucovacích Éček. Nejen z tohoto důvodu stojí za to si naložit své zavináče doma. Zásadní je chuť finálního kořeněného, sladkokyselého nálevu a suroviny použité k naplnění zavináčů (domácí kysané zelí v našem receptu nesmí chybět). To při koupi průmyslově vyrobených zavináčů nelze ovlivnit…

Suroviny:

(20 malých zavináčů)

  • Filety z celých sleďů (dvojité, s kůží) 10ksSůl
  • Lák z lihového 8% octa
  • Kořeněný sladkokyselý nálev
  • Ingredience k naplnění zavináčů

Na octový lák

  • Ocet lihový 8% 0,5l
  • Voda 0,25l

Na kořeněný sladokyselý nálev

  • Ocet jablečný (vinný) 0,5l
  • Voda 2l
  • Nálev z nakládaných okurek
    (pouze domácích) cca 2dl
  • Cukr třtinový 3-4 lžíce
  • Sůl (mořská) 3 lžíce
  • Pepř černý, celý 1 lžička
  • Nové koření cca 10 kuliček
  • Bobkový list 3 větší
  • Muškátový květ 1 špetka
  • Sušená chilli paprička 1-2ks

K naplnění zavináčů

  • Kysané bílé zelí
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Cibule
  • Nakládané okurky + mrkev
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)

Postup:

Filety z celých sleďů (skládají se z obou filetů, které při sobě drží kůže) propláchneme pod tekoucí vodou a lehce osušíme papírovou utěrkou. Filety vyskládáme na pracovní plochu a důkladně z obou stran prosolíme (asi tak dvojnásobně, než při běžné kuchyňské přípravě), vyskládáme do uzavíratelné dózy a uzavřené dáme do chladu (lednice).
Takto dobře nasolené ryby necháme uležet 4 dny. (Pokud bychom používali filety z větších ryb, tak o den déle. Některé druhy ryb mohou pouštět vodu, kterou je třeba vylévat, to se ale sleďů netýká). Sůl zkřehčí maso (částečně i kostičky), rozpustí zbylý sliz a jiné případné nečistoty z ryby.

Po čtyřech dnech si připravíme octový lák. Klasický kvasný 8% ocet v hrnci smícháme s vodou v poměru 1:0,5 (na naše sledě by mělo stačit půl litru octa a čtvrt litru vody). Lák na sporáku zahřejeme k bodu varu, odstavíme a necháme zcela vychladnout
Naložené filety ze soli důkladně opláchneme (necháme chvilku koupat v čisté vodě) a vložíme zpět do dózy (vymyté). Zalijeme chladným octovým lákem, uzavřeme a opět v chladu necháme silný octový lák působit další 4 dny.
Za tu dobu kostičky i páteř změknou.

Po dalších čtyřech dnech si připravíme finální kořeněný sladkokyselý nálev, který zavináče zakonzervuje na delší čas a zároveň určí jejich chuť.
Tentokrát volíme 5% ocet jablečný (případně vinný) s poměrem vody, asi jako na nakládané okurky. Takže ve větším hrnci přilijeme do dvou litrů vody půl litru jablečného (vinného) octa. Pokud máme, můžeme přilít i trochu nálevu z domácích nakládaných okurek. Osolíme mořskou solí (3 lžíce) a přidáme třtinový cukr (3-4 lžíce). Pro šmrnc láku přihodíme 1-2 sušené chilli papričky, nezapomeneme na špetku muškátového květu. Na sporáku přivedeme k varu. Mezitím na suché pánvi necháme rozvonět kuličky celého černého pepře a nového koření (sporák naplno, krouživý pohyb pánve, dokud kuličky nezačnou pukat). K pukajícím kuličkám přidáme na chviličku bobkové listy (začnou hnědnout) a vše přihodíme do nálevu. Ten mírným varem necháme provařit cca 20 minut.
Odstavíme ze sporáku a necháme zcela vychladnout.

Filety ze silného octového láku opatrně přendáme do čisté studené vody (např. do dřezu). Zdvojené filety sledě velmi snadno od sebe oddělíme a lehce odstraníme zbytky hřbetních ploutviček. Čisté filety vyjmeme z vody (např. do cedníku) a necháme odkapat.
K ruce si připravíme domácí kysané zelí, oloupanou cibuli a doma nakládané okurky s mrkví. Cibuli průběžně dle potřebného množství krájíme na tenké měsíčky, stejně tak, dle potřeby překrajujeme kolečka nakládaných okurek a mrkve na hranolky.

Na jednotlivé plátky filetů ze sledě klademe trochu kysaného zelí, doplníme kouskem cibule a hranolkem nakládané okurky a mrkve. Zavineme a zpevníme plochým (širším) párátkem. Při této práci nám na prstech neustále ulpívají drobné šupinky z kůže sledě (průběžně si ruce oplachujeme), takže není výjimkou zavináč s částečně setřenými šupinkami, což je jasná známka domácí přípravy.

Takto připravené malé zavináče opatrně vkládáme do čistých (nejlépe sterilizovaných) menších sklenic nebo do plochých uzavíratelných dóz (to je lepší varianta z hlediska vkládání i vyjímání jednotlivých zavináčků, avšak při kratším skladování).
Naplněné, zavinuté a zpevněné filety v nádobách zalijeme finálním nálevem tak, aby byly zcela ponořené. Dobře uzavřeme (vzduch nesmí tam, ani ven) a uskladníme v chladu 3-6 °C.
Po čtyřech dnech můžeme zavináče ochutnat, ale lepší jsou po několika týdnech.
Dobře uzavřené a uskladněné domácí zavináče ve sklenicích vydrží i pár měsíců…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané