Vaječná tlačenka bývá nejčastěji prezentována v období velikonočních svátků, a to pouze z důvodu využití vykoledovaných vajíček. Tento pokrm má však pramálo spojeného se svátky zmrtvýchvstání Ježíše Krista, natož s jarní, čili sezonní přípravou jídel. Naopak vejce, jakožto hlavní surovina, jsou celoroční produkt (uvaření vajec natvrdo je ta nejjednodušší záležitost) a nakládané zeleninové ingredience, samozřejmě též nepřipravujeme s příchodem jara. Vaječnou tlačenku si můžeme udělat v každém ročním období.
Otázkou je, do jaké míry můžeme tento skvělý pokrm pokládat za „domácí“.
Jsou výborné recepty, při nichž je nutné nejprve v domácím vychytaném láku uvařit drobně nakrájenou zeleninu, ponechat rozležet a teprve poté zakomponovat do vajíčkové tlačenky. Tato složitá a časově náročná příprava (jinak jednoduchého pokrmu) převážnou část lidí jistě odradí. Zvláště nás, kteří jsme svůj čas již věnovali vymazleným lákům při domácím nakládání a zavařování (okurek či jiné zeleniny). Ano, nakládaná zelenina včetně láku je pro tento recept stěžejní. Můžeme kombinovat zásoby domácího produktu s doplněním koupené nakládané zeleniny (i když průmyslově zpracované, tj. se zbytečnými éčky). V tomto nemůžeme být absolutní puritáni holdující pouze domácím polotovarům, ale čím více láku z domácí produkce bez zbytečných chemických konzervantů, tím lépe (některé recepty najdete v kapitole „Domácí polotovary“).
V našem receptu však neodpouštíme jednu zásadní věc. Bez zhotovení domácí majonézy z vaječných žloutků (s ní nemá průmyslově vyráběný produkt nic společného) nemůže být o „domácí“ vaječné tlačence ani řeč.
Pro velice lahodnou chuť naší domácí vaječné tlačenky „po které se jen zapráší“ doporučujeme rovnou připravovat množství z více vajec. Směs na vaječnou tlačenku můžeme dávat do chladu ke ztuhnutí v různém podání (formy, misky nebo v klasickém obalu na tlačenku)…