Domácí thajská chilli omáčka

Chilli paprička, nazývaná též feferonka, je plod především exotických druhů křovitých paprik, rostoucích v tropech a subtropech Asie, Afriky, Jižní a Střední Ameriky. Právě Střední Amerika je uváděna jako prapůvodní domovina všech paprik. Chilli papričky pěstovali Indiáni již v předkolumbovské době, a to už od 6. tisíciletí př. n. l. Ale podobné podmínky v tomto podnebním pásmu byly napříč kontinentem. Nicméně, papriky se dnes pěstují takřka po celém světě.

Chilli paprička nebo feferonka je všeobecné označení pro mnoho druhů a odrůd pálivých paprik, které obsahují různé množství látky, zvané kapsaicin, která je zodpovědná za pálivou chuť papriky. Nepálivý druh paprik je nazýván kapie (jediná paprika bez kapsaicinu).
Nepálivých paprik, tedy kapií, je známo mnoho druhů. Feferonek neboli chilli papriček, existuje nepřeberné množství různých barev, tvarů, velikostí, ale hlavně různým stupněm pálivosti.

Chilli papričky jsou kromě jiného využívány ke zhotovování různých omáček-dipů. U nás je velmi známá tzv. „Thajská chilli omáčka“ sladkokyselé chuti, kterou lze koupit jako chemicky dochucený a konzervovaný polotovar v každém supermarketu. Tento polotovar je jasně koncipován k vytvoření nádechu asijské kuchyně (v Thajsku a okolních zemích se podobný dip nazývá „Sriracha“ ). Domácí výrobou varianty sladkokyselého paprikového dipu se nejen odprostíme od nesmyslného množství éček v podobě konzervantů a umělých dochucovadel, ale můžeme si určit nejen chuť, ale i stupeň pikantnosti. Dle svých požadavků na pálivost tohoto domácího polotovaru kombinujeme běžné druhy feferonek, potažmo chilli papriček, s nepálivými paprikami, tedy kapiemi. Orientaci v nepřeberných odrůd paprik (potřebných k výrobě domácí chilli omáčky) lze zúžit na nákup čerstvých klasických feferonek a chilli papriček, jakožto i kapií, v běžné české tržnici (bez použití extrémně pálivých druhů)…

Suroviny:

(cca 500 ml omáčky)

  • Chilli papričky (feferonky)
    různých druhů cca 250g
  • Červená kapie 2 větší
  • Česnek 3 větší stroužky
  • Cibule 1 středně velká
  • Olej olivový (ne panenský)
  • Citronová šťáva z 1 citronu
  • Pomerančová šťáva
    z poloviny pomeranče
  • Med 1 lžíce
  • Ocet vinný (jablečný) 4-5 lžic
  • Víno bílé, suché 2dl
  • Sůl 1 a ½ lžičky
  • Sójová omáčka 1 lžička
  • Voda na dolévání

Postup:

Omyté veškeré papriky (chilli, feferonky i kapie) zbavíme stopek a části vnitřních semínek. Ostrým nožem papriky nakrájíme (nasekáme) na hodně drobné kousky (nemeleme, ani nemixujeme).
Oloupanou cibuli nakrájíme najemno.
Oloupané stroužky česneku ostrým nožem nasekáme hodně najemno.

V kastrole (hrnci) rozpálíme olivový olej (cca ½ cm po dně). Vhodíme jemně nakrájenou cibuli, kterou na středním stupni sporáku krátce orestujeme pouze dosklovata. Přihodíme nasekané papričky, sporák ztlumíme na minimum a velmi pozvolna za průběžného míchání dále s cibulí restujeme papričky (cca 10 minut).
Přidáme na minutku rozvonět česnek a podlijeme vínem (sporák zpět na polovinu výkonu). Dochutíme cukrem, medem, solí a sójovou omáčkou a směs dále prováříme dalších cca a 10 minut. Dle potřeby přiléváme trochu vřící vody.
Směs krátce promixujeme tyčovým mixérem, ale pouze tak, abychom zachovali částečnou strukturu kousků paprik v omáčce. Tím se omáčka dostane do hustší konzistence.
Finální dochucení spočívá v přidání několika lžic vinného (jablečného) octa a šťávy z citronu a pomeranče.
Omáčku ochutnáme, případně dosladíme či dosolíme.
Dovaříme do požadované hustší, rustikální konzistence, odstavíme ze sporáku a necháme vychladnout.

Pro dlouhodobější uchování omáčku plníme do sterilizovaných zavařovacích sklenic a běžným způsobem sterilujeme (cca 20 minut při teplotě 85 °C).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané