Teprve od doby, kdy bylo vypěstováno a posléze zušlechtěno obilí různých druhů, se z tohoto produktu postupně začala vyvíjet surovina, kterou dnes známe pod názvem „těstoviny“. Historie nám praví, že prvotní zmínka o výrobě těstovin pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize (který žil v době císaře Tiberia).
Nejenom na tomto základě si prvotní výrobu těstovin přivlastnili Italové, ale ze světového hlediska je to přinejmenším diskutabilní. Nicméně vývojem a posléze propagací jsou těstoviny (italsky pasta) v gastronomii spojovány nejvíce s apeninským poloostrovem.
Co se týká uplatnění těstovin můžeme vypozorovat velký rozdíl mezi italskou a českou kuchyní. Italský způsob podávání těstovin je spjat se smícháním s další surovinou (omáčkou, pestem apod.), případně s jejich plněním (např. mletým masem). V české kuchyni máme k použití těstovin daleko otevřenější dveře. Používáme je též podle italského způsobu smíchané s různými ingrediencemi, ale z těstovin připravujeme i různé pokrmy ryze české kuchyně (například různé varianty zapečených pokrmů).
A to, co Italové zkrátka nechápou, ani chápat nemohou, protože neznají české omáčky, je použití dobrého těstovinového produktu jako přílohu. Jsme prostě přílohový národ a víme, že domácí příprava těstovin není žádný zázrak, jde pouze o vytvoření správného těsta k dalšímu tvarování těstovin. Proto se kvalita, lépe řečeno struktura těsta, velmi liší podle použitých surovin (druhem mouky, vejci, pouze žloutkem nebo bez vajec apod.)
Nemůžeme nikomu zazlívat (zvláště v časovém shonu a stresu každého z nás) kupování těstovin v sušeném podání různé kvality (místo vajec sušina, chemické konzervanty apod.) tuzemských či zahraničních značek. Je to podobné jako u knedlíků, jejichž kupování v prášku již většina naší populace odsoudila, ale u těstovin k podobnému názoru ještě nedospěla. Ale kdo jednou vyzkouší domácí přípravu těstovin (již jen ta jiná krásná vůně při vaření, o jemnosti a chuti ani nemluvě), jistě oželí různé, strojově vyrobené tvary nesčetných názvů. Ani ta údajně nejvyšší kvalita průmyslových polotovarů, která je na trhu k mání plnohodnotně nenahradí domácí produkt. Ostatně zmíněná chuť, vůně i struktura domácí těstoviny mnohonásobně vyváží třeba nepovedené tvary v naší domácí kuchyni…
V našem receptu prezentujeme dvě varianty těsta.
Těstoviny s použitím hladké mouky a pouze vaječných žloutků jsou jemnější a používají se na lazagně nebo těstoviny s jednoduchým tvarem (např. z těstovinového strojku).
Těsto s přidáním semoliny (pšeničné krupice umleté z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice) a celých vajec je o něco pevnější a lépe se s ním pracuje při tvarování různých druhů pasty.