Domácí těstoviny (pasta)

Teprve od doby, kdy bylo vypěstováno a posléze zušlechtěno obilí různých druhů, se z tohoto produktu postupně začala vyvíjet surovina, kterou dnes známe pod názvem „těstoviny“. Historie nám praví, že prvotní zmínka o výrobě těstovin pochází z 1. století n. l. ve známé Apiciově knize (který žil v době císaře Tiberia).
Nejenom na tomto základě si prvotní výrobu těstovin přivlastnili Italové, ale ze světového hlediska je to přinejmenším diskutabilní. Nicméně vývojem a posléze propagací jsou těstoviny (italsky pasta) v gastronomii spojovány nejvíce s apeninským poloostrovem.

Co se týká uplatnění těstovin můžeme vypozorovat velký rozdíl mezi italskou a českou kuchyní. Italský způsob podávání těstovin je spjat se smícháním s další surovinou (omáčkou, pestem apod.), případně s jejich plněním (např. mletým masem). V české kuchyni máme k použití těstovin daleko otevřenější dveře. Používáme je též podle italského způsobu smíchané s různými ingrediencemi, ale z těstovin připravujeme i různé pokrmy ryze české kuchyně (například různé varianty zapečených pokrmů).
A to, co Italové zkrátka nechápou, ani chápat nemohou, protože neznají české omáčky, je použití dobrého těstovinového produktu jako přílohu. Jsme prostě přílohový národ a víme, že domácí příprava těstovin není žádný zázrak, jde pouze o vytvoření správného těsta k dalšímu tvarování těstovin. Proto se kvalita, lépe řečeno struktura těsta, velmi liší podle použitých surovin (druhem mouky, vejci, pouze žloutkem nebo bez vajec apod.)

Nemůžeme nikomu zazlívat (zvláště v časovém shonu a stresu každého z nás) kupování těstovin v sušeném podání různé kvality (místo vajec sušina, chemické konzervanty apod.) tuzemských či zahraničních značek. Je to podobné jako u knedlíků, jejichž kupování v prášku již většina naší populace odsoudila, ale u těstovin k podobnému názoru ještě nedospěla. Ale kdo jednou vyzkouší domácí přípravu těstovin (již jen ta jiná krásná vůně při vaření, o jemnosti a chuti ani nemluvě), jistě oželí různé, strojově vyrobené tvary nesčetných názvů. Ani ta údajně nejvyšší kvalita průmyslových polotovarů, která je na trhu k mání plnohodnotně nenahradí domácí produkt. Ostatně zmíněná chuť, vůně i struktura domácí těstoviny mnohonásobně vyváží třeba nepovedené tvary v naší domácí kuchyni…

V našem receptu prezentujeme dvě varianty těsta.
Těstoviny s použitím hladké mouky a pouze vaječných žloutků jsou jemnější a používají se na lazagně nebo těstoviny s jednoduchým tvarem (např. z těstovinového strojku).
Těsto s přidáním semoliny (pšeničné krupice umleté z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice) a celých vajec je o něco pevnější a lépe se s ním pracuje při tvarování různých druhů pasty.

Suroviny:

Suroviny na jemné žloutkové těstoviny:

  • Hladká pšeničná mouka
    (nejlépe Extra „00“) 400g + na pomoučení
  • Vaječné žloutky 4ks
  • Voda dle potřeby cca 0,6-1dl
  • Máslo
    na promaštění uvařených těstovin

 

Suroviny na těstoviny se semolinou:

  • Hladká pšeničná mouka
    (nejlépe Extra „00“) 300g + na pomoučení
  • Semolina 100-130g
  • Vejce 3ks
  • Voda dle potřeby cca 0,6-1d
  • Máslo na promaštění uvařených
    těstovin

Postup:

Všechny suroviny smícháme v míse a vypracujeme (nejlépe v robotu na malé otáčky) hladké tužší těsto. Doba zpracování těsta je cca 10-15 minut.
Z těsta vytvoříme bochánek, který zabalíme do potravinářské fólie, dáme do lednice a necháme alespoň hodinu, ale i několik hodin (klidně i přes noc) odpočinout.

Těsto rozdělíme na několik menších dílů a vyválíme na co nejtenčí pláty (nejlépe cca 1 mm silné), z nichž vykrajujeme požadované tvary. Výborný pomocník je zde strojek na těstoviny, ve kterém snadno postupným zmenšováním šířky mezi válci vytvoříme základní plát těsta (na lasagne, ravioli, tortellini, apod.), načež v nástavci i další druhy těstovin (např. špagety, nudle, tagliattelle, tagliolini, fettuccine, pappardelle, cannelloni atd.). Ze základního těsta se můžeme pustit i do výroby těstovin trochu složitějších tvarů, např. farfalle, nebo naopak vytvořit třeba jednoduché, malé nočky.

Čerstvé těstoviny se vaří v dostatečném množství řádně osolené vody (cca 1 a ½ lžičky soli na 1l vody) bez přidávání oleje. Nejčastěji bývá volen stupeň uvaření takzvaně „al dente“, to znamená na skus (při skousnutí těstovina jemně křupne). Někomu však takto podávané těstoviny nemusí vyhovovat, to co je pro Itala správně, může se Čechovi zdát nedovařené. Vždy se při vaření těstovin řídíme vlastním citem podle toho, jak nám stupeň uvaření vyhovuje (nikdy však nedopusťme jejich rozvaření).
Jemné těstoviny z hladké mouky a žloutků vaříme pouze 2-3 minuty.
Těsto se semolinou přibližně dvojnásobný čas.
Uvedené časy jsou pouze orientační, podle druhu, velikosti či jemnosti těstovin dobu vaření přizpůsobujeme.
Uvařené těstoviny na přílohu promastíme máslem.

Domácí těstoviny využíváme v české kuchyni různými způsoby. Jako polotovar při kompletování pokrmů na italský způsob (zamíchání s příslušnými ingrediencemi), jako základní surovinu pro zapékací pokrmy i jako přílohu k mnohým českým specialitám…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané