Domácí tatarák z hovězí svíčkové s rajčatovou omáčkou

„Tatarák“ je lidový název pro „Tatarský biftek“, jinak „beefsteak“, což je velice zavádějící, protože „steak“ je výraz pro maso podávané v drtivé většině tepelně upravované, ale tatarák je podáván za syrova.
Historie tohoto pokrmu a hlavně jeho názvu je velice nejasná. Attila Bič boží, král spojených kmenů Hunů, vtrhl se svými hordami do Černomoří a západní Evropy. Tito Tataři si při tažení ukládali pod sedlo plátky nejlepšího masa z ulovené zvěře, které se během dne skvěle naklepalo a prosolilo díky koňskému potu a večer představovalo výtečnou pochoutku plnou potřebné energie, což je reálný základ k budoucímu vývoji tohoto pokrmu. Devatenácté a dvacáté století však píše historii tataráku trochu jinak. Syrový „steak“ se podával v Americe i Evropě různě dochucen, ale světoznámí francouzští šéfkuchaři si vymanili přidávání „tatarské omáčky“ (její vznik si též přivlastnili), což se příliš neujalo. Takže tuto verzi, jako základ pojmenování jídla, můžeme vynechat.

U nás v Čechách byl tatarák uvržen na několik desetiletí do jasné škatulky pokrmu ze škrábaného, mletého či kutrovaného (tzn. jemně nasekaného – rozmělněného) masa, podávaného jako nedochucený polotovar obložený několika základními ingrediencemi (údajně, pro individuální dochucení). S tímto gastronomickým polotovarem se setkáváme na fotografiích mletého masa se žloutkem uprostřed, to má však s hotovým tatarákem, potažmo se specialitou hodné ke konzumaci pramálo společného.
Tatarák, jakožto dokončený pokrm, představuje zcela něco jiného. Vždy jej připravujeme z těch nejlepších masových částí zvěře (k tomuto účelu vhodných). Na dochucení masa máme zcela volnou ruku. Výhodou domácího zpracování tataráku je nejen kontrola použitého masa, ale hlavně zapracování kvalitních dochucovacích surovin a ingrediencí, včetně domácích polotovarů.
V kombinaci s tepelně neupraveným masem právě velmi vyzní jakékoli domácí polotovary, které zvolíme k dochucení masa. Koupené, chemicky dochucené polotovary (omáčky, kečupy) pouze ničí drahocenné maso a jeho chuť nevhodně přebíjejí. Není stěžejní, jakým způsobem maso uvedeme do jemné konzistence (eventuální škůdce v mase zničíme hlubokým a dlouhodobým zmražením), ale čím jej dochutíme a na čem jej podáváme (topinky smažené v oleji jsou již pasé), ať jako předkrm, či jako zpestření menu na párty. Toto jsou pádné důvody, proč bychom měli tatarák připravovat výhradně sami doma, jinými slovy tatarák je typická domácí specialita…

Suroviny:

(cca 300g tatárku)

  • Hovězí svíčková 200g
  • Cibule 1 menší
  • Olej slunečnicový (řepkový) cca 2 lžíce
  • Uzená mletá paprika 1 lžíce
  • Domácí rajčatová omáčka
    „Sugo pomodoro“
    (recept v kap. Domácí polotovary) 2 lžíce
  • Hořčice plnotučná 1 lžička
  • Worcester 1 lžička
  • Tabasco červené
  • Pepř černý, čerstvě mletý
  • Sůl (mořská, alpská, himálajská)
    v mlýnku mletá
  • Bazalka čerstvá 6 větších lístků
    + na zdobení
  • Vaječný žloutek 1ks

K podávání

  • Chléb ogrilovaný se sádlem
  • Česnek (na potření topinek)
  • Doplňková zelenina
    (rajče, cibulka, salátová
    okurka, čerstvé bylinky)

Postup:

Masový tatarák připravujeme vždy z dlouhodobě zamrazeného masa na -22 °C (sníží se tím případné zárodky škůdců jako je např. obávaná tasemnice a maso samotným zmražením zkřehčí). Před přípravou necháme maso rozmrazit pozvolna v pokojové teplotě (nepoužíváme rozmrazovací programy mikrovlnek a trub).

Maso na tatarák lze namlít přes „šajbu“ s jemnými otvory (nejlépe dvakrát), pracně ostrým nožem naškrábat, nebo nakutrovat, což znamená jemně nasekat (rozmělnit) ostrými zahnutými noži v příslušné dóze. Takový malý „kutr“ je součástí každého tyčového mixéru. Poslední varianta je nejrychlejší a zároveň zajistí nejjemnější strukturu masa, což je pro tatarák žádoucí (drobnou strukturu s viditelnými kousky základní suroviny bychom zachovávali u tataráku z ryb či zeleninových).

Rozmrazené maso, v našem případě hovězí svíčkovou opláchneme pod tekoucí studenou vodou, osušíme papírovou utěrkou, zkontrolujeme dokonalé odblanění a nakrájíme na malé kousky. Do dózy, která patří k vybavení tyčového mixéru, zasuneme nástavec s ostrými noži, vložíme nakrájené maso, přiklopíme, zasuneme tyčový mixér a krátkými intervaly maso nasekáme do jemné konzistence. Přendáme do mísy k zamíchání.

Oloupanou cibuli nakrájíme hodně najemno.
Lístky bazalky nasekáme nadrobno.

Po dně pánve zahřejeme olej. Vhodíme nakrájenou cibulku a za častého míchání, při vyšším stupni sporáku ji necháme minutku pouze zpěnit. Přidáme lžíci uzené papriky, zamícháme a doplníme domácí rajčatovou omáčkou „sugo pomodoro“ a lžičkou plnotučné hořčice. Zarestujeme cca 2-3 minuty. Tento základ rovnou částečně dochutíme solí, čerstvě mletým černým pepřem worcesterovou omáčkou a dle chtěné pikantnosti pár kapkami tabasca. Odstavíme ze sporáku, vmícháme nasekanou bazalku a necháme zcela vychladnout.

Vychladlý základ přimícháme do mísy k jemně naškrábanému, namletému či nakutrovanému masu a důkladně promícháme. Zbývá finální dochucení tataráku (solí, pepřem, případně přiostření tabascem) tak, abychom na stůl podávali hotový produkt, nikoli pouhý polotovar.

Domácí tatarák z hovězí svíčkové s rajčatovou omáčkou podáváme obvykle na chlebové topince. Ale není topinka jako topinka. Chleba smažený (fritovaný) v oleji (nebo na oleji) na vysoký stupeň je ta nejhorší zhůvěřilost. Rozpečené plátky chleba (může být čerstvý i několik dnů starší) pod grilem v troubě, nasucho nebo lehce potřený sádlem, je daleko vhodnější a stravitelnější.

Tatarák servírujeme v misce a zvlášť podáváme topinky proto, aby si je každý dle chuti mohl potřít přiloženým stroužkem česneku. Nezapomeneme na doplňkovou čerstvou zeleninu (např. rajče, salátovou okurku, cibuli, jarní cibulku, čerstvý salát různých druhů apod.) i čerstvé bylinky (bazalku, petrželky, pažitku a jiné)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané