Domácí masová tlačenka

Název tlačenka nemá příliš dlouhou historii. Setkáváme se s ním až od počátku dvacátého století a původně vyjadřoval pojmenování pro jeden ze způsobů zpracování surovin z prasete při zabíjačce. Viditelný rozdíl byl pouze v přidání nebo nepřidání krve, tedy mezi tlačenku světlou či tmavou. Postupem času se pod tímto názvem začaly objevovat výrobky i z jiných druhů mas, zejména drůbeže, uzenin a dokonce i zcela bez masa, např. tlačenka vaječná.

I když zůstaneme u soudobé tlačenky z prasátka, setkáme se s mnoha názvy (masová, ovarová, selská, chalupářská, bůčková, játrová apod.). Název dobré tlačenky nerozhoduje, důležitá je pouze kvalita, kterou při koupi tlačenky nemůžeme odhadnout (ani krásná mozaika tlačenky na pultě v obchodě nezaručí její chuť). A proto se jednoho dne rozhodneme, byť v podmínkách běžné domácí kuchyně (nikoli ve venkovském stavení při zabijačce), udělat si tlačenku svou.
K tomu nám zajisté dopomůže vědomí a velká pravda, že víme, co do tlačenky dáváme (nejen druh suroviny, ale i jejich patřičné ošetření). Tuto českou specialitu si doma připravíme k obrazu svému, to znamená, že když v tlačence nemáme rádi játra, tak je tam prostě nedáme, když chceme mít tlačenku masitou, tak nebudeme zbytečně vařit vepřovou hlavu, která je vhodná na ovarovou tlačenku. I finální dochucení záleží na naší chuti.
Správné ztuhnutí tlačenky zajistí dostatečné množství kolagenu, který je obsažen především ve vazivových tkáních nožiček a v kůži. Proto na vývar do tlačenky používáme i vepřové nožičky a do tlačenkové směsi meleme vařenou kůži. Naopak, přílišné množství tuku, který se odděluje na povrch, je nežádoucí. Proto přebytečný tuk z vývaru na tlačenku sbíráme…

Suroviny:

(na cca 3,6 kg tlačenky)

  • Vepřové koleno bez kosti,
    s kůží cca 1,7kg (2ks)
  • Vepřová plec cca 1kg
  • Vepřové nožičky cca 1,5kg (2ks)
  • Vepřový jazyk cca 0,8kg (2-3ks)
  • Cibule 4 středně velké
  • Sůl 6 lžiček + na dochucení
  • Pepř černý, celý celkem cca 3 lžičky
  • Nové koření celkem cca 20 kuliček
  • Bobkový list 4ks
  • Česnek 6 středně velkých stroužků
  • Majoránka sušená cca 3 hrsti
  • Voda
  • Obal na tlačenku (160 x 550mm) 2ks
  • Na tmavou tlačenku ještě čerstvá
    vepřová krev cca 0,5l

Postup:

Veškeré maso včetně jazyků dobře omyjeme (nožičky necháme v teplé vodě odmočit a spárky vydrhneme kartáčkem). Prohlédneme kůži a případné zbytky štětin (osušené) opálíme plamenem. Suroviny rozdělíme do dvou velkých hrnců či kastrolů (nožičky a jazyky do jednoho, kolena s plecí do druhého). Zalijeme studenou vodou tak, aby maso bylo ponořené a do každého hrnce dáme 3 lžičky soli (tohoto množství se nebojíme, tlačenka hodně soli vstřebá), 1 lžičku celého černého pepře, 6 kuliček nového koření, 2 bobkové listy a 1 cibuli zbavenou pouze vrchní slupky. Na plotně přivedeme (zaklopené) k varu, lžící sebereme vytvářející se pěnu a středním varem vaříme vše doměkka. Vykostěná kolena a plec budou měkká za přibližně hodinu a půl, jazyky s nožičkami necháme vařit o půl hodiny déle.
Kolena a plec vyndáme na prkénko, necháme trochu zchladnout, seřízneme kůži a dáme ji ještě dovařit k nožičkám a jazykům (zvláště kůže musí být dobře uvařená). Maso z kolen a plece nakrájíme na větší kousky (3-5cm) a dáme do velké mísy. Měkké jazyky, nožičky a kůže z druhého hrnce též vyndáme a necháme opět mírně zchladnout. Z nožiček seřízneme kůži (nožičky vyhodíme, již svojí funkci splnily). Ještě hodně teplé jazyky oloupeme z kůže (kůži z jazyků též vyhodíme), očistíme od tuku a případných kůstek v podjazyčí, nakrájíme na menší kousky (2-3cm) a přidáme do mísy k masu.
Vývary z obou hrnců přecedíme do jednoho čistého (nejlépe širšího kastrolu) a naběračkou z povrchu sebereme co nejvíce tuku.

V hmoždíři rozdrtíme lžičku celého pepře společně s osmi kuličkami nového koření na jemný prášek. Touto směsí okořeníme maso v míse.
Oloupané stroužky česneku prolisujeme rovnou do mísy.
V masovém mlýnku (ručním nebo v robotu) najemno umeleme oloupanou a překrájenou cibuli a zchladlé kůže (měli bychom mít přibližně 350-400 gramů vařených kůží). Přidáme do mísy.
Ze scezeného vývaru odměříme 1,5 litru a přilijeme do mísy.
Přidáme tři hrsti v dlaních promnuté majoránky.
Vše dobře promícháme, ochutnáme, dle potřeby přisolíme.
Přidáním čerstvé vepřové krve bychom docílili tlačenky tmavé.

Zbylý vývar ve velkém hrnci (kastrole) na sporáku zahřejeme téměř k bodu varu (dle potřeby dolijeme vodou do přibližně dvou třetin hrnce).
Dva tlačenkové obaly na jednom konci pevně zavážeme potravinářským provázkem. Druhý konec zastřihneme podle průměru našeho hrnce. Svázaný konec vložíme do mísy se směsí, naběračkou obal naplníme a zavážeme druhý konec. Vložíme do horkého vývaru a stejně postupujeme i s druhou tlačenkou.
Tlačenky prohříváme (nevaříme) částečně zaklopené při jednom otočení cca 90 minut.
Po celou dobu kontrolujeme, aby tekutina byla pod bodem varu.
Hotové tlačenky vyndáme na plech, tenčí jehlou na několika místech obaly propíchneme (aby mohla pára ven) a dáme ztuhnout do chladu. Není potřeba nikterak zatěžovat ani obracet (v této tlačence je pouze malé množství tuku a nevadí usadí-li se pouze u jedné strany, masem je dostatečně naplněna, takže drží po celé tlačence i bez obracení).

Je několik oblíbených druhů servírování této české speciality. Nejčastěji se tlačenka podává nakrájená na plátky s nadrobno nakrájenou cibulí, zakápnutá octem. Ještě lepší variantou je ocet nahradit citronovou šťávou. Někdo má raději ocet ředěný vodou a dochucený cukrem a špetkou soli, v tomto případě tlačenku krájíme na kostičky, podáváme v misce zalitou octovým nálevem a přidáváme opět cibuli. Svačinová verze může být na chlebu či v housce s hořčicí. Výborný je i tlačenkový salát (recept v kap. „Saláty“). Přílohou k jakékoli formě podávání tlačenky je vždy čerstvé pečivo a vhodným doplňkem je kromě zmiňované cibule čerstvá zelenina (rajčata, okurka, paprika, salát apod.) a bylinky…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané