Domácí masitý sulc (huspenina)

I když tomu bude již takřka půlstoletí, stále si vybavuji vzpomínky z dětství při účasti na domácích zabijačkách u strýce (staršího bratra mého tatínka) v obci Chlumek u Milevska. Sledovat průběh celé zabijačky včetně výroby mnoha pochoutek z dobře vykrmeného čuníka byl pro městského kluka jako já nevšední zážitek, který se dnes již jen tak někomu nepoštěstí.

Kromě jitrnic, jelit a prejtu, byla tlačenka a sulc neboli huspenina základními produkty každé vesnické zabijačky. Výbornou tlačenku a dokonalý sulc si můžeme vyrobit i dnes v každé domácnosti.
Tlačenka a sulc mají hodně společného. Musí dobře ztuhnout, k čemuž využíváme kolagen z vazivových tkání a kůží (především nožiček), připravují se v různých variantách, vyznačují se mozaikou na řezu a vyžadují dostatek času na přípravu. I způsob podávání je podobný, např. s cibulí a octem. Přesto se jedná o vizuálně i chuťově jiné pokrmy. Sulc neplníme do tlačenkových obalů, ale necháváme ztuhnout ve formách a do huspeniny se nemusíme bát zapracovat zeleninu.

V našem receptu si vystačíme s velkým vepřovým kolenem a dvěma většíma nožičkama, které zajistí dokonalé ztuhnutí i hodně masitého sulcu bez přidávání namletých kůží. Podmínkou je, že se zbavíme co nejvíce přebytečného tuku z vývaru. Jemnější struktura masa, přidání zeleniny (včetně nakládané), způsob dochucení i ztuhnutí zásadně odlišují huspeninu od tlačenky…

Suroviny:

(cca 2,8 kg huspeniny)

  • Vepřové koleno (zadní, velké) cca 1,8kg
  • Vepřové nožičky (větší, 2ks) cca 1,6kg
  • Cibule 1 velká
  • Mrkev 350g (očištěné)
  • Petržel 200g (očištěné)
  • Celer 350g (očištěného)
  • Řapíkatý celer 2 řapíky
  • Česnek cca 4 větší stroužky
  • Libeček (nebo celerová nať) 4 hrsti
  • Sůl 2 lžičky + na dochucení
  • Pepř černý celý
    celkem cca 1 a ½ lžičky
  • Nové koření celkem cca 12 kuliček
  • Bobkový list 4ks
  • Nakládaná okurka
    (recept v kap. „Domácí polotovary“) 3 větší
  • Nakládaná mrkev v sladkokyselém
    nálevu (např. z okurek) 1 hrst nakrájené
  • Citronová šťáva cca 2 lžíce
  • Lák z nakládaných okurek cca 3 lžíce
  • Chilli paprička sušená 1ks
  • Majoránka sušená cca 2 hrsti

Postup:

Veškerou kořenovou zeleninu (mrkev, petržel a celer) očistíme a překrájíme na větší kousky (cca 50 g od každého druhu odložíme stranou).
Z cibule sloupneme pouze vrchní slupku a rozpůlíme.
Stroužky česneku oloupeme, dva plochou stranou namáčkneme (dva odložíme stranou k zelenině).
Z libečku či celerové natě obereme lístky (odložíme též stranou).
Koleno a nožičky dobře omyjeme (nožičky necháme v teplé vodě odmočit a spárky vydrhneme kartáčkem). Prohlédneme kůži a případné zbytky štětin (osušené) opálíme plamenem.

Máme-li dostatečně velký hrnec, můžeme vařit koleno s nožičkama a veškerou zeleninou pohromadě, ale praktické je vaření kolena a nožiček ve dvou hrncích zvlášť.

Nejprve koleno i nožičky zblanšírujeme, tím odstraníme nečistoty a zabráníme tvoření pěny (kterou bychom museli sbírat). Koleno i nožičky zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu, krátce povaříme (cca 3 minuty), slijeme a propláchneme.
Vrátíme zpět do vypláchnutých hrnců, rozdělíme kořenovou zeleninu, cibuli, namáčknutý česnek, řapíky celeru, nať z libečku (celeru) a opět zalijeme studenou vodou tak, aby hladina dosahovala těsně nad maso. Osolíme (do každého hrnce 1 a ½ lžičky), přidáme kuličky černého pepře (půl lžičky do každého hrnce), nové koření (po šesti kuličkách) a bobkové listy (po dvou lístcích). Zaklopíme poklicemi, přivedeme k varu a teplotu sporáku nastavíme tak, abychom vše vařili velmi mírným varem (sotva probublávat na hranici bodu varu). Tímto pozvolným „táhnutím“ se nejlépe uvolní kolagen, který potřebujeme ke ztuhnutí huspeniny a to bez přidávání namletých kůží. Doba pozvolného vaření je u kolena přibližně 3 až 3 a půl hodiny (maso musí být dokonale měkké), nožičky necháme táhnout o půl hodiny déle.
Měkké koleno a nožičky vyndáme, necháme zchladnout, odstraníme kůži a maso oddělíme od kostí. Maso nakrájíme na menší kousky (1,5-2 cm), část kousků ještě rozebereme na jednotlivá vlákna.

Vývar z obou hrnců přecedíme přes jemný cedník do kastrolu (zeleninu vymačkáme, ale nepasírujeme, na dně hrnců můžou zůstat zbytky nečistot, takže vývar nesléváme až do dna). Opět přivedeme k varu a (tentokrát již větším varem) vývar zredukujeme přibližně na polovinu. Tím, jaké množství vývaru ponecháme na zamíchání huspeniny, do jisté míry určujeme i její strukturu (více vývaru = rosolovitější, méně vývaru = masovější). Zredukovaný vývar dáme vychladit – ztuhnout (jelikož sulc děláme většinou v zimě, není to problém).

Odloženou čerstvou kořenovou zeleninu nakrájíme na tenké nudličky nebo malé kostičky.
Stejně tak nakrájíme nakládané okurky a mrkev.
V hmoždíři jemně rozdrtíme půl lžičky kuliček černého pepře spolu se sušenou chilli papričkou (před tím nožem nasekanou).
Lístky libečku (celere) nasekáme najemno.

Z povrchu ztuhlého vývaru snadno odstraníme tukovou vrstvu. Opět zahřejeme a přivedeme k mírnému varu. Vhodíme na 15 minut povařit nakrájenou zeleninu (kromě okurek). Přidáme připravené maso z kolen a nožiček, prolisujeme odložené dva stroužky česneku a odstavíme ze sporáku. Přimícháme nakrájené okurky i nasekané lístky bylinek a dochutíme čerstvě nadrceným pepřem s chilli papričkou. Ochutnáme a v případě potřeby dosolíme. Nakonec dochutíme sušenou majoránkou (v dlaních promnutou), citronovou šťávou a lákem z nakládaných okurek. Důkladně promícháme.
Huspeninovou směsí plníme různé formy (např. na biskupský chlebíček, pekáč), misky nebo třeba skleničky „whiskovky“ a necháváme v chladu ztuhnout.

Ztuhlý sulc z forem dostáváme krátkým nahřátím v horké vodní lázni (následně můžeme nechat povrch ještě znovu dotuhnout). Poté, dle zvolené formy, huspeninu krájíme na plátky, kostičky, kolečka a jiné tvary.

Huspeninu podáváme nejčastěji s cibulí, zakápnutou octem (lepší je citronová šťáva) a přílohou je čerstvé pečivo.
Masitý sulc je výborný třeba i s hořčicí na chlebu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané