Domácí kysané zelí

Kysané zelí je jemně nakrájené hlávkové zelí, které bylo zkvašeno za pomocí bakterií mléčného kvašení (Leuconostoc, Lactobacillus a Pediococcus). Má charakteristickou kyselou chuť způsobenou kyselinou mléčnou, která vznikla kvašením cukrů obsažených v nakrájeném zelí. Pro kvašení se hodí zelí pozdní, které roste v pevných hlávkách a nemá silnou žilnatinu. Rané zelí není chuťově dobré a navíc se rychle kazí.

Dobré kysané zelí je zvláště v syrovém, tepelně neupraveném stavu zdrojem vitamínu C, důležitých bakterií kyseliny mléčné, v menší míře pak zdrojem vitamínu K a skupiny vitamínů B, minerálů jako draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. Kysané zelí vždy poskytovalo zdroj důležitých živin během zimy, zvláště v našich zeměpisných šířkách.

S úsměvem se díváme na staré, ale osvědčené praktiky nakládání zelí, kde děvečky umytými nohami v sudu k tomu určeném zelí sešlapávaly. Ani nakládání zelí do kameninových či keramických nádob není dnes již zcela běžné (ne v každé domácnosti máme dostatek celoročně chladného místa). Nenávratně jsou též pryč časy, kdy jsem jako kluk chodil v druhé polovině minulého století s bandaskou pro dobré kysané zelí ze sudu do obchodu „Ovoce a zelenina”, podobně, jako se chodilo se džbánem pro točené pivo do hospody. V současné době běžně kupujeme kysané zelí v umělohmotných sáčcích nebo ve sklenicích s vědomím, že dodáváme našemu organismu potřebné, výše zmíněné látky.
To však může být v mnoha případech velký omyl! 

Na základě na sobě nezávislých a opakovaných testů prodávaného, průmyslově vyráběného zelí bylo zjištěno, že vitamíny i bakterie mléčného kvašení (kvůli nimž hlavně kysané zelí konzumujeme) jsou z velké části nebo dokonce zcela zničeny. Důvod je jasný, živé bakterie (ty jsou v zelných listech běžně přítomné) pracují a chemicky či tepelně neošetřené kysané zelí by tak mohlo být bez dalších úprav na pultech obchodů jen přibližně 14 dní. Takže jsme mystifikováni a vlastně kupujeme to, co nechceme a často jsme ovlivněni umělým dochucením naší oblíbené značky. Namísto zdraví prospěšnému kysanému zelí si domů přineseme produkt, kde vévodí přítomnost chemických konzervantů, jejichž složení (byť ze zákona uvedené na obalu) vůbec nevnímáme.
Je to smutné zjištění, které potvrzuje nevhodnost kupování jakýchkoli průmyslově zpracovaných potravin a dává zapravdu domácí úpravě. Ale nemusíme příliš zoufat. Domácí příprava kysaného zelí (bílého i červeného) je banálně jednoduchá a nemusíme si dělat extrémě velké zásoby v obřích sudech či velkých kameninových nebo keramických nádobách. Stačí nám k tomu obyčejné zavařovací sklenice uzavíratelné nebo s potravinářskou folií a gumičkou.

Do zelí k jeho základnímu naložení (zvláště pro jeho širší upotřebení) přidáváme pouze sůl a kmín. Teprve při dalším zpracování v naší kuchyni (za syrova i tepelně upravovaném) jej dále dochucujeme různými ingrediencemi dle požadovaného receptu. Proto kysané zelí můžeme zařadit do kategorie domácích polotovarů…

Suroviny:

  • Hlávka zelí (bílé nebo červené)
  • Sůl 20g soli na 1kg zelí (cca 1 lžíce)
  • Kmín drcený dle chuti (přibližně jako soli)

Postup:

Připravíme důkladně vymyté sklenice dle požadované velikosti. Ve většině domácnostech jsou praktické sklenice např. od okurek o obsahu cca tři čtvrtě litru, ale můžeme použít i větší. Pokud máme větší chladné skladovací prostory (např. sklep), můžeme k nakládání zelí využít větší kameninové či keramické nádoby vyráběné k tomuto účelu.

Hlávku pozdního zelí zbavíme vrchní vrstvy horších listů. Delším ostrým nožem rozkrojíme na čtvrtiny, šestiny či osminy (podle velikosti hlávky) a odřízneme tvrdý košťál. Nyní můžeme zvolit nakrájení zelí nožem na tenké plátky nebo nakrouhání na struhadle přes široké, ploché otvory či za pomoci robota přes krájecí bubínek (jemnější nastrouhání je nevhodné).

V dostatečně velké míse nebo jiné vhodné nádobě (kastrolu, vaničce apod.) nakrouhané (nakrájené) zelí důkladně promícháme se solí a drceným kmínem (poměrné množství uvádíme v surovinách) a necháme alespoň 2 hodinky odležet (pustí trochu vody).

Sklenice nebo jiné nádoby určené k nakládání zelí naplníme. Důležité je poctivé upěchování zelí i s veškerou tekutinou. Zelí stlačujeme nejlépe rukou tam, kam se se sevřenou pěstí nevejdeme, používáme různé pomůcky např. dřevěnou kvedlačku, pěchovací součást robotu apod.). Zelí je potřeba co nejvíce stlačit, aby dále pouštělo šťávu a zároveň bylo ve sklenici co nejméně vzduchu. Nádoby neplníme až úplně do vrchu, protože zelí se mírně zvedne.

Zavíčkujeme sklenice nebo je přetáhneme fólií a zajistíme gumičkou (v tomto případě podložíme něčím, do čeho může unikat případná přebytečná tekutina, např. táckem). Tím zabráníme přístupu vzduchu a vznikající oxid uhličitý si ven cestu najde (protože nezavařujeme).

Takto připravené zelí necháme na tmavém místě, protože světlo ničí vitaminy (stačí přehozená utěrka), při pokojové teplotě 7 až 10 dnů kvasit. Rychlost kvašení závisí na teplotě v místnosti. Ze sklenice zmizí veškerá tekutina. Ta se však neztratila, ale kvasné procesy zelí načechraly a tekutina je mezi nakrouhaným zelím, takže když zelí znovu udusáme, tekutina se objeví. Poté sklenice přemístíme do chladu (proces kvašení se zpomaluje), kde nakvašené zelí „dozraje” a vydrží měsíce. Nebo jako my, můžete začít ochutnávat…

Při nakládání můžeme zelí rovnou zvýraznit různými ingrediencemi, např. koprem, křenem, česnekem, cibulí, jablkem, rozinkami apod. Ochucené naložené zelí je též skvělé, není však vždy vhodné k mnoha dalším kuchyňským úpravám tak, jako je tomu u nakládaného zelí pouze se solí a kmínem

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané