Domácí kečup

Název kečup (catsup, catchup, ketsup, kitchup či ketchup, a plno podobných obměn názvu dle jazyků z celého světa), snad vznikl v Asii, kde byla výslovnost „ketjap“. Ať přisoudíme původ dnes vžitého názvu kterémukoli národu, je třeba si uvědomit, že se vždy jednalo o za studena podávanou omáčku (moderně řečeno dip) z rajčat. Ano i u nás ve střední Evropě se již po staletí využívá tento druh zpracování rajských jablíček, která (přirozenou cestou) dozrávají v průběhu léta.

Průmyslová výroba postupem času však tuto výbornou omáčku mnoha chutí s přírodními konzervanty (cukr, sůl, ocet) zcela deklasovala na pouhou pochutinu nacpanou množstvím umělých zahušťovadel, barviv a ochucovadel (éčky). Nic nejsou platné mnohé normy a vyhlášky snažící se přispět k lepší kvalitě kečupů. Výrobci jich buď nedbají nebo je pomocí stále vyspělejší chemie úspěšně obcházejí. Výsledky četných testů těchto výrobků hovoří za vše.

Není jiná možnost, nežli se navrátit k domácí výrobě kečupu a alespoň tímto způsobem dostát názvu výborné omáčky z rajčat, která v tomto případě může posloužit i jako přísada do mnoha pokrmů!

Domácí výroba kečupu je jasně spjata s letním obdobím, tedy se zužitkováním nadúrody rajčat. Nemáme-li možnost vlastního vypěstování této zahradní plodiny (rajče je považováno za ovoce i zeleninu a vedou se o tom věčné debaty), máme alespoň reálnou šanci zakoupit přírodně pěstovaná rajčata na trhu (v ostatních ročních obdobích tomu ani na tzv. farmářských trzích nebývá). To je velmi důležité, všichni známe pomoci chemie pěstovaná skleníková rajčata k mání v super/hypermarketech postrádající typickou rajčatovou chuť i vůni. Letní čas nám navíc poskytuje další suroviny vhodné jako doplněk do našeho kečupu (jablka, mrkev, papriku, cibuli, česnek).

Na přípravu výborného kečupu můžeme použít mnoho odrůd rajských jablíček (převážně červených). Vyšší stupeň zralosti je vítán a popraskané plody nevadí. Přidávání rajčatového pyré či protlaku (na rozdíl třeba od výroby barbecue omáčky) by bylo nošením dříví do lesa, u domácího kečupu nám přeci nejde o jasně červenou barvu…

Suroviny:

(cca 1,3l hustého kečupu)

  • Rajčata (červená, zralá) 2,5kg
  • Jablka 500g (4 střední)
  • Mrkev 200g očištěné
  • Kapie červená 1 větší
  • Cibule 350g
  • Česnek (český) 2 velké stroužky
  • Olej (řepkový, slunečnicový)
  • Cukr třtinový 160g
  • Paprika sladká mletá 1 lžíce
  • Nové koření 5 kuliček
  • Pepř černý celý cca 15 kuliček
  • Hřebíček 8ks
  • Skořice celá 1ks
  • Bobkový list 2 lístky
  • Chilli paprička 1-3ks (podle stupně
    pikantnosti, můžeme i zcela vynechat)
  • Ocet vinný nebo jablečný 60 ml
  • Šťáva z poloviny citronu
  • Celerová nať (libeček)
    cca 5 větviček

 

Na závěrečně dochucení:

  • Sůl
  • Cukr krupice
  • Ocet lihový
  • Olivový olej Extra Virgin
    (na zjemnění)

 

 

 

Postup:

Veškerou zeleninu a ovoce důkladně omyjeme. Oloupanou cibuli nakrájíme na kostičky (nepříliš najemno), kapii zbavenou jadřince pokrájíme na větší kousky, oloupané stroužky česneku plochou stranou nože rozmáčkneme a nasekáme nadrobno. Mrkvičku nakrájíme na drobné kostičky. Jablka rozkrojíme na čtvrtiny a vykrojíme jadřinec. Rajčata nakrájíme na čtvrtky. Ostatní ingredience si připravíme k ruce, ve varné konvici vaříme vodu.

Ve velkém hrnci (1 cm po dně) mírně rozpálíme olej. Vsypeme cibuli, kterou na středním stupni sporáku pozvolna restujeme dosklovata. Přidáme kostičky mrkve a dále restujeme, až se mrkev rozvoní a částečně změkne (ještě asi 15 minut). Vsypeme třtinový cukr, chviličku zamícháme (začne karamelizovat), přidáme rozvonět nasekaný česnek a zasypeme vrchovatou lžící mleté sladké papriky. Opět pouze krátce promícháme a zalijeme horkou vodou (cca 3 cm).

Nyní do hrnce dáváme veškeré ostatní suroviny (nakrájená rajčata a jablka) a ingredience (pepř černý celý cca 15 kuliček, hřebíček 8 ks, skořici 1 ks, 2 bobkové lístky, celerové lístky i s natí, případně libeček, vinný nebo jablečný ocet 60 ml, šťávu z poloviny citronu a podle požadované pikantnosti chilli papričky (v našem případě 2 ks rawitt pro mírnou až střední pikantnost). Pikantnost kečupu se ovlivňuje nejlépe právě nyní na počátku vaření, na konci se již špatně dohání. Zakryjeme poklicí a za průběžného míchání dusíme stále na polovičním výkonu sporáku. Rajčátka pustí hodně šťávy, po cca půl hodině poklici poodklopíme, po další půlhodince vaříme již zcela odklopené a postupně tak redukujeme tekutinu. Vaříme do konzistence zcela rozvařených rajčat i jablíček a do téměř vyvařené tekutiny (celkem přibližně 2 hodiny). Ke konci vaření sporák ještě zmírníme a mícháme častěji.

Nastal čas pro nejvíce pracnou, ale velmi důležitou část při přípravě kečupu a tou je důkladné propasírování přes cedník s většími oky do čistého hrnce. Pasírujeme po menších částech pomocí měchačky, přičemž plochou stěrkou stíráme všechnu zeleninu ze spodku sítka. Na vyhození by v cedníku měla zbýt pouze tuhá vlákna.

Důkladným propasírováním jsme získali husté kečupové pyré, které znovu pozvolna (při vyšší teplotě plotýnky může kečup až nebezpečně vystřelovat) a za častého míchání na sporáku zahříváme (ještě cca 15 minut). Přitom postupně ochutnáváme a dolaďujeme chuť a říz kečupu několika špetkami soli, cukrem a octem. S octem již opatrně, i když výsledná chuť může být o trošku kyselejší, nežli bychom chtěli, protože se při skladování mírně vytrácí.

Na závěr z dochuceného, horkého pyré vymícháme s pomocí tyčového mixéru a s přidáním trošky extra panenského olivového oleje, kečup hladké, lesklé, ale husté konzistence. Necháme zchladnout a plníme do připravených sterilizovaných, ale suchých uzavíratelných sklenic. Před konzumací necháme kečup několik dní v chladu odležet. Pro dlouhodobější uchování (na měsíce) můžeme sklenice s kečupem obvyklým způsobem zavařit (např. v hrnci s horkou vodou dosahující do čtvrtiny skleniček sterilujeme při 80 °C cca 25 minut).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané