Demi-glace

Demi-glace není ani šťáva, ani omáčka (jak je často nazýván). Odborně bychom jej mohli zařadit mezi tzv. fondy, laicky řečeno koncentrované polotovary k dalšímu využití. Ano, kuchyňský polotovar je ten správný český výraz pro vznešený francouzský název „Demi-glace“, který je nedílnou součástí přípravy pokrmů v „lepších“ restauracích. Můžeme si jej však snadno připravit i v naší domácí kuchyni. Demi-glace oceníme hlavně jako přídavek do pokrmů, kde chceme zdůraznit masovou chuť i barvu (do šťáv k minutkám, do omáček i polévek). Jeho příprava je celodenní proces, avšak stojí za to.

Je velmi zajímavé studovat receptury různých věhlasných šéfkuchařů a poměrně velké rozdíly v „zaručeně správné přípravě“ tohoto omáčkového polotovaru. Například vaření kostí v předem připraveném silném tmavém vývaru (přitom mnoha hodinovým vařením kvalitní vývar vlastně vytváříme) považuji, mírně řečeno, za nadstandard. Vynechávání celeru pro ovlivnění chutě je také jistě pro echt fajnšmekry. Zcela vyrestované červené víno v základu je též diskutabilní, zvláště, když si zde na čirosti omáčkového polotovaru příliš nezakládáme. Použití mouky je nepřípustné i k časově a energeticky náročnějšímu redukování. Vrcholem nepravd některých receptů bývá udávání zbytečně dlouhé (více než 8 hod.) táhnutí vývaru (z kostí ani masa se po této době žádné látky do vývaru již neuvolňují).

V našem receptu na domácí přípravu kvalitního „Demi-glace“, který je náročný na čas (nikoli na ingredience a finance), se snažíme odprostit od profesionálních zbytečností, ale při zachování všech náležitostí přípravy tohoto skvostného omáčkového polotovaru. Hlavní surovinou jsou telecí nebo hovězí kloubové kosti (obsahující potřebný kolagen) a kousek masitých žeber. Kosti dávají vývaru sílu, maso chuť. Demi-glacce můžeme zredukovat do husté konzistence vhodné k uskladnění. Zchladnutím a nakrájením na porce si jistě přijdou na své i vyznavači kupovaných bujónových kostek plných glutamátů a jiné chemie. Dobré je připomenout, že k přípravě, byť menšího domácího množství tohoto skvostného polotovaru, potřebujeme opravdu velký hrnec (obsah min. 8 litrů).

Suroviny:

  • Telecí (hovězí) kosti kloubové
    (nikoli morkové) cca 3kg
  • Hovězí masité žebro cca 0,5kg
  • Cibule 3 středně velké
  • Mrkev 300g
  • Celer 150g
  • Petržel 150g
  • Řapíkatý celer 200g
  • Rajčata 2 středně velká
  • Pórek 1 středně velký
  • Česnek 3 velké stroužky
  • Rajčatový protlak 70g (malá plechovka)
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Pepř černý celý 1 lžička
  • Bobkový list 3 větší
  • Sůl 1 lžička
  • Celerová nať
    (petrželová, libečková apod.)
    cca 5 stonků
  • Tymián 2 větvičky
  • Víno červené suché 0,25l
  • Olej řepkový (slunečnicový) cca 1dl
  • Voda cca 3 litry

Postup:

Kosti a maso z žeber pod tekoucí vodou opláchneme a necháme oschnout.
Očištěnou kořenovou zeleninu nakrájíme na větší kousky (2-3 cm).
Dvě cibule zbavíme pouze vrchní špinavé slupky a rozpůlíme, jednu zcela oloupanou cibuli nakrájíme na větší kousky.
Stonky řapíkatého celeru oddělíme a opláchneme.
Z důkladně omytého pórku oddělíme světlou část, kterou nakrájíme na širší (cca 2cm) špalíčky.
Oloupané stroužky česneku plochou stranou nože rozmáčkneme
Plech vyložíme pečícím papírem.
Troubu rozpálíme na 200 °C.

Kosti vyskládáme na plech s pečícím papírem a potřeme olejem. Vložíme do středu rozpálené trouby a pečeme nejprve 25 minut. Poté kosti otočíme (restují se odspodu na stékajícím oleji). Otočení kostí v polovině pečení je signálem k zarestování zeleniny. Na plech přidáme cibuli se slupkou, rajčata a stonky řapíkatého celeru. Pečeme dalších 25 minut a vyndáme z rozpálené trouby.

Ve velkém hrnci (o obsahu alespoň 8 litrů) po dně rozpálíme olej. Vhodíme kousky kořenové zeleniny, nakrájenou cibuli i světlou část pórku. Na vyšším stupni sporáku za častého míchání několik minut restujeme. V okamžiku, kdy je zelenina dostatečně orestovaná (mrkev pouští karoten a cibule s pórkem se barví více, nežli dozlatova) přihodíme na minutku rozvonět namáčknuté stroužky česneku, kuličky černého pepře a bobkový list. Přidáme rajčatový protlak a za stálého míchání ještě cca 2-3 minuty zarestujeme. Zalijeme červeným suchým vínem a přidáme snítky čerstvého tymiánu. Ihned do základu vložíme opečené kosti včetně cibule, řapíkatého pórku, rajčat a zalijeme cca třemi litry studené vody a osolíme lžičkou soli. Přivedeme k bodu varu a ztlumíme sporák tak, abychom teplotu udržovali na bodu varu (nesmí bublat). Takto necháme nezakryté táhnout nejprve 4 hodiny. Průběžně, hlavně zpočátku, sbíráme vytvářející se tmavou pěnu na povrchu.
Po čtyřech hodinách táhnutí přidáme do hrnce masitá žebra, po chvíli znovu sebereme pěnu a doplníme stonkami čerstvé natě (celerové, petrželové, libečkové). Dále táhneme další 4 hodiny (takže celková doba táhnutí demi-glace je 8 hodin).
Vyndáme kosti (maso si můžeme dát s hořčicí), přecedíme do čistého (již menšího) hrnce a necháme vychladnout a poté vychladit v lednici.

Nyní z vychlazeného ztuhlého demi-glace sebereme plochou vařečkou vytvořený tukový škraloup až na viditelně tmavší barvu. Dáme zpět na sporák, a již při větším výkonu za občasného zamíchání a sbírání zbylé pěny zredukujeme do finální husté konzistence vhodné k uskladnění.

Tip na vytvoření kostek:
Demi-glace zredukovaný na dostatečnou hustou konzistenci vlijeme do ploché misky vyložené potravinářskou folií. Necháme v chladu zcela ztuhnout (1 den).
Lehce vyklopíme na prkénko, sejmeme folii a nakrájíme na kostičky, které můžeme opět zabalit do folie a zamrazit (i nezamrazený demi-glace vydrží v lednici několik týdnů).

Domácí výrobou demi-glace získáme výtečný polotovar vhodný na zvýšení masové chutě polévek, omáček a šťáv. Zkrátka všude tam, kde bychom použili průmyslově vyráběnou kostku nacpanou chemií…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané