Dančí kýta pečená na brusinkovém zelí

Výborné dančí maso se hodí nejen k minutkové úpravě (po patřičném naložení), ale také poskytuje prostor pro mnoho receptů spadající do pomyslné kategorie českých specialit. Například, kýtu z daňka můžeme využít na steak či medailonky, stejně dobře jako na upečení. Toto maso můžeme samozřejmě péci na mnoho způsobů. V našem receptu používáme dlouho známou a osvědčenou technologii, pečení společně s kysaným zelím, a není snad důležité zmiňovat, že nejlepší je vždy zelí doma naložené (recept v kapitole „Domácí polotovary“).

Přímo na zelí můžeme péci mnoho druhů mas a podle toho také volíme způsob dochucení a použití ostatních ingrediencí. Jinak je tomu např. u kuřete, kde chceme kmínem a uzenou slaninou společně se zelím chuť a s vůní pokrmu přiblížit pečené kachně (recept „Kuře ala kachna“ najdete v podkapitole „Drůbež“), jinak budeme doplňovat zvěřinu. Zde zelí můžeme zvýraznit třeba brusinkami a na maso si v hmoždíři připravit svou originální „zvěřinovou“ směs k marinování…

Suroviny:

(6 porcí)

  • Dančí kýta cca 1,2kg
  • Uzená slanina (špek) 250g
  • Sůl
  • Pepř celý černý 1 lžička
  • Nové koření 10 kuliček
  • Jalovec 5 kuliček
  • Bobkový list 2 lístky
  • Sušený tymián 1 lžička
  • Česnek 3 středně velké stroužky
  • Olej (řepkový, slunečnicový) 0,5
  • Cibule 2 středně velké
  • Kysané zelí (nejlépe domácí) 700g
  • Kmín drcený (pouze u kupovaného zelí)
    2 špetky
  • Brusinkový kompot 100g
    + na zdobení
  • Víno bílé (polosuché) 2dl
  • Voda na dolití

Postup:

Ze slaniny odkrojíme čtyři silnější hranolky na prošpikování masa, zbytek nakrájíme na ne příliš drobné kostičky (cca 1,5-2 cm) a zatím ponecháme v lednici.
Oloupané stroužky česneku nasekáme najemno a širokým nožem utřeme s půl lžičkou soli.
V hmoždíři si připravíme svou (nikoli kupovanou) směs na zvěřinu přímo k tomuto receptu. Jemně nadrtíme veškeré celé koření (pepř, nové koření, jalovec, bobkový list), přimícháme sušený tymián, utřený česnek se solí a spojíme s trochou oleje.
Dančí kýtu opláchneme pod tekoucí vodou, osušíme papírovou utěrkou a překrojíme na polovinu. Každý kousek masa na dvou místech propíchneme tenkým ostrým nožem a po směru vlákna prošpikujeme hranolky slaniny a ze všech stran prosolíme a potřeme připravenou marinádou. Pokud máme nižší kousek kýty, maso zarolujeme a zpevníme potravinářským provázkem. Maso necháme marinovat v uzavřené dóze (nebo zakryté alobalem či potravinářskou fólií) alespoň 12 hodin.

Oloupané cibule nakrájíme na větší kostičky.
Troubu rozpálíme na 200 °C. Na větší pánev dáme při plném výkonu sporáku krátce zesklovatět kostičky slaniny (jen dokud nepustí tuk). Na uvolněném tuku ze slaniny prudce, ale krátce ze všech stran orestujeme marinovanou dančí kýtu a odložíme z pánve stranou.
Do výpeku ihned vhodíme kostičky cibule, které za častého míchání několik minutek restujeme. Když začnou okraje cibulky zlátnout, odstavíme pánev z plotny.
Na dno pekáče rozprostřeme kysané zelí včetně veškerého láku. Do zelí vmícháme orestovanou cibuli a brusinkový kompot. Přidali bychom ještě trochu drceného kmínu, ale v domácím kysaném zelí je ho dostatek. Vložíme maso, podlijeme bílým vínem, zakryjeme (poklicí, druhou polovinou pekáče nebo alobalem) a dáme péci do středu předehřáté trouby nejprve na hodinu. Poté odklopíme, maso přelijeme šťávou ze zelí, teplotu sporáku snížíme na 180 °C a pečeme dál ½ hodiny. Dále kýtu otočíme, přehrneme zelím, v případě potřeby doplníme tekutinu vřící vodou z varné konvice (aby v zelí bylo stále dostatek šťávy) a dopékáme doměkka (ještě přibližně ½ hodinky). Celková doba pečení je cca 2 hodiny.

Měkké maso (případně zbavíme provázku) porcujeme na širší plátky krájené přes vlákno tak, aby vyniklo slaninové prošpikování.
Servírujeme společně s brusinkovým zelím a šťávou z pekáče. Můžeme přizdobit brusinkami.
Jako druhá příloha se hodí široká škála knedlíků, včetně bramborových, jihočeských máslových, bosáků, drbáků apod. (recepty v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané