Cuketový koláč z lineckého těsta

Cuketa patří do jedné velké rodiny s dýní a patizony. V době letní sklizně plodů cuket jistě přijdou vhod nejrůznější recepty na její využití. Jedním z nich může být i využití cukety na koláč. I zde se nám nabízí bezpočet variant koláčů z různých druhů těst.

Linecké těsto naslano, jako by si o vodnatější cuketu přímo říkalo, protože po upečení je nejen křehké, ale i sušší. Není přímo znám autor původní receptury na linecké těsto. Ta bývá spojována s rakouským městem Linec, ale převážně s výrobou sladkých koláčů či cukroví. Nicméně postupem času se linecké těsto (často nazýváno jednoduše „křehkým“) dočkalo i slané varianty.
Koláč z křehkého lineckého těsta v našem receptu nedoplňujeme pouze „vypotěnými“ plátky cuket. Potřením mascarpone nebo pomazánkovým máslem předpečeného těsta je pro vláčnost tohoto koláče důležité. Předpečení lineckého těsta se používá hlavně s ohledem na vodnatou strukturu cukety (vodu pouští stále i po vypocení).

Bývají velké rozepře ohledně použití (v různých pokrmech) italského „Mascarpone“ či českého „Pomazánkového másla“ (díky byrokracii EU dnes pod názvem „Tradiční pomazánkové“), což jsou chuťově velmi podobné výrobky. Ona podobná chuť je při výrobě dosažena zcela rozličnými způsoby, i když základní surovinou je u obou výrobků smetana.
Mascarpone je spíše krém, nežli sýr. Pochází z italské Lombardie (jeho původ se datuje na konec 16., anebo počátek 17. století) a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě jiných sýrů. Vyznačuje se přidáváním kyseliny citronové (při domácí přípravě citronové šťávy) a je zcela bez soli.
České pomazánkové máslo je též krémové konzistence, vyrábí se ze smetany zakysané a má kratší historii nežli mascarpone (vzniklo v roce 1977 v liberecké mlékárně). Je ale jediným produktem chutí s mascarpone téměř srovnatelným. Žádný krémový sýr to tak nedokáže, proto pomazánkovým máslem mascarpone (u nás minimálně dvakrát tak drahé) často nahrazujeme.
Mýtusy a polemiky o kvalitách těchto dvou potravinových produktů bychom mohli ponechat raději stranou. Na náš koláč se hodí oba a častěji při nákupu stejně rozhoduje cena…

 

 

 

 

 

Suroviny:

(na jednu koláčovou formu
o průměru cca 30cm)

  • Linecké těsto naslano
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“) 800g
  • Cuketa cca 500g
  • Česnek 2 stroužky (středně velké)
  • Mascarpone
    (lahůdkové pomazánkové máslo) 150g
  • Sýr Gran Moravia
    (Grana Padano, Parmazán apod.) 100g
  • Sůl
  • Pepř barevný, čerstvě mlet
  • Sušené chilli papričky drcené
  • Rajče 1 středně velké
  • Pórek 1 menší
  • Máslo na vymazání koláčové formy
  • Mouka polohrubá na pomoučení
    pracovní plochy

Postup:

Zajistíme pokojovou teplotu lineckého těsta, předem připraveného na slaný způsob s přidáním bylinek (ztuhlého v ledničce nebo vyndaného z mrazáku) i mascarpone či lahůdkového pomazánkového másla.

Stroužky česneku oloupáním připravíme k prolisování.
Tvrdý sýr (např. Gran Moravia) nastrouháme na jemném struhadle.
Polovinu nastrouhaného sýru (polovinu odložíme na finální zapečení) v misce smícháme s mascarpone či pomazánkovým máslem a prolisovaným česnekem.
Ponecháme odpočinout v pokojové teplotě (občas promícháme, potřebujeme mít konzistenci vhodnou k natírání).

Omytou cuketu nakrájíme na přibližně půlcentimetrová kolečka. Vyskládáme na tác, řádně posolíme a necháme asi půl hodiny, až hodinu „vypotit“.
Rajče nakrájíme na plátky, pórek na co nejtenčí kolečka.
Koláčovou formu vymažeme máslem.
Troubu předehřejeme na 180 °C.

Bochánek těsta pokojové teploty na pomoučené pracovní ploše (válu) opatrně rozválíme do velikosti o něco málo větší, než je koláčový plech. Křehké těsto přendáme (pomocí navinutím na váleček) na vymazanou koláčovou formu a prsty dorovnáme okraje. Překryjeme pečícím papírem a zatěžkáme, například rozprostřenou luštěninou (fazolemi, hrachem apod.).
Dáme zapéci do středu rozpálené trouby na cca 10 minut.

Předpečené těsto vyndáme z trouby, sejmeme papír s luštěninovou zátěží (ta neutrpěla žádnou újmu a může se dále normálně použít).
Částečně zchladnuté těsto rovnoměrně potřeme připravenou sýrovou směsí z mascarpone či pomazánkového másla. Poklademe plátky vypocené a papírovou utěrkou osušené cukety. Dozdobíme kolečky rajčat. Dochutíme barevným, čerstvě mletým pepřem a pikantnost můžeme dle chuti zvýraznit nadrcenými sušenými chilli papričkami.
Vrátíme do rozpálené trouby dopéci ještě na cca 30 minut. Na posledních 5-8 minut pečení přidáme jemná kolečka pórku a posypeme druhou polovinou nastrouhaného sýru.
Koláč vyndáme z trouby a necháme částečně nebo zcela vychladnout.

Porcujeme přímo na plechové formě a opatrně, pomocí podběračky servírujeme na talíř. Nutno podotknout, že cuketový koláč z lineckého těsta je nejlepší druhý, až třetí den po upečení (je vláčnější a chutě se časem lépe prolnou)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané