Chilli con carne

Název tohoto pokrmu pochází ze španělštiny, měl by se správně psát „Chili con carne“ a jeho domovinou je americký Texas. Jídlo je však známé a oblíbené po celém světě a ne jinak je tomu i u nás. Budeme se tudíž držet vžitého názvu v Čechách, psáno se dvěma „L“.

Není divu, že vzniklo mnoho a mnoho variant a způsobů přípravy této speciality a pátrat po tom „zaručeně správném“ Chilli con carne je naprosto zbytečné. Za zmínku snad stojí pouze to, že společnými základními surovinami jsou mleté maso (nejčastěji hovězí či jehněčí), chilli papričky, rajčata a fazole. Jsou však známé i varianty z masa krájeného na drobnější kousky. Ostatní přísady jsou proměnlivé, záleží na geografické poloze i rodinných zvyklostech. Vždy se jedná o jídlo výrazně kořeněné, pikantní až ostré chuti.

Právě na tomto pokrmu jsou na první pohled jednoznačně vidět výhody domácí kuchyně oproti návštěvě restaurace. Při přípravě Chilli con carne doma, nejen že jsme si jisti kvalitou čerstvě namletého masa (vyplatí se umlít si jej sami), ale jídlo si uvaříme podle své chuti. Buď pouze mírně pikantní, nebo naopak třeba ostré jako břitva, zkrátka tak jak to máme rádi, jak nám to vyhovuje. O cenových rozdílech raději ani nebudeme hovořit. A navíc, vaření je zábava!

V naší knize předkládáme Chilli con carne tak, jak nám chutná, takže vyzkoušejte třeba tento recept…

Suroviny:

(4 porce)

  • Hovězí maso – kýta nebo plec
    (čerstvě namleté) 500g
  • Olej cca 2 lžíce
  • Cibule 1 velká
  • Červená kapie 1 větš
  • Česnek 2 větší stroužky
  • Kmín drcený 1 lžíce
  • Paprika mletá sladká 1 lžíce
  • Sušené chilli papričky
    drcené nebo mleté (nebo čerstvé)
  • Pepř černý čerstvě mletý
  • Sůl
  • Oregano (Dobromysl)
    sušené cca ½ lžíce
  • Rajčatový protlak 2 lžičky
    (recept v kapitole „Domácí polotovary“)
  • Rajčata cca 400g
  • Červené sterilované fazole 400g
  • Hovězí vývar na podlití cca ½ litru
  • Hořká kvalitní čokoláda
    (min. 60%) 10-20g dle chuti.
  • Voda na dolévání

Postup:

Hovězí maso důkladně očistíme, odblaníme, nakrájíme na kousky a nameleme, ne zcela najemno (použijeme mřížku s dírami o průměru 1/2 cm, ztuhlé maso z lednice se mele lépe).
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobnější kostičky.
Kapii zbavenou jadřinců nakrájíme na asi centimetrové kostičky.
Oloupaný česnek nakrájíme na tenké plátky. Slupku rajčat nařízneme do kříže naproti bubákovi a rajčata vhodíme na cca dvě minuty spařit do vroucí vody. Zchladíme ve studené vodě, oloupeme slupku, zbavíme bubáků a nakrájíme na nevelké kousky (odkládáme do misky i s veškerou šťávou uvolněnou při krájení).
Sterilované fazole přes cedník scedíme.

V kastrole nebo hrnci rozpálíme olej. Dáme restovat cibuli (na středním plameni, za stálého míchání). Po chvilce přidáme drcený kmín a nakrájený česnek. Cibuli restujeme pouze dosklovata (nesmí zhnědnout). Přidáme rajčatový protlak (kvalita rajčatového protlaku je v tomto receptu důležitá, proto je nelepší použití domácího, dobře vyrestovaného polotovaru), znovu krátce zarestujeme a zasypeme červenou mletou paprikou. Promícháme a vložíme mleté maso, které opět restujeme (maso při restování pouští vlastní šťávu, takže mletá paprika nezhořkne). Přitom maso vařečkou promačkáváme, abychom se zbavili vytvářejících se hrudek. Jakmile se maso zcela zatáhne a je dobře orestované (cca po 5 minutách), vhodíme nakrájenou kapii.
Osolíme, opepříme, přidáme mleté (drcené) chilli papričky (mohou být i čerstvé najemno nasekané, včetně semínek) a oloupaná, nakrájená rajčata s veškerou šťávou. Zalijeme vývarem a promícháme.

Tuto směs přivedeme do varu, sporák ještě ztlumíme, částečně zakryjeme. poklicí a dusíme doměkka. Velmi často mícháme. Průběžně kontrolujeme stav tekutiny, případně doléváme vodu tak, aby se směs nepřipalovala. Od tohoto procesu se příliš často neodchází, trvá to cca 30-40 minut než je maso měkké.

V poslední fázi přidáme do směsi scezené fazole a oregano, promícháme a ochutnáme. Můžeme ještě dochutit (přisolit či přiostřit chilli papričkami).
Nakonec vmícháme nalámanou hořkou čokoládu (nejprve raději menší kousek, až se rozpustí můžeme dle chuti přidat), vypneme sporák a necháme alespoň deset minut na teple odstát, aby se chutě řádně propojili.

Vhodnou přílohou k „Chilli con carne” je rýže. Můžeme jej též podávat zabalené v tortille, např. španělské bramborové nebo mexické kukuřičné (recept v kapitole „Přílohy – Domácí pečivo“). Chilli con carne si můžeme dát i jen tak s chlebem či servírovat na topince.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané