Chateaubriand s omáčkou z demi glace a zámeckou zeleninou

Název „Chateaubriand“ je spojován se jménem po představiteli romantismu ve francouzské literatuře Françoisi – Augustovi – Reném de Chateaubriand. Onen francouzský šlechtic, který mimo jiné pracoval v diplomatických službách pro Napoleona a Ludvíka XVIII, údajně miloval málo propečená, až krvavá masa. Takže to by se původní recept na tepelné zpracování musel poupravit z krvavého do dnes používaného stupně propečení „šaťáku“ na Medium well (midium vel) – opečené maso na okrajích, uprostřed růžové, případně Point (poen)-maso má hnědou kůrku, ale uvnitř je růžové. Pravděpodobná je i verze pojmenování tohoto pokrmu podle francouzské oblasti Chateaubriant, proslulé chovem tamního skotu. I třetí možnost vysvětlení názvu tohoto jídla je též možná, jelikož „chateau“ znamená z francouzského překladu „zámek“, máme zde pojmenování pro pokrm zámecký, neboli sváteční, a to opravdu chateaubriand je

Chateaubriand se připravuje ze střední části stejně vysoké hovězí svíčkové. I když se dá (podle velikosti a kvality svíčkové) připravit chateaubriand na více porcí, ideální je tepelná příprava masa v kuse pro dvě porce (hlavně v domácí kuchyni). I jemné maso, jakou je hovězí svíčková, je před tepelnou úpravou vždy lepší naložit, a to pro celkovou chuť masa i uvnitř steaku. Sůl maso dochucuje i křehčí, olej brání přílišnému vysušení masa.

K tomuto jídlu neodmyslitelně patří omáčka. Ta si na sváteční jídlo zaslouží trochu větší pozornost. Omáčka k šaťáku je vždy originál a neexistuje jednotný recept. Ovšem nepopíratelná pravda je, že nejlepší základ na kvalitní omáčku, kterou k tomuto pokrmu servírujeme zvlášť do omáčníku (doma samozřejmě do misky) je demi glace.

Podobně jako s omáčkou si při přípravě svátečního pokrmu zajisté dáme trochu více práce se zhotovením přílohy. Zeleninu podáváme jak jinak, nežli vykrajovanou v zámeckém stylu…

Suroviny:

(2 porce)

  • Hovězí svíčková (střední část)
    cca 400g
  • Sůl (např. mletá himalájská, alpská, mořská)
  • Pepř barevný, čerstvě mlet
  • Olej (řepkový, slunečnicový)

 

Na omáčku:

  • Výpek z orestování masa
  • Jarní cibulka (světlá část) 3 menší
  • Čerstvá bílá paprika ½ menší
  • Čerstvý rozmarýn 1 malá větvička
  • Cukr třtinový 2 špetky
  • Zelený pepř nakládaný
    ve slaném nálevu 1 lžička
  • Nálev z nakl. pepře cca 2 lžíc
  • Portské dezertní víno 1dl
  • Demi glace 2 kostky
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Voda cca 1dl
  • Pepř barevný, čerstvě mletý
  • Sůl
  • Máslo cca 15g
  • Čerstvá hladkolistá petržel
  • Smetana (min. 30%) cca 2-3 lžíce

 

Na zámeckou zeleninu:

  • Brambory 3 větší + 2 menší
  • Mrkev 3 větší
  • Petržel 1 větší
  • Celer ½ menšího
  • Fazolkové lusky (mražené) 2 hrsti
  • Sůl
  • Kmín mletý

 

Postup:

Ze střední, stejně vysoké části očištěné, opláchnuté a osušené hovězí svíčkové odřízneme díl o hmotnosti cca 400-500 g. Ze všech stran dobře posolíme (nejlépe v mlýnku namletou růžovou himalájskou solí) a opepříme (nejlépe čerstvě mletým barevným pepřem). Sůl i pepř jemně prsty vetřeme do masa.
Vložíme do vhodné nádoby a zalijeme olejem tak, aby bylo maso co nejvíce ponořené (nejlépe zcela). Maso necháme naložené (občas otočíme) několik hodin (12-24), aby se sůl dostala co nejvíce do masa. Při naložení sůl křehčí a dochucuje celistvě maso, olej zabraňuje přílišnému vysušování masa.

Tepelná úprava svíčkové i výroba omáčky je krátká, proto u tohoto receptu nejprve připravujeme přílohovou zámeckou zeleninu.
Brambory a kořenovou zeleninu oškrábeme.
Jednu syrovou mrkev a petržel překrájíme na několik dílů a pomocí spiralizéru vytvoříme spirálky.
Stejným způsobem zpracujeme i menší brambory (po opracování vzniknou tvary podobné houbičkám).
Ostatní brambory, mrkev, celer i mražené fazolkové lusky osolíme, okmínujeme a uvaříme v parním hrnci v celku doměkka (doba vaření se podle jednotlivých druhů a velikosti zeleniny liší, měkkost musíme kontrolovat).
Měkké lusky zblanšírujeme v ledové lázni (aby si zachovaly svěží zelenou barvu).
Z ostatní vychladnuté zeleniny tvořítky vykrajujeme kuličky nebo válečky. Nakonec dáme zvlášť do páry uvařit spirálky či jiné zdobné tvary zeleniny ze spiralizéru (opět dochucené solí a mletým kmínem).
Těsně před podáváním můžeme veškerou zeleninu v parním hrnci nahřát.

Světlou část jarních cibulek nakrájíme na silnější kolečka (cca centimetrové špalíčky).
Bílou papriku nakrájíme na tenká kolečka.
Hladkolistou petržel nasekáme (nepříliš najemno).
Zajistíme, aby máslo bylo dostatečně ztuhlé.
Troubu předehřejeme na 160 °C.

Po dně (cca ½ cm) pánve s vyšším okrajem (nebo v kastrolu) hodně rozpálíme olej. Naloženou svíčkovou necháme mírně odkapat (ale neosušujeme). Maso při vysokém stupni sporáku ze všech stran velmi krátce orestujeme. Začínáme restováním obou řezných stran (každou 1 minutu při přidržení kleštěmi), pokračujeme prudkým opékáním masa po stranách (vždy 20 vteřin a pootočit, celkem čtyřikrát).
Takto orestovanou svíčkovou přendáme do středu čisté, suché zapékací mísy (nebo na plech vyložený pečícím papírem) a vložíme do středu předehřáté trouby.
Doba zapékání v troubě i stupeň teploty je zásadní pro chtěný stupeň propečení masa, která je též ovlivněna kvalitou svíčkové a výškou steaku. Při výšce masa 6-7 cm pečeme na medium well (opečené maso na okrajích, uprostřed růžové) 13-14 minut na 160 °C při jednom otočení masa. Často se využívá i vpichovací teploměr dokud neukáže teplotu 46 °C ve středu masa, ale není to zcela spolehlivá metoda.
Maso vyndáme z trouby, zabalíme do alobalu (tím zajistíme teplotu na odpočinek masa, protože jiné teplé místo se v domácí kuchyni těžko hledá) a necháme 8-10 minut odpočinout (ne déle).

Čas potřebný k dopečení a odpočinutí masa nám stačí na přípravu omáčky.
Rozpálený olej z výpeku při restování svíčkové slijeme na polovinu a pánev vrátíme na sporák. Vhodíme nakrájenou světlou část jarních cibulek a plátky bílé papriky, přidáme dvě špetky třtinového cukru, na kraj pánve dáme rozvonět větvičku rozmarýnu a minutku při občasném zamíchání orestujeme. Přidáme lžičku nakládaného zeleného pepře včetně trochy slaného nálevu (zároveň vyndáme větvičku rozmarýnu), přilijeme portské víno, vhodíme rozpustit demi glace a dle potřeby doplníme trochou vody. Můžeme přihodit několik fazolkových lusků z přílohy. Tekutinu necháme (stále na vyšším stupni sporáku) zredukovat přibližně na polovinu, dle potřeby dochutíme solí, pikantnost trochu zvýrazníme čerstvě mletým barevným pepřem, přidáme i uvolněnou šťávu z masa zachycenou v alobalu a odstavíme ze sporáku.
Vmícháme nasekanou čerstvou petrželku a omáčku postupně zahušťujeme malými kostičkami ztuhlého másla do žádané konzistence. Omáčku přelijeme do omáčníku nebo misky k podávání.
Těsně před servírováním do omáčky jemně vmícháme 2-3 lžíce smetany tak, aby byla zachována světlá struktura v omáčce.

Chateaubriand porcujeme na 4 silnější plátky, servírujeme na společné (nahřáté) míse spolu se zámeckou zeleninou a omáčkou podávanou zvlášť v omáčníku (misce). Na svátečně upravený stůl zakládáme spolu s jídelními a překládacími příbory předem nahřáté talíře (například chvilku v teplé troubě).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané