Buřtguláš

V českých zemích jsme přeborníci ve vaření různých druhů gulášů. Buřtguláš má i přívlastek „levné jídlo“. Nu, podíváme-li se na to trochu blíže, zjistíme, že například vepřová plec a bůček, které potřebujeme na „Segedinský guláš“ , nás přijde levněji, nežli kvalitní špekáčky, či třeba šunkový točeňák. A právě kvalita použitých uzenin v našem „Buřtguláš” hraje hlavní roli. Nemusíme si tento gulášek vařit pouze ze špekáčků nebo točenáku. Přidání oblíbené měkké klobásky není vůbec od věci, naopak, získáme lepší chuť i vůni našeho buřtguláše. Do pořádného buřtguláše samozřejmě patří brambory, a to v hojném množství, vždyť tento pokrm bývá často nazýván „bramborový guláš”.

Nespornou výhodou guláše připravovaného z uzenin je výrazně kratší doba vaření oproti masovým gulášům. Díky jednoduchosti jeho přípravy bývá často využíván k tábornickému vaření v jednom kotlíku.

Suroviny:

(cca 4 porce)

  • Špekáčky a šunkový točený salám
    (případně měkká oblíbená klobása)
    400g (dohromady)
  • Brambory 500g (oškrábaných)
  • Cibule 5 středně velkých
  • Sádlo 2 lžíce
  • Paprika sladká mletá 3 lžíce
  • Česnek 1 velký stroužek
  • Kmín drcený
  • Pepř černý mletý
  • Sůl
  • Mleté chilli papričky
    (pouze pro pikantnost, můžeme vynechat)
  • Sušená majoránka,
    případně další sušené bylinky
    (celerová nať, petržel, libeček apod.)
  • Vývar (hovězí, vepřový, uzený) 750ml
  • Voda k případnému dolití
  • Máslo 1 lžíce
  • Hladká mouka 1 lžíce
  • Jarní cibulka, čerstvá pažitka,
    libeček nebo petrželka na zdobení

Postup:

Špekáčky i točený salám (případně klobásku) oloupeme a nakrájíme na centimetrová kolečka.
Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (podélně rozkrojená cibule nakrájená na tenké plátky nebo na větší kostičky).
Oloupeme velký stroužek česneku k prolisování.
Brambory oškrábeme a nakrájíme na cca 1.5cm široká kolečka (větší na půlkolečka) a necháme prozatím ponořené ve vodě, aby brambory nezčernaly.
Nakrájení uzeniny a brambor na větší kolečka (nikoli malé kousky) přidá pokrmu daleko hezčí (rustikální) vzhled. Kousek brambory (půl středně velké) ponecháme vcelku na pozdější nastrouhání k částečnému zahuštění (abychom nemuseli přisávat mnoho jíšky).

Připravíme řidší, světlou máslovou jíšku.
Na malé pánvičce (nebo v kastrůlku) roztopíme lžíci másla. Přisypeme vrchovatou lžíci mouky a za stálého míchání (asi půl minuty) zarestujeme a odstavíme.

Po této základní přípravě je již samotné uvaření buřtguláše celkem rychlá záležitost.

Do hrnce na rozpálené sádlo (při vyšším stupni sporáku) dáme restovat cibuli s přidáním tří špetek drceného kmínu. Cibuli za stálého míchání restujeme dohněda. V momentě, když se cibule začíná znatelně zbarvovat a čpět, přihodíme nakrájenou uzeninu a ještě chviličku restujeme (neustále mícháme, cibule se nesmí přichytit). Poté zasypeme paprikou, promícháme (ale už dlouho nerestujeme, aby paprika nezhořkla) a zalijeme vývarem. Osolíme (zprvu cca ½ lžičky soli), opepříme a přidáme prolisovaný česnek. Necháme krátce projít varem a přihodíme brambory. Přiklopíme a vaříme středním varem nejprve 10 minut (již po 5 minutách můžeme najemno přistrouhat ponechanou bramboru, která nám guláš trochu zahustí).
Zkontrolujeme množství tekutiny, případně přilijeme vroucí vodu.
Mějme na paměti, že buřtguláš (nazývaný též „kotlíkový“) konzumujeme lžící a potřebujeme mít dostatečné množství omáčky.

Nyní, když brambory nejsou ještě zcela uvařené, můžeme omáčku dohustit jíškou, kterou jsme metličkou rozšlehali s troškou vody (zde se uplatňuje pravidlo: do horké jíšky přiléváme studené tekutiny a obráceně, jinak se srážejí). Jíšku přiléváme do vroucího guláše pomalu, postupně a za stálého míchání do požadované konzistence správné gulášové omáčky.

Ochutnáme, případně ještě přisolíme. Pikantnost zvýšíme přidáním mletých chilli papriček. Přidáním sušených bylinek dle své chuti docílíme originálnosti našeho buřtguláše. Sporák ztlumíme a gulášek necháme ještě pár minut za občasného promíchání provařit (ohlídáme měkkost brambor). Nakonec vmícháme v dlaních promnutou sušenou majoránku a odstavíme (majoránka při delším tepelném zpracování začíná sládnout).

Buřtguláš při servírování do hlubokého talíře nebo misky můžeme vhodně přizdobit nakrájenou jarní cibulkou, čerstvou pažitkou, libečkem nebo petrželkou.
Podáváme s chlebem nebo jiným pečivem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané