Bramboráčky

I když je bramborák uváděn jako pokrm slovanských a germánských národností, dovoluji si tvrdit, že se jedná hlavně o českou, potažmo jihočeskou specialitu. Receptů na dobré bramborákové těsto není příliš mnoho, dělí se pouze na dobré a špatné. Chutí a konzistencí se mírně liší s ohledem na další využití bramboráku v naší kuchyni, protože bramborákové těsto využíváme v mnoha pokrmech klasické české kuchyně, jako placky na cmundu a masové směsi, jako obal k zapečení masa, jako samostatnou chuťovku k pivu či vínu, i jako přílohu k mnoha specialitám české kuchyně. Při přípravě bramboráku se nelze ohlížet na rádoby novodobé, moderní, dietně zdravé a podobné výmysly, především proto, že bramborák bez smažení na sádle není ten pravý bramborák!

Pokud připravujeme bramboráčky jako přílohu, to znamená, vytvářet malé placičky (rustikálně na pánvi nebo za pomoci lívanečníku), můžeme v bramborákovém těstě více šetřit moukou. Tím lépe vynikne struktura nahrubo nastrouhaných brambor. Vždyť podíváme-li se do historie, zjistíme, že podle starých receptur na bramboráky není potřeba nic víc, než brambory (které pouští dostatek škrobu) a sůl. Tento opravdu „lidový“ pokrm se v našich zemích postupem času vylepšoval přírodními ingrediencemi (česnekem, pepřem a majoránkou), až vznikla naprostá česká klasika, tak jednoduchá a bohužel tak zneužívaná v potravinářském průmyslu (např. mrazírenském)…

Suroviny:

(4-6 přílohových porcí)

  • Brambory pozdní (moučné) 1kg
  • Citronová šťáva
  • Hladká mouka cca 2 lžíce
  • Vejce 2 ks
  • Česnek 4 větší stroužky
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Majoránka sušená (vhodné je i přidání lístků majoránky čerstvé) cca 3 hrsti
  • Sušená celerová nať či petrželka
  • Sádlo na smažení
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)

Postup:

Oškrábané a omyté brambory pečlivě osušíme papírovou utěrkou a nastrouháme na hrubém struhadle (vhodné je použití robotu – ušetří námahu). Nastrouhané brambory ihned zakápneme citronovou šťávou (omezí šednutí brambor) a necháme pár minut odstát. Pro těsto na malé přílohové bramboráčky můžeme tekutinu slít a brambory mírně vymačkat (proto budeme používat méně mouky). Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenké plátky, na prkénku zasypeme lžičkou soli a plochou stranou širšího nože utřeme. Rozehřejeme dostatečné množství sádla na smažení.

V dostatečně velké míse vytvoříme bramborákové těsto. Do nastrouhaných brambor (lehce vymačkaných a slitých) přidáme rozklepnutá vejce, utřený česnek, dochutíme mletým pepřem, solí (již opatrně – je v utřeném česneku), majoránkou, sušenou celerovou natí nebo petrželkou. Mírně zahustíme hladkou moukou (2 lžíce postačí). Řádně promícháme a necháme chvilku odstát. Nezbývá, než ochutnat a případně dosolit, dopepřit, či přidat ostatní koření.
Nejlepší je provést finální dochucení po usmažení prvního vzorku.

Bramboráčky můžeme osmažit v různé podobě (kulaté v lívanečníku či rustikální malé kousky na velké pánvi), ale nejlepší jsou vždy na sádle.

Na velké pánvi nebo v lívanečníku po dně rozpálíme sádlo. Do rozpáleného sádla lžící (nebo malou naběračkou) klademe bramborákové těsto, které by nemělo být vyšší než 1cm. Na středním stupni sporáku pozvolna smažíme bramboráčky do zlatavé barvy z obou stran. Usmažené bramboráčky přendaváme na tác vyložený papírovou utěrkou (ubrousky), do které necháme vsáknout přebytečný tuk. Postup smažení, při doplňování sádla opakujeme do spotřebování veškerého bramborového těsta (na vypálené pánvi se bramboráčky smaží lépe).
Během smažení je potřeba zbývající těsto občas promíchat (není potřeba přihušťovat moukou, brambory stále pouštějí vodu, ale obsahují škrob, který těsto stále zahušťuje). Největší chybou při přípravě bramboráčků je přehuštění moukou!
Pokud bychom se rozhodli vytvořit bramboráčky vyšší, tak je potřeba osmažené těsto dozlatova na povrchu přendat na plech vyložený pečícím papírem a dát dopéci do trouby předem rozpálené na 170 °C, cca na 10-15 minut (podle výšky bramboráčků).

Přílohové bramboráčky v české kuchyni nahrazují mnoho příloh. Například knedlíky u tradičního guláše nebo u pečených mas, rýži či těstoviny u masových směsí, vařené brambory či kaše a pyré u vybraných minutkových specialit…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané