Beefsteak (anglický biftek ze svíčkové)

Když mně jednou kamarádi volali z horské párty, že mají krásnou svíčkovou, a že si chtějí připravit pravý anglický biftek, a že se nemohou dohodnout, co vlastně ten steak obnáší a znamená, tak nevím, zdali jsem jim v danou chvíli dal plnohodnotnou odpověď. To se nyní snažím napravit.

Chov skotu byl odpradávna doménou britských ostrovů. Není tedy s podivem, že různá úprava hovězího masa se v rámci anglické koloniální expanze dostala do celého světa (vyhlášené americké steaky při grilovacích party jsou toho důkazem). Ten zásadní recept na steak z hovězí svíčkové je připisován londýnským kuchařům až v osmnáctém století, ale přitom si na podobných pochoutkách již dávno před tím pochutnávali různí evropští panovníci.

Hlavním důvodem anglického názvu však není původ skotu a jeho rozšíření, ale způsob přípravy masa (v tomto případě svíčkové). Ten by se dal jednoduše definovat jako na povrchu opečený kus masa (steak) připravený tak, aby uvnitř byl růžový a velmi šťavnatý. To je beefsteak!

Ostatní variace různého stupně propečení jsou více méně marketingovým produktem pod záminkou na přání hosta v podání věhlasných šéfkuchařů. Nemá význam v domácí kuchařce předkládat a připomínat mnoho názvů ohledně propečenosti steaků, které si profesionální kuchaři vymysleli (ale málo kde jsou schopni je prakticky uskutečnit). Vystačíme si pouze se steakem krvavým, středně propečeným a propečeným. Abychom se příliš nevzdálili od vžitého českého pojmenování „Anglický biftek“ zdá se být střední varianta tou jedinou správnou volbou. Ta je všeobecně známa pod názvem Medium well (midium vel) – opečený na okrajích, uprostřed růžový, případně Point (poen) – steak má hnědou kůrku, ale uvnitř je celý růžový.

Musíme zde zmínit ještě otázku, zda jemné maso ze svíčkové nakládat a solit před tepelnou úpravou (je třeba zbourat nesmyslný kuchařský mýtus). Není horšího beefsteaku dochuceného pouze na povrchu! Proto i maso ze svíčkové (a právě pro jeho jemnou, méně výraznou chuť) je nutné předem naložit již ochucené solí a pepřem a zalít olejem, nikoli pro křehčení masa, ale pro jeho dochucení. Při rychlé tepelné úpravě již na celistvé dochucení masa žádná šance není a sebelepší omáčka chuť samotného steaku nezachrání.

Beefsteak = maso ze svíčkové + omáčka „Demi glace“.
A pokud domácí demi glace v naší kuchyni náhodou nemáme, použijeme pouze výpek z opečení masa. V žádném případě kostkové či práškové umělé polotovary z marketu!

Suroviny:

(2 porce)

  • Hovězí svíčková 2 plátky
    po cca 200g (ze střední části)
  • Sůl
    (nejlépe himálajská nebo mořská čerstvě mletá)
  • Pepř barevný čerstvě mletý
  • Olej (řepkový nebo slunečnicový)
  • Demi glace 1 kostka
    (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Worcester pár kapek
  • Voda
  • Čerstvě nasekané bylinky
    k podávání
    (hladkolistá petržel, kudrnka, pažitka apod.)

Postup:

Ze střední části odblaněné svíčkové uřízneme dva steaky přibližně 3-4 cm široké o váze cca 200 gramů. Pokud používáme steaky rozmrazené, tak je již neoplachujeme, pouze osušíme papírovou utěrkou.
Steaky v žádném případě nenaklepáváme (palička k masu z hovězí svíčkové nikdy nepatří), pouze prsty lehce namáčkneme.

Maso z obou stran posolíme (himálajská nebo mořská čerstvě mletá sůl je nejvhodnější) a opepříme čerstvě mletým barevným pepřem. Steaky vložíme do menší vhodné nádoby a zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené. Zakryjeme (víčkem, potravinářskou folií nebo alobalem) a necháme v chladu odležet (12-24 hodin), aby sůl pronikla do masa (vysušení masa brání olej).

Po dně menší pánve rozpálíme čerstvý olej (sporák na vyšší stupeň). Vložíme steaky (mírně odkapané od oleje z naložení), které necháme opékat z první strany 3 minuty (masem na pánvi nepohybujeme). Steaky otočíme a stejně prudce opečeme 2 minuty i z druhé strany. Opečené bifteky přendáme na připravený alobal a rychle zabalíme. Zabalené steaky necháme na teplém místě odpočinout 8-10 minut. Maso uvnitř dojde do krásně růžové barvy. To je anglický způsob úpravy steaků.

Na pánev (sporák ztlumíme na nízký stupeň), do výpeku ze steaků dáme kostičku domácího demi glace, zakápneme trochou vody, dochutíme kapkou worcesterové omáčky, dle chuti případně ještě přidáme špetku soli a barevného mletého pepře. Při občasném míchání omáčku zredukujeme do hustší konzistence k podávání (veškerou šťávu uvolněnou ze zabalených steaků přilijeme do omáčky).

Anglický biftek servírujeme lehce přelitý dochucenou omáčkou demi glace. Zdobíme čerstvými nasekanými bylinkami. Přílohou mohou být brambory v různé úpravě (např. pečené bramborové lupínky s mletými chilli papričkami). Recepty na vhodné bramborové přílohy najdete v kapitole „Přílohy“. Beefsteak samozřejmě stačí podávat pouze s bílým pečivem, které při konzumaci namáčíme do vynikající omáčky…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané