Bavorské vdolečky

Vdolky jsou pokrmem z řidšího a lehčího kynutého těsta. To samé můžeme říci o koblihách. Takže, co si představit pod pojmem vdolek a jakou spojitost má vdolek s koblihou?
Co se těsta týká může být recept na vdolek i koblihu více méně totožný. Jedná se vždy o těsto s použitím drožďového kvásku, jeho poctivé vypracování a důležité je mu dát patřičný časový a teplotní prostor na dobré vykynutí. Potud je příprava koblih či vdolků stejná, samozřejmě jednotlivé recepty na to „nejlepší“ těsto se v malé míře liší. Markantní rozdíl mezi bavorským vdolečkem a koblihou je ve způsobu plnění a zdobení (všechno na vdolek proti tomu něco dovnitř do koblihy)

Zajímavé je, že v českých receptech se v drtivé většině k vypracování těsta na bavorské vdolečky uvádí použití pšeničné mouky polohrubé. V Bavorsku, kde tato specialita vznikla se tento druh namletí mouky běžně nepoužívá (nebo jej v době vzniku těchto vdolečků vůbec neznali). Takže na bavorské vdolečky stejně jako na koblihy, buchty, boží milosti a jiné podobné speciality raději pšeničnou mouku hladkou dvounulku (a pokud polohrubou tak pouze výběrovou, nikoli konzumní). Ostatně kvalita i druh mouky a způsob jejího namletí určuje kvalitu každého těsta, potažmo výrobku z něho.

Švestková povidla, nastrouhaný tvrdý tvaroh a čerstvě vyšlehaná smetana, to je jakýsi novodobě zaběhlý mustr pro klasické zdobení bavorských vdolečků. Hospodyňky však k tomuto sladkému jídlu vždy využívali různé druhy marmelád a džemů (podle toho co bylo v spíži). Též je velmi oblíbené nahradit strouhaný tvaroh a šlehačku hustým přelivem z kysané smetany smíchané s měkkým tvarohem…

Suroviny:

(cca 20 vdolečků)

  • Mouka hladká (dvounulka) 400g
  • Sůl 1 špetka
  • Cukr krupicový 60g
  • Cukr vanilkový 20g (1 sáček)
  • Droždí 30g
  • Mléko 150ml
  • Citronová kůra (čerstvá nebo sušená)
    1 lžička
  • Vaječný žloutek 2-3ks (podle velikosti)
  • Máslo 60g
  • Rum 2 lžíce
  • Olej (řepkový nebo slunečnicový)
    na smažení

 

Na zdobení – první varianta:

  • Džem, marmeláda, zavařenina
    dle chuti
  • Tvrdý tvaroh na strouhání
  • Smetana min. 31% k vyšlehání

 

Na zdobení – druhá varianta:

  • Džem, marmeláda, zavařenina
    dle chuti
  • Zakysaná smetana 200g
  • Měkký tvaroh (ne z vaničky) 250g
  • Cukr krupicový cca 4 špetky

Postup:

Předem zajistíme pokojovou teplotu másla.
Navážíme si potřebné suroviny.
Mouku prosejeme (tím se provzdušní) a rovnou smícháme se solí a nastrouhanou citronovou kůrou.
Lehce zahřejeme mléko.
Z vajec oddělíme žloutky od bílků.

Nejprve připravíme kvásek.
Do misky nebo rendlíku rozdrobíme droždí, které zasypeme cca dvěma lžičkami cukru, necháme chvilku působit a metličkou rozmělníme droždí na kašičku. Přidáme decilitr vlahého mléka, promícháme, zaprášíme několika špetkami hladké mouky, zakryjeme utěrkou a dáme vzejít na teplé místo (dobře poslouží předehřátá trouba na 35 °C). Kvásek kyne v závislosti na druhu droždí a teple přibližně 20-25 minut.

V robotové míse metlou utřeme máslo se zbývajícím krupicovým cukrem a vanilkovým cukrem do světlé pěny a dobře zapracujeme vaječné žloutky. Přilijeme trochu rumu a vzešlý kvásek. Promícháme a metlu v robotu vyměníme za hnětací hák.
Dále při středním stupni otáček robota postupně zapracováváme mouku (již smíchanou se se špetkou soli a citronovou kůrou) a zbytek vlažného mléka. Výsledkem by mělo být vláčné, nepříliš tuhé těsto. To na závěr provzdušníme velmi pomalým promícháním při nejnižším stupni našeho robota (ještě cca 3-4 minuty).
Těsto zakryjeme utěrkou (nebo ještě lépe přendáme do kynoucí uzavřené mísy) a dáme kynout na teplé místo (opět je vhodná teplá trouba). Těsto by mělo vykynout asi na dvojnásobek. Doba kynutí těsta je přibližně tři čtvrtě hodiny.

Připravíme si plech vyložený pečícím papírem.
Dobře vykynuté těsto přendáme na vál (nebo pracovní desku), v rukou mírně zpracujeme a rozválíme na plát silný asi 1,5 cm.
Z plátu vykrajujeme kolečka vdolečků (výborně poslouží sklenička o průměru cca 6 cm), která klademe na připravený plech.
Zbylé těsto opět rukama zpracujeme a znovu vyválíme na plát (tak zpracujeme veškeré těsto a poslední nevzhledný vdolek můžeme použít jako průzkumníka na správně rozpálený olej). Zakryjeme utěrkou a necháme ještě cca 30 minut dokynout (opět třeba ve vyhřáté troubě). Do takto dokynutých vdolků těsně před smažením uděláme palcem veprostřed důlek (přiměřeně hluboký i široký, aby vzniknul prostor pro dostatečné naplnění vdolečků).

Vdolečky smažíme ve větším množství oleje tak, aby vždy plavaly. Doporučujeme ke smažení použít kastrol nebo pánev s vysokým okrajem menšího průměru tak, abychom najednou smažili pouze cca 3 vdolky (získáme tím větší kontrolu při smažení). Vhodné je též použití fritovacího hrnce (výhodou je okamžité vyjmutí košíku se všemi vdolečky najednou). Velmi důležité je vychytat správné rozpálení oleje (ani málo, ani příliš), to dolaďujeme při prvním vzorku tak, aby se vdolky smažili do zlatavé barvy z každé strany cca 2-3 minuty.
Takže do správně rozpáleného oleje vkládáme vdolky důlkem dolů, na chvilku přiklopíme (pro správné vyběhnutí těsta) a smažíme dozlatova. Kleštěmi otočíme a dosmažíme z druhé strany (již bez zakrytí).
Usmažené vdolečky přendáváme do připravené mísy a prokládáme papírovou utěrkou, která nasákne přebytečný tuk.

Před podáváním bavorské vdolečky (nejlepší jsou ještě vlažné) doplňujeme druhem marmelády dle našeho gusta (švestková povidla jsou klasikou, hruškový džem je top, ale pozadu nezůstávají ani ostatní džemy a marmelády), sypeme nastrouhaným tvrdým tvarohem a zdobíme domácí šlehačkou. Tu zhotovujeme těsně před podáváním vdolečků v množství potřebném na počet porcí.
Smetanu (min 31%) v hlubší misce metlami ručního mixéru (na nižší rychlostní stupeň, aby se nesrazila) vyšleháme dotuha. Takto připravenou šlehačkou nemusíme nutně plnit cukrářské zdobící sáčky, ale servírujeme rychle, rustikálně lžící.
Domácí šlehačku můžeme zhotovit i ve šlehačkové láhvi s použitím bombičky.
Oblíbenou variantou na zdobení bavorských vdolečků je též použití rozmíchaného měkkého tvarohu se zakysanou smetanou s přidáním cukru (nahradí strouhaný tvrdý tvaroh a šlehačku).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané