Barunčin „Šopák“

Jsou desítky receptů na „zaručeně pravý“ šopský salát. Pravda je, že základem tohoto salátu je zelenina (papriky syrové či pečené, okurka, rajče) a balkánský sýr (případně sýr feta). Do originálního podání patří i bulharské koření čubrica, aby tento salát nepřipadal nevýrazný, nedochucený. Cukr, olej i ocet do tohoto salátu též neodmyslitelně patří.

Čubrica je koření, u nás známé, ale ne zcela běžné. Proto si tento středomořský salát přizpůsobujeme k obrazu svému, značně odlišnému od balkánských způsobů dochucení. Ať si kdo chce, co chce říká, náš šopák je náš šopák a to i bez použití litrů olivového oleje a výrazného koření (i bez zmíěné čubricy). Ostatně, náš salát, slouží jako výborná zeleninová příloha (může nahradit i hlavní chod) a ne jako doplněk k popíjení destilátů jako je maskita, rakije, vodka, což je zvykem v balkánských zemích.

V mnoha restauracích a jídelnách se můžeme setkat se „Šopákem“, který má s tímto salátem společný pouze název. Nakrájená neochucená zelenina posypaná balkánským sýrem se opravdu nedá nazývat šopským salátem a k dobrému vnímání tohoto skvělého salátu jistě nepřispívá. Proto si šopský salát připravujeme nejraději doma. Pouze zde máme možnost jedinečného dochucení. V domácím prostředí si můžeme navíc rodinnou atmosféru navodit podáváním „Šopáku“ z jedné mísy, třeba přikrášleným vykrajovátkem na zeleninu či použitím spilatizéru.

V receptu do naší knihy jsem si dovolil předložit čistou českou variantu šopáku bez použití oleje a výrazného balkánského koření, kterou jsem připravoval (a po ní pojmenoval) své dceři a která ji velmi chutnala.

Suroviny:

(větší mísa salátu)

  • Salátová okurka 1/2 větší
  • Rajče 2 střední nebo několik cherry
    rajčátek
  • Papriky různých barev (zelená kapie
    není svou nahořklou chutí příliš vhodná)
    od každé tak polovina
    (podle velikosti a druhů)
  • Ocet cca 2 lžíce
  • Sůl cca 3 špetky
  • Cukr cca 1 lžička
  • Černý čerstvě mletý pepř
  • Voda na zálivku
  • Salátové bylinky
  • Balkánský sýr cca 150g

Postup:

Do hrnečku nebo skleničky si připravíme sladkokyselou zálivku (podobnou, jako třeba na okurkový salát, jen může být trochu výraznější). Ocet, sůl, cukr, mletý pepř zalijeme cca 1 dl vody, řádně promícháme, ochutnáme, případně ještě dochutíme a necháme odstát (cukr se pomaleji rozpouští).

Veškerou zeleninu pokrájíme na kostky (okurku můžeme zbavit slupky). K lepšímu vzhledu salátu přispějeme použitím vykrajovátek na okurku či spilarizéru nebo prostě okurku na plátky nastrouhat na běžném struhadle.
Dáme do mísy, lehce osolíme a promícháme. Trochu jiný nádech salátu dodá přidání směsi bylin na salát (k dostání je například v mlýnku). Takto připravený salát zalijeme připravenou zálivkou (tak, aby zelenina zbytečně moc neplavala) a dáme ještě alespoň na půl hodiny (při občasném promíchání) vychladit do lednice.

Salát podáváme ve společné míse nebo servírovaný do jednotlivých misek každému hostu. Teprve těsně před podáváním salát posypeme vrstvou nahrubo nastrouhaným balkánským sýrem.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané