Ajvar

Ajvar je velmi hustá papriková omáčka neboli dip, kterou pro její konzistenci můžeme nazývat spíše čalamádou nebo čatním. Základem této čalamády jsou nepálivé červené papriky – kapie (nejčastěji ve tvaru rohu) spolu s lilkem, který (svojí strukturou a vlastností přijímat chutě ostatních ingrediencí) ajvar výborně doplňuje a nastavuje. Ajvar bývá pro pikantnost často doplňován papričkami obsahující kapsaicin, tedy chilli papričkami neboli feferonkami (i když to není nezbytné).

Ajvar je specialitou srbské kuchyně. Slovo „ajvar“ vychází z tureckého slova „havyar“, což znamená solené jikry neboli kaviár. Domácí výraz v oblastech středního a dolního Podunají pro kaviár se (po poklesu produkce ke konci devatenáctého století) ironicky přeměnil v název pro speciální paprikový salát opticky podobný produktům z jiker. Dokonce byl coby kaviárová náhražka nabízen v bělehradských restauracích pod názvy jako „Červený ajvar“ či „Srbský ajvar“. Po druhé světové válce se stal v tehdejší Jugoslávii populární jako součást salátů nebo příloh a dodnes je velmi oblíbený na celém Balkáně.

Kvalitní ajvar lze vyrobit pouze z předpečených a oloupaných paprik (domácí ajvar z mletých čerstvých paprik se slupkou se jednoduše řečeno nedělá) a pouze dužiny lilku. To, co v domácí kuchyni znamená jen trochu práce navíc, je pro potravinářský vekoprůmysl problém. Slupky předem neoloupaných paprik a lilku, nebo semínka, zanechávají v této čalamádě stopy hořkosti, kterou zcela nevymažou ani chemická dochucovadla. Proto se s průmyslově vyráběným ajvarem setkáváme jen zřídka (produkují jej spíše menší výrobci). S ajvarem se jistě setkáme na dovolené v některé části balkánského poloostrova (častěji, nežli v supermarketu), kde je nedílnou součástí každé domácí či hotelové kuchyně a má mnoho variant.

Nic nám nebrání si tuto srbskou specialitu, třeba v podání našeho receptu, připravit i u nás doma. Její využití je naprosto skvělé. Jako dip k pečeným nebo grilovaným masům, jako součást salátů nebo pomazánek, do marinád i omáček nebo třeba na pizzu či do těstovin…

Suroviny:

(cca 500 ml čalamády)

  • Červené kapie cca 1,2kg
  • Feferonky (dlouhé, červené)
    cca 200g (pro pikantnější ajvar)
  • Lilek 1 středně velký (cca 550g)
  • Cibule 1 velká
  • Česnek 8 středně velkých stroužků
  • Olej olivový (ne panenský)
  • Mletá uzená paprika 1 lžíce
  • Víno červené suché 2dl
  • Sůl cca 1 lžička
  • Cukr krupicový (třtinový) cca 2 lžíce
  • Pepř černý, čerstvě mletý
    několik špetek
  • Voda k případnému dolití

Postup:

Troubu předehřejeme na 200 °C.
Na plech vyložený pečícím papírem položíme podélně rozkrojený lilek (slupkou nahoru) a vyskládáme všechny kapie i feferonky (celé). Dáme péci do středu rozpálené trouby. Po několika minutách se na paprikách začnou vytvářet tmavé puchýře, papriky kontrolujeme a postupně otáčíme tak, aby slupka zcela nezčernala. Celková doba pečení je přibližně 30-35 minut.
Plech vyndáme, lilek dáme stranou vychladnout, papriky na plechu na několik minut překryjeme potravinářskou fólií, aby se zapařily. Ještě teplé papriky zbavíme slupek, stopek a pouze části semínek. Překrájíme a dáme do mísy.
Z rozkrojeného, předpečeného lilku lžící vybereme semínka, nožem oddělíme dužinu od slupky, překrájíme a přidáme do mísy k paprikám.
Oloupanou cibuli nakrájíme na drobné kostičky.
Stroužky česneku oloupeme k prolisování.

Ve velké pánvi s vysokým okrajem (např. Wok) zahřejeme po dně (cca ½ cm) olivový olej. Vhodíme kostičky cibule, které při středním výkonu sporáku za občasného míchání krátce orestujeme dosklovata. Přidáme papriky s lilkem a společně restujeme ještě cca 3 minuty. Dále do paprik s cibulkou prolisujeme česnek, necháme krátce rozvonět, přidáme lžíci uzené mleté papriky, promícháme a zalijeme polovinou červeného vína. Za častého míchání necháme víno pozvolna zcela vyvařit (sporák stále přibližně na polovinu výkonu). Směs se dostane do husté konzistence (trvá to cca 20-25 minut) a začne se znovu restovat (ke konci mícháme téměř neustále). Tím vzniká správný ajvar, který dochutíme cukrem, solí a čerstvě mletým černým pepřem. Přilijeme druhou polovinu vína (dle potřeby můžeme dolít i trochu vody) a ještě krátce zredukujeme do požadované, hodně husté konzistence dipu nebo spíše čalamády či čatní.

Pro dlouhodobější uchování ajvar plníme do sterilizovaných zavařovacích sklenic a běžným způsobem sterilujeme (cca 20 minut při teplotě 85 °C).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané