Krůtí roláda plněná sušenými rajčaty a olivami

Při konzumaci masa upečeného ve tvaru rolády je třeba vzdát zvláštní hold těm, kdo si s přípravou těchto pokrmů dávají práci. Nejen za potřebnou zručnost při vytvoření celistvého plátu masa, jeho naklepání, naplnění, srolování a svázání. Též správná volba náplně, která maso doplňuje je jistým druhem umění a bývá tím nejdůležitějším krokem k dobré roládě.

Rolády zhotovujeme z různých druhů mas včetně drůbežího. V domácí kuchyni si málokdo troufne na vykostění celého kuřete tak, aby vznikl celistvý neporušený plát masa vhodného k přípravě rolády. Proto volíme raději daleko většího ptáka, jehož velká prsa jsou jako stvořena k přípravě rolády. Tím ptákem je krůta. Krůtí maso je jemné, křehké a je zdrojem plnohodnotných bílkovin, minerálních látek a vitamínů.

Suroviny, které jsme použili v tomto originálním receptu k naplnění rolády i vytvoření vynikající šťávy, velmi souzní právě s krůtími prsíčky. Sušená rajčata naložená v oleji jsou běžnou součástí české kuchyně a použití naložených černých oliv nestaví tento recept do oblasti balkánské či španělské kuchyně. Naopak, jde o české domácí vaření, respektive pečení. I když při využití na pěstování v našich podmínkách ne zcela běžné, ale dobře dostupné suroviny – olivy…

Suroviny:

(5-6 porcí)

  • Krůtí prso cca 1kg
  • Jarní cibulka 2-3ks
  • Polníček 150g
  • Sušená rajčata naložená v oleji
    130g (bez oleje)
  • Olej z naložených sušených rajčat
  • Černé nakládané vypeckované olivy
    130g (bez láku)
  • Lák z naložených oliv
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
  • Sůl
  • Pepř barevný čerstvě mletý
  • Tymián čerstvý 4 snítky
  • Bílé suché víno 3dl

Postup:

Nejprve připravíme náplň na roládu a zároveň suroviny potřebné k pečení.
Jarní cibulky nakrájíme na kolečka (zelenou i světlou část).
Nakládané černé olivy scedíme (lák zatím nevyléváme) a cca čtvrtinu oliv nakrájíme na kolečka.
Sušená rajčata vyndáme z oleje a čtvrtinu z nich nakrájíme na menší kousky.
Z jedné snítky tymiánu obereme lístečky.
Dvě třetiny polníčku v cedníku krátce propláchneme (spaříme) horkou vodou a necháme odkapat.

V pánvi (např. Wok) rozpálíme po dně olej ze sušených rajčat. Vhodíme nakrájenou jarní cibulku, kterou necháme na středním stupni sporáku za průběžného míchání zesklovatět (cca 2 minuty). Přidáme nenakrájené olivy, celé kousky sušených rajčat, lístečky z jedné větvičky tymiánu a nespařenou část polníčku. Maličko podlijeme lákem z oliv (jen 2-3 lžíce), necháme 2 minutky prohřát, sundáme z plotny a necháme zchladnout.

Troubu předehřejeme na 190°C.

Z opláchnutého a papírovou utěrkou osušeného krůtího prsa po směru vlákna krájíme plátky silné cca 2 cm, které nedořízneme do konce, ale necháme na otevření do „tzv. knihy nebo motýlka“. Z krůtího prsa je vhodné připravovat dvě menší rolády (nesnažíme se za každou cenu vytvořit velký celistvý plát). Pláty masa přes potravinovou folii (abychom jemné maso příliš nerozbili) rozklepeme do obdélníkových tvarů na sílu přibližně jednoho centimetru (nerovnoměrná výška masa vůbec nevadí, naopak, roláda bude mít lepší strukturu na řezu).

Pláty masa z obou stran prosolíme a opepříme. Na maso rovnoměrně rozdělíme nejprve spařený polníček (v čerstvém stavu by se nevešel) a na něj připravenou směs ze sušených rajčat a oliv (neplníme zcela do okrajů, aby se nám náplň při zatočení nedostala ven). Maso s náplní stočíme do rolád (po směru vlákna masa) a potravinářským provázkem svážeme, aby rolády při pečení držely pěkný tvar.

Ve větším kastrole vhodném k použití na sporák i do trouby (bez umělohmotných úchytů) rozpálíme centimetr po dně slunečnicový nebo řepkový olej, na kterém prudce, ale krátce ze všech stran rolády orestujeme. Takto „zatáhnuté” rolády podlijeme bílým suchým vínem (cca 3dl). K roládám přidáme nakrájené olivy a sušená rajčata. Přihodíme tři celé snítky tymiánu, zaklopíme poklicí a dáme péci do středu předehřáté trouby.
Zakryté rolády pečeme nejprve půl hodiny, dále již odkryté dopékáme další cca tři čtvrtě hodinky. Roládám z krůtích prsou stačí celková tepelná úprava kolem hodiny a čtvrt. Delším pečením bychom maso příliš vysušovali. Během dopékání rolády občas přeléváme vznikající šťávou a ze stran kastrolu stíráme výpek do šťávy. Rolády ani netřeba otáčet.

Měkké rolády vyndáme stranou, necháme mírně zchladnout a zbavíme je provázku.

Šťávu v kastrolu dáme zpět na sporák a pří plném výkonu za průběžného míchání zredukujeme do hustší konzistence. Během redukování barvu a chuť podpoříme ještě několika lžícemi odloženého láku z černých oliv.

Před servírováním krájíme rolády na silnější plátky s krásnou mozaikou. Podáváme přelité zredukovanou šťávou s kousky sušených rajčat a oliv.

Krůtí roláda plněná sušenými rajčaty a olivami se skvělou šťávičkou je vynikající s vařenými bramborami, ale například i s některou zeleninovou kaší či s pyré (recepty v podkapitole „Přílohy). My jsme pro dnešek zvolili hráškové pyré….

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané