Krkovička po starodávnu (steak) s bramborem vařeným v páře

Tento recept zaručeně nenajdete v žádné jiné kuchařské knize, neboť je originálně vytvořen k minutkové úpravě masa v restauraci, ve které jsem působil.

Název napovídá, že jsou zde použity suroviny nacházející se odpradávna v českých domácnostech nebo alespoň vždy byly dostupné. Navíc se jedná o specialitu nikoli pouze sezónního charakteru, ale k plnému celoročnímu využití. To hlavně doplňkovými surovinami nakládanými, jenž právě dávají této naší specialitě dokonalou chuť. A nakládanou zeleninou různých druhů se naši předci uměli zásobit

Maso na steak k minutkové úpravě je vždy lepší předem naložené, a to se týká i našeho receptu z krkovičky.

Použití vepřové šťávy dává pokrmu lepší nádech a strukturu. Avšak pouze té doma poctivě vyrobené a třeba v mrazáku uchované. To je pádný důvod mít tento domácí polotovar v zásobě. Zapomeňme na kupované syntetické náhražky, jenž jídlu nic nepřidají a pouze ho znehodnocují. To raději necháme pouze výpek z restování masa.

Recept můžeme použít při rychlé přípravě steaků z různých druhů naložených mas. Proto se těší mé oblibě, doporučuji. Vyzkoušejte třeba k rychlému víkendovému obědu nebo pohodové večeři, třeba ve dvou…

Suroviny:

Suroviny na krkovičku po starodávnu:
(2 porce):

  • Vepřová krkovice bez kosti
    2 plátky po cca 200g
  • Olej slunečnicový nebo řepkový
  • Sůl
  • Pepř barevný čerstvě mletý
  • Mleté chilli papričky
  • Cibule 1 střední
  • Anglická slanina nebo jiný masitý špek
    150g
  • Nakládaná okurka 1 střední
  • Nakládané malé cibulky cca 8ks
  • Nakládaná červená paprika (řezy)
    cca 1lžíce
  • Lák z nakládané zeleniny 2-3 lžíce
  • Plnotučná hořčice 1 lžička
  • Vepřová šťáva
    (recept v kap. „Domácí polotovary“) 2dl

Postup:

Postup na krkovičku po starodávnu:

Plátky krkovice (cca 1,5cm vysoké) naklepeme a blanky na okrajích nařízneme, aby se maso při tepelné úpravě nekroutilo. Maso nasolíme (sůl maso křehčí a v kombinaci s olejem maso nepouští vlastní šťávu), opepříme čerstvě mletým pepřem a okořeníme drcenými chilli papričkami. Plátky dáme do vhodné nádoby a zalijeme olejem (nemusí být zcela ponořené). Přiklopené nebo zakryté folií či alobalem necháme v chladu marinovat alespoň několik hodin (alespoň přes noc, nejlépe dva tři dny). Občas maso otočíme.

Slaninu nakrájíme na kostičky (cca 2cm), okurku na plátky a oloupanou cibuli na široká půlkolečka.
K ruce si připravíme všechny další potřebné ingredience.

Na velké pánvi rozpálíme trochu oleje (olej z marinování masa není vhodný, příliš prská voda z naložené krkovičky).
Vložíme plátky krkovice a prudce restujeme nejprve z jedné strany cca 3-4 minuty tak, aby se vytvořila nespálená kůrčička. Maso otočíme a dáme k jedné straně pánve.
Na volný prostor přidáme nyní orestovat kostky anglické slaniny, ke které po chvilce přidáme půlkolečka cibule.
Restujeme další asi 2 minutky.
Dále přihodíme nakrájenou okurku a cibulky. Párkrát promícháme a zalijeme vepřovou šťávou. Ochutíme lžičkou hořčice a dle chuti případně dosolíme či přiostříme mletými chilli papričkami. Přidáme trochu láku z nakládané zeleniny.
Šťávu zredukujeme na potřebnou konzistenci (můžeme si pomoci i kapkou vody). Nakonec přimícháme paprikové řezy, prohřejeme (maso je mezi tím hotové) a ihned servírujeme.
V našem případě se souběžně uvařenými bramborami v páře. Můžeme zvolit i jinou přílohu. např. domácí bramborové hranolky, krokety, šťouchané brambory, rýži atd…

Postup na brambory vařené v páře:

Do parní nádoby doplněné vodou vložíme bylinky, osolíme (není nezbytné, brambory mají svou specifickou chuť). Do nástavce dáme omyté brambory ve slupce, přiklopíme a vaříme cca 30-40 minut (podle velikosti brambor).
Teplé vařené brambory oloupeme a podáváme.
Čekáme-li s přílohou na dodělání hlavního chodu, oloupané brambory vrátíme do tepla parního hrnce, případně ještě krátce ohřejeme

Při vaření brambor v páře můžeme zvolit i obrácenou variantu.
Brambory nejprve oškrábeme a dáme vařit do parní nádoby. Tento způsob je vhodný zvláště při použití doplňkových bylinek. Aroma z bylinek brambory bez slupky lépe provoní.

 

 

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané