Pečená kachna na pomerančích glazovaná medem

Kachna domácí (Anas platyrhynchos f. domestica), je domestikovaný pták z řádu vrubozobých, chovaný pro maso, vejce a peří po celém světě. Plemena kachen jsou méně rozmanitá, než u jiných druhů drůbeže, liší se především zbarvením a velikostí. Na rozdíl od hus a pižmovek se kachny domácí nedokáží pást na trávě. Potravy zkonzumují značné množství a její kvalita může být horší (známé rčení o kachním žaludku). Jejich přirozenou potravu tvoří mikroorganismy, které vyčvachtávají zobákem z bahna, vodní rostliny i drobní živočichové, přijímají však i brambory, šrot, zrní a kuchyňské zbytky. V České republice se od 60. let 20. století kachny hojně chovaly na rybnících osazených kapry (tzv. kaprokachní systém), který byl oboustranně výhodný, neboť kachny svým trusem a zbytky krmiva obohacovaly vodu o živiny, které využívali kapři. Kachní maso, které je tučné a má hnědočervenou barvu je oblíbeno nejen v české, ale zejména ve francouzské a čínské kuchyni. Mezi lahůdky patří kachní sádlo a játra.

Kachna (na Moravě a ve Slezsku kačena či kačka, někde v jižních Čechách, např. na Prácheňsku a Táborsku, se používá tvar lička) je pro nás Čechy tak trochu druhým „vepřovým” k přípravě oblíbeného pokrmu se zelím a knedlíkem. Sůl a kmín jsou u pečené kachny vždy zásadní, a již tyto pouhé dvě ingredience postačí na upečení kachny, zvláště chceme-li uchovat vypečené, drahocenné sádlo. Daleko lepší chuť masa, kůžičky a hlavně vymazlenou šťávu však docílíme starou, ale jednoduchou gastronomickou technikou, které se říká „glazování” či „glazírování”. Česky jednoduše řečeno častým přeléváním, v našem receptu kombinací pomerančové šťávy s medem…

Suroviny:

(4-6 porcí)

  • Celá kachna cca 2,6kg (bez drobů)
  • Sůl
  • Kmín celý a drcený
  • Pomeranč 3k
  • Jablko 2ks
  • Cibule 2 středně velké
  • Med 3 lžíce

Postup:

Kachnu (zmrazenou předem pozvolna rozmrazíme) důkladně (i zevnitř) omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Případné zbytky perutí opálíme. Z křídel odsekneme koncové části (perutě se při finálním dopékání připalují). Celou kachnu včetně dutiny řádně prosolíme (sůl vtíráme rukou) a okmínujeme drceným i celým kmínem.
Solí, ani kořením nemusíme šetřit! Takto dochucenou kachnu necháme alespoň hodinu (i déle) odpočinout. Mezitím si připravíme zbývající ingredience.

Ze dvou pomerančů vymačkáme (třeba použitím lisu na citron) šťávu (trocha dužiny ve šťávě nevadí)
Zbývající pomeranč oloupeme, rozdělíme na měsíčky a dáme si práci s vybráním čisté dužiny.
Jablka zbavíme slupky, rozkrojíme na čtvrtiny a vyřízneme jádřince.
Oloupané cibule překrojíme napůl.
Troubu rozpálíme na 180 °C.

Vnitřek osolené a okmínované kachny naplníme jablíčky, cibulí a pomerančovou dužinou (snažíme se nacpat co největší množství). Náplň dodává kachně nejen chuť, ale i šťavnatost. Otvor spíchneme jehlami nebo zašijeme režnou nití.
Takto naditou kachnu vložíme (hrudí dolů), do velkého pekáče (vybavení pekáče nízkým roštem je výhodou). Podlijeme polovinou množství pomerančové šťávy. Žádná voda není potřeba, kachna pouští dostatek tuku! Přiklopíme poklicí (nebo druhým dílem pekáče) a vložíme do středu předehřáté trouby.
Doba pečení v zakrytém stavu se podle velikosti kachny pohybuje okolo dvou hodin. Nic nezkazíme, nařídíme-li si troubu třikrát, vždy na 45 minut, a kachnu vždy přelijeme tvořícím se výpekem. Po třetí třičtvrtěhodince kachnu vyjmeme stranou a pekáč přendáme na více rozpálený sporák (vyndáme rošt). Přilijeme druhou polovinu pomerančové šťávy, přidáme tři lžíce medu a za průběžného míchání necháme cca 10 minut zredukovat do trochu hustší konzistence. Doporučujeme část této šťávy odebrat do misky k rychlému použití při dalším přelévání.
Kachnu vrátíme do pekáče (zpět na rošt opět hrudí dolů) dáme zpět péci (trouba stále na 180 °C) již nezakrytou.

Finální dopečení a vytvoření křupavé kůžičky na kachně je ve stylu častého přelévání pomerančovo-medovou šťávou (tzv. glazování nebo glazírování). Trvá ještě cca 40 minut. Doporučujeme nastavit časovač na 8 minut, kachnu rychle přelít (nejprve glazujeme ze šťávy odlité v misce, dále z pekáče), vrátit do trouby a tento proces opakovat pětkrát.
V polovině dopékání kachnu otočíme. Částečné odhalování kostí na stehnech a křídlech je známka dobrého propečení masa. Výsledkem by měla být voňavá, měkká kachnička s dozlatova vypečenou kůžičkou a opravdu luxusní šťávičkou (samozřejmě spojenou s vypečeným kachním sádlem).

Pečenou kachnu porcujeme velkým ostrým nožem nebo nůžkami na drůbež.
Porce při podávání podléváme nebo přeléváme šťávou z pekáče. Cibule z vnitřku kachny je skvělým doplňkem, a je jen na nás, použijeme-li i rozpečená jablíčka s pomerančovou dužinou. I když zachováme krédo „Kachno, knedlo, zelo“, máme bezpočet možností variací těchto dvou příloh. My jsme dnes „Pečenou kachnu na pomerančích glazovanou medem“ servírovali s bramborovými knedlíky a dušeným moravským červeným zelím (recepty v kapitole „Přílohy“).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané