Pečené krůtí stehno v marinádě z rajčatového čatní (s kaší z červené řepy)

V české a moravské kuchyni se stala krůta velmi oblíbenou drůbeží. Pro svou velikost (krůta je největším zástupcem u nás chované drůbeže) v drtivé většině nekupujeme tohoto vyšlechtěného ptáka celého. Je mnohem praktičtější využívat jednotlivé krůtí díly, ať vykostěné či s kostí. Odseknuté spodní stehno nebo horní část křídla (která jsou velmi masitá) jsou ideální porce vhodné k pečení.

To, že pečená masa jsou výborná předem naložená v různých marinádách, které určují chuť pokrmu, je známá věc. Ne jinak je tomu i u krůtího masa. V tomto receptu (jako i v jiných) prezentujeme využití naší práce při přípravě domácího polotovaru v období sklizně dané suroviny (např. českých zahradních rajčat).
Pokud nemůžeme sáhnout po sklenici domácího sterilovaného rajčatového čatní, můžeme si jej připravit podle našeho receptu v kapitole „Domácí polotovary“ s mírným předstihem před naložením špalíčků krůtích spodních stehen (otázkou je, v kterém ročním období a s jakou kvalitou rajčat)…

Suroviny:

(4 porce)

  • Spodní krůtí stehno (špalíčky cca 300g) 4ks
  • Olej (slunečnicový, řepkový) cca 1dl
  • Pikantní rajčatové čatní cca 200 ml (recept v kap. „Domácí polotovary“)
  • Cibule 2 větší
  • Bílé víno suché cca 4dl
  • Sůl
  • Voda (drůbeží vývar) na dolévání
  • Sádlo na vymazání pekáče

Postup:

Veškerá příprava tohoto pokrmu spočívá v naložení do domácího pikantního rajčatového čatní. Pokud nemáme k dispozici domácí sterilované čatní z dob rajčatové sezony, můžeme tento polotovar připravit podle našeho receptu v kapitole „Domácí polotovary“ s mírným předstihem, před naložením masa.

Odseknuté špalíčky spodních krůtích stehen opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme papírovou utěrkou. Ze všech stran osolíme, vložíme do vhodné nádoby (velké mísy), zakápneme olejem a potřeme velkou vrstvou pikantního rajčatového čatní (domácí čatní je dokonale dochuceno, takže žádné jiné dochucovací ingredience nejsou potřeba). Zaklopíme (zakryjeme alobalem nebo potravinářskou fólií) a necháme několik hodin (do druhého dne) v chladu marinovat.

Oloupané cibule nakrájíme nahrubo (podélně rozkrojené poloviny cibule na tenká půlkolečka).
Větší pekáč vymažeme sádlem.
Troubu předehřejeme na 180 °C.

Do sádlem vymazaného pekáče vložíme nahrubo nakrájenou cibuli. Na cibuli poklademe marinované krůtí stehenní špalíčky, podlijeme suchým bílým vínem a dáme péci do středu předehřáté trouby (nezakrýváme).
Pečeme nejprve půl hodiny, stehna otočíme, doplníme tekutinu v pekáči (horkou vodou nebo ještě lépe drůbežím vývarem) tak, aby jí v pekáči bylo cca 2 cm.
Pečeme další půl hodiny. Dále stehna častěji kontrolujeme (cca každých 6-8 minut), přeléváme šťávou a cibulku ze dna pekáče klademe na stehna (tím zamezujeme předčasného připalování kůže). Dle potřeby maso otáčíme. Toto dopékání trvá ještě cca 30 minut.
Během dopékání se šťáva s cibulí zredukuje do husté konzistence (tekutina se zcela vypeče, zůstane dochucená, vypečená, ale nespálená cibulka). Troubu vypneme a maso necháme ještě 10-15 minut dojít a podáváme.
Takže celková tepelná úprava špalíčků ze spodních krůtích stehen je cca 1 a ¾ hodiny.

Pečené krůtí stehno v marinádě z rajčatového čatní servírujeme s vynikajícím cibulovým výpekem.

Vhodných příloh se nabízí celá řada: vařené brambory, bramborové knedlíky, bramborová či jiná zeleninová kaše nebo pyré. Doporučujeme vyzkoušet i přílohu ze zeleniny trochu do sladké chutě laděné, jako např. batátovou kaši nebo v našem případě kaši z červené řepy (recepty v kapitole „Přílohy“)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané