Sójové tlamičky plněné listovým špenátem s nivou, zapečené v pikantní palačince, s rajčatovou omáčkou

Sója luštinatá (Glycine ma) je luštěnina s vysokým obsahem proteinů (bílkovin). Sója je považována za jednu z nejstarších kulturních plodin. Pochází ze severní a střední Číny. Používá se k výrobě potravin, zejména pro vegetariánské účely. Potravinářský a zpracovatelský průmysl si toho vzal za své a produkuje výrobky pod názvy „Seitan nebo Tofu“.

Nejen pro vegetariány a vegany mohou být výrobky ze sóji náhražkou masa (obsahem bílkovin, železa, vápníku a hořčíku). Jde jen o to, jak tento polotovar (jeden z mála, který nezatracujeme, protože jej sami nedokážeme vyrobit) správně v naší domácí kuchyni použít.
Naložení tohoto produktu do přiměřeně osoleného vývaru (nikoli do vody) je nezbytné! Další tepelná úprava „Sójového masa“ je vždy krátká a nemusíme se zaobírat druhem „Živočišného masa“ (tam s tepelnou úpravou kouzlíme).

Palačinky jsou více známé podávané „na sladko“ (jako moučník či sladké jídlo), ale lité palačinkové těsto lze využít k pokrmům „na slaný“ způsob. Rozdíl je v základním dochucení těsta, které nesladíme, ale ochucujeme jinými ingrediencemi.
Náplň slaných palačinek můžeme zhotovit na mnoho způsobů. Třeba, jako v našem receptu se špenátem, nivou a šunkou. Vegetariáni jistě šunku vynechají a na naložení sójových placiček použijí zeleninový vývar).

Na rychlé zhotovení doplňkové rajčatové omáčky, kterou pouze zvýrazníme nivou a čerstvými bylinkami, využíváme sterilované domácí zásoby (omáčku „Sugo pomodoro“ lze koupit jako průmyslový polotovar, ale není to ono).

Suroviny:

(cca 4 porce)

  • Pikantní slané palačinky
  • Sójové nadívané „tlamičky“
  • Máslo (na vymazání pekáče + potírání)
  • Rajčatová omáčka k podávání (Sugo
    pomodoro – recept v kap. „Domácí polotovary“)

 

Na palačinky

  • Mouka hladká 250g
  • Mléko plnotučné 0,5l
  • Sůl 2 špetky
  • Sušené bylinky
    (libeček, pažitka, celerová nať apod.) 2 lžičky
  • Drcené chilli papričky ½ – 1 lžička
    (podle chtěné pikantnosti)
  • Olej na smažení (slunečnicový, řepkový)

 

Na sójové tlamičky

  • Sójové plátky
    (sušené, kulaté či obdélníkové) 800g
  • Vývar
    (jakýkoliv masový, pro veg. zeleninový)
  • Špenát listový
    (čerstvý nebo mražený) cca 250g
  • Cibule 1 větší
  • Česnek 3 středně velké stroužky
  • Niva cca 80g
  • Šunka krájená na tenké plátky
    (Debrecínka, Cikánka) cca 170g
  • Olej (slunečnicový, řepkový)
  • Máslo (na vymazání pekáče a potření
    tlamiček) cca 100g

 

Na omáčku

  • Rajčatová omáčka (Sugo pomodoro
    – recept v kap. „Domácí polotovary“) cca 300g
  • Vývar z naložených sójových plátků
  • Niva cca 50g
  • Čerstvé bylinky (libeček, hladkolistá
    petržel apod.) 1 hrst nasekaných

 

Postup:

S předstihem několika hodin namočíme sójové plátky do chladného vývaru (nikoli do vody) tak, aby byly zcela ponořené. Sójové maso vydrží být namočené i několik dní (při delším naložení doplňujeme vývar, který sója vstřebá).

Nejprve připravíme slané, mírně pikantní palačinky.
Palačinkové těsto můžeme samozřejmě vymíchat metličkou ručně, ale robot je vítaný pomocník.
Do robotové mísy nasypeme mouku, přidáme dvě špetky soli a sušené bylinky i drcené chilli papričky. Vklepneme vejce, přilijeme mléko. Metlou v robotu důkladně (několik minut na nejvyšší stupeň) vyšleháme řídké palačinkové těstíčko.
Ke smažení palačinek používáme plochou pánev (ideální průměr dna je kolem 21 cm), nejlépe s nepřilnavým povrchem (ale i na klasické pánvi lze úspěšně palačinky osmažit). Daleko lépe se palačinky smaží na elektrickém sporáku (uživatelům plynového sporák doporučujeme použití litinové plotýnky na hořák).
Před smažením první palačinky dostatečně rozpálíme olej po celém dně pánve. Olej slijeme na nejmenší možné množství (tak, aby bylo dno pánve pouze olejem „navlhčené“) a el. sporák nastavíme na polovinu výkonu. Naběračkou vlijeme palačinkové těstíčko a krouživým pohybem pánve jej rozlijeme stejnoměrně po celém dně pánve do co nejtenčí, avšak celistvé vrstvy. Palačinku opékáme cca 1-2 minuty z jedné strany. Poté plochou obracečkou palačinku odlepíme od pánve a otočíme. Palačinky otáčíme buď pomocí obracečky, nebo přehozením (to chce trochu cviku, ale není se čeho bát, přehazování nám urychlí a zjednoduší smažení palačinek). I před přehazováním palačinek nesmíme zapomenout těsto nejprve odlepit ode dna (palačinka se po pánvi volně pohybuje).
Palačinky smažíme z obou stran do zlatavé barvy (každou palačinku můžeme dle potřeby otáčet několikrát tak, aby se nezačaly vytvářet černé „puchýře“).
Osmažené palačinky odkládáme (na sebe) na připravený talíř.
Před smažením další palačinky pánev pouze mírně zakápneme olejem (stačí potřít mašlovačkou) a nahřejeme.
Těsto vždy znovu promícháme a dále postupujeme stejným způsobem.

Dalším krokem je připravení náplně do sójových tlamiček.
Oloupanou cibuli nakrájíme najemno.
Oloupaný česnek nasekáme hodně najemno (tenké plátky ostrým nožem nasekat).
Nivu nastrouháme na jemném struhadle.
Špenát čerstvý nespařujeme, zamrazený předem nerozmrazujeme.
Pekáč vymažeme máslem.
Část másla rozpustíme na potírání.
Troubu předehřejeme na 160 °C.
Po dně pánve rozpálíme olej (sporák na vyšší stupeň). Vhodíme cibulku, kterou za častého míchání orestujeme pouze dosklovata (cca 2 minuty). Přidáme česnek a necháme jej minutku rozvonět. Nyní vmícháme špenát, který za stálého míchání chvilku prohřejeme (u mraženého špenátu dokud se zcela nerozmrazí a neodpaří se přebytečná voda) a vzápětí přimícháme nastrouhanou nivu. Ještě minutku mícháme, dokud se niva nerozpustí a nespojí se špenátem. Směs odstavíme ze sporáku a necháme zchladnout k plnění sójových tlamiček.

Předem namočené sójové plátky, které vývaru nabobtnaly, lehce vymačkáme (vývar z naložení zatím nevyléváme).
Do každého plátku horizontálně vyřízneme (ostrým, špičatým nožem) co největší otvor tak, aby vznikly „tlamičky“ s dostatečným prostorem na jejich naplnění.
Sójové tlamičky plníme plátkem šunky a špenátovou směsí.
Naplněné tlamičky balíme do palačinek (tlamičku položíme do středu palačinky, zprava i zleva přes ní přehneme okraje palačinky a nakonec přehneme spodní a horní okraj palačinky).
Zabalené tlamičky vyskládáme do vymazaného pekáče, potřeme rozpuštěným máslem a dáme zapéci do středu předehřáté trouby. Pečeme nejprve 15 minut, znovu potřeme máslem a dopečeme ještě cca 10 minut.

Čas potřebný k zapečení tlamiček využijeme k zhotovení rychlé omáčky z našeho domácího polotovaru – rajčatové omáčky (pokud nemáme uskladněnou vlastní omáčku „Sugo pomodoro“, lze použít průmyslově vyrobený polotovar, ale to nemusí být ono).
Nivu nastrouháme na jemném struhadle.
Čerstvé bylinky (libeček, hladkolistá petržel apod.) nasekáme nadrobno.
Do kastrolu, rendlíku nebo pánve s vyšším okrajem vlijeme rajčatovou omáčku, kterou nastavíme trochou vývaru z naložených sójových plátků. Na sporáku přivedeme k mírnému varu. Přidáme nastrouhanou nivu, kterou za častého míchání necháme rozpustit. Nakonec vmícháme čerstvé nasekané bylinky a omáčku odstavíme ze sporáku, je připravena k podávání.

Sójové tlamičky plněné listovým špenátem s nivou, zapečené v pikantní palačince servírujeme rozříznuté, aby vynikla mozaika naplněného sójového masa.
Podáváme s rajčatovou omáčkou a doplňujeme vhodnou přílohou.
V našem případě šťouchanými bramborami s květákem a kapustou (recept v kapitole „Přílohy“)…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané