Zhotovíme si těsto k nakynutí. Odvážíme a prosejeme hladkou pšeničnou mouku (provzdušní se).
Odměříme 75 ml mléka (ohřejeme dovlažna) a stejné množství vlažné vody.
V míse (např. rovnou v robotové hnětací) rozmícháme sušené droždí s lžičkou cukru, vlažným mlékem a vlažnou vodou. Necháme na teplém místě cca 10 minut odpočinout. Na hladině se v závislosti na druhu použitého droždí může začít tvořit pěna, je to v pořádku a signál k vypracování těsta. Do odpočinuté drožďové směsi (nedá se hovořit o kvásku) přilijeme lžíci olivového oleje, osolíme, vsypeme prosátou hladkou mouku a vypracujeme hladké, vláčné těsto (nejlépe hnětacím hákem za pomoci robotu). Těsto přendáme do uzavíratelné kynoucí mísy nebo alespoň zakryjeme potravinářskou fólií. Dáme na cca 70-90 minut vykynout na teplé místo (dobře poslouží například trouba vyhřátá na 30 °C).
Vykynuté těsto přendáme na lehce pomoučený vál či pracovní desku.
Z tohoto těsta na pita chléb můžeme vytvořit bochánky nebo placky.
K upečení bochánků si troubu rozpálíme na 220 °C a plech vyložíme pečícím papírem.
Těsto rozdělíme na čtyři stejné díly. Z každého dílu utvoříme bochánek, který válečkem vyválíme na kulatou placku silnou cca 1 cm (těsto můžeme i rukama rustikálně vytvarovat) a přendáme na plech s pečícím papírem. Placky na plechu necháme chvilku odpočinout (ještě maličko nakynou).
Pečeme ve středu rozpálené trouby 6-8 minut, dokud se placky nenafouknou a vzniklé bochánky nezískají světle zlatavý povrch.
Upečený pita chléb vyjmeme z trouby a necháme trochu zchladnout (při chladnutí mohou částečně splasknout, proto je pita chléb v této podobě nejlepší ještě teplý).
Ještě teplé pita bochánky příčně překrojíme a střed nafouknutých bochánků plníme různými specialitami. Začínající slepování nožem nebo vidličkou lehce oddělíme. Zcela vychladnuté a slepené bochánky však již těžko naplníme, ale pita chléb je i tak originální přílohou k mnoha pokrmům.
Jestliže jsme zvolili přípravu pita chlebových placek, připravíme si plochou, dostatečně velkou pánev (stejný průměr jako vyválené těsto na jednu placku).
Pánev na sporáku rozpálíme nasucho.
Těsto rozdělíme na čtyři stejné díly. Z každého dílu utvoříme bochánek, který válečkem vyválíme na kulatou placku tenkou cca 2-3mm.
Jednotlivé placky z obou stran krátce, ale prudce opékáme na rozpálené suché pánvi dozlatova. Během opékání raději těsto častěji otáčíme tak, abychom měli přehled o nepřipékajícím se povrchu placek. Opečené pita placky ihned balíme do utěrky a udržujeme v teple do podávání.
Pitu v podobě placek používáme jako přílohu k mnoha pokrmům (nebo je přímo jejich součástí) např. řecké, arabské či indické kuchyně. Je vhodná k lámání a namáčení do omáček nebo do pita placek jednotlivé speciality rovnou balíme…