Nektarinkový (broskvový) džem (marmeláda)

Dlouho panovalo přesvědčení, že broskve (Prunus persica) pocházejí z Persie, tedy z dnešního Íránu. Jejich prapůvod je ale třeba (stejně jako u meruněk) hledat v Číně, kde je prokazatelně znali již před čtyřmi tisíci lety.
Broskví je vyšlechtěno mnoho odrůd, které se liší například oddělitelností pecky od dužiny, tvarem, barvou dužiny (bělomasé, žlutomasé a červenomasé) i slupkou, která je převážně sametová (pokrytá jemnými chloupky). Jednou ze skupin odrůd broskví jsou nektarinky, které mají tenkou hedvábně hladkou slupku.

V závislosti na stupni zralosti se pohybuje tvrdost i sladkost plodu. Tvrdší, méně zralé plody necháváme dozrát v pokojové teplotě, zralé broskve by se naopak měly skladovat v chladu, a to maximálně po dobu 3 až 5 dnů. Proto je často potřeba broskve (nektarinky) rychle a jednoduše zakonzervovat. Třeba do podoby výborného džemu nebo marmelády…

Suroviny:

(cca 600 ml)

  • Nektarinky (broskve) 600g
    (vypeckovaných, cca 1kg s peckami)
  • Cukr třtinový (krystal) 150g
  • Cukr vanilkový 20g (1 sáček)
  • Citronová šťáva z většího citronu
  • Voda 0,5 dl

Postup:

Vzhledem k tomu, že slupka broskví se rozvaří za delší čas nežli dužina, doporučujeme broskve na okamžik spařit ve vroucí vodě, zchladit ve vodě studené a oloupat. Oloupáním daleko jemnější slupky z nektarinek též nic nezkazíme, ale není to nutné.
Vypeckování většiny odrůd broskví dá více práce, nežli u meruněk (musí se od pecek okrájet).
Vypeckované meruňky nakrájíme na drobnější kousky (cca 1-2 cm).
Do rychlovarné konvice dáme vařit vodu.

Cukr vsypeme do hrnce (kastrolu či pánve s vysokým okrajem) s nepřilnavým povrchem. Pozvolna, na mírném stupni sporáku, za občasného (později častého, až neustálého) míchání necháme cukr částečně zkaramelizovat. To je moment, kdy vhodíme nakrájené nektarinky (broskve). Podlijeme trochou vřící vody, přidáme vanilkový cukr, teplotu sporáku zvýšíme (abychom dosáhli bodu varu) a mírným varem provařujeme cca 15-20 minut do hustší konzistence.
Během provařování kousky ovoce klasickým šťouchadlem na brambory mírně namačkáme.
Džem ochutnáme, sladkost regulujeme citronovou šťávou. Odstavíme ze sporáku a máme pravý džem s kousky ovoce.

Pokud chceme marmeládovější (jemnější, ale hustší) produkt, tak při provařování broskve rozšťoucháme najemno, nebo krátce tyčovým mixérem rozmixujeme. Tímto způsobem vytváříme marmeládu, nikoli džem s viditelnými kousky ovoce. V tomto případě ponecháme marmeládu na sporáku probublávat za častého míchání delší čas (do většího zhoustnutí).

Vychladnutý džem či marmeládu plníme do sterilizovaných, menších uzavíratelných sklenic a sterilujeme (zavařujeme) obvyklým způsobem (při teplotě do 85 °C cca 20 minut).
Skladujeme v temnu a chladu.

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané