Těsto na domácí těstoviny (pastu) se semolinou

Výroba některých domácích těstovin nemusí být nikterak složitá, ale i tak bývá při přípravě těstovinových pokrmů tou nejzdlouhavější částí. Před samotným tvořením a následným uvařením těstovin je prvotní výběr a realizace daného těsta. Jedním z mnoha kriterií při přípravě těsta je volba mouky. V receptu pracujeme se směsí pšeničné hladké mouky a semoliny, doplněné vodou a celými vejci (žloutek i s bílkem). To nám přináší o něco pevnější těsto, nežli u těsta z hladké pšeničné mouky, žloutků a vody.
Semolina, potažmo semolinová mouka, je pšeničná krupice umletá z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice (Triticum durum). S tímto těstem se při tvarování těstovin lépe pracuje, ale vyžaduje o něco delší čas tepelné úpravy (vaření) než u jemnějších těstovin z hladké mouky a vaječných žloutků.

Pokud jsme se dotkli samotné doby vaření těstovin, věřte, že pasta (jak těstoviny nazývají Italové) se nevaří na čas (který se dle druhů těsta velmi liší), ale na chtěný stupeň uvaření. To, co je pro Itala al dente, tedy, že při skousnutí těstovina křupne, může se Čechovi zdát nedovařené (tento způsob vaření pasty však používáme vždy k další tepelnému zpracování např. zapékání). Zkrátka, jiný kraj, jiný mrav a hlavně jiná chuť a zvyklosti. Nejhorší je snažit se v tomto ohledu někomu jinému vnutit „co je správně“, proto se při vaření těstovin nenecháme zbytečně ovlivňovat a řídíme vlastním citem…

Suroviny:

(4-8 porcí, dle dalšího využití těsta)

  • Hladká pšeničná mouka
    (nejlépe Extra „00“) 300g
    + na pomoučení 100-130g
  • Vejce 3ks
  • Voda dle potřeby cca 0,6-1dl
  • Máslo na promaštění
    uvařených těstovin

Postup:

Všechny suroviny smícháme v míse a vypracujeme (nejlépe v robotu na malé otáčky) hladké tužší těsto. Doba zpracování těsta je cca 10-15 minut.
Z těsta vytvoříme bochánek, který zabalíme do potravinářské fólie, dáme do lednice a necháme alespoň hodinu, ale i několik hodin (klidně i přes noc) odpočinout.
Pozor, při delším skladování začíná těsto šednout.

Těsto rozdělíme na několik menších dílů a vyválíme na co nejtenčí pláty (nejlépe cca 1 mm tlusté), z nichž vykrajujeme požadované tvary. Výborný pomocník je zde strojek na těstoviny, ve kterém snadno postupným zmenšováním šířky mezi válci vytvoříme základní plát těsta (na lasagne, ravioli, tortellini, apod.), načež v nástavci i další druhy těstovin (např. špagety, nudle, tagliattelle, tagliolini, fettuccine, pappardelle atd). Ze základního těsta se můžeme pustit i do výroby těstovin trochu složitějších tvarů, např. farfalle.

Čerstvé těstoviny se vaří dostatečném množství řádně osolené vody (cca 1 a ½ lžičky soli na 1l vody), bez přidávání oleje. Al dente (na skus) cca 3-4 minuty.
Uvedený čas je pouze orientační, podle druhu, velikosti či jemnosti těstovin dobu vaření přizpůsobujeme, ochutnáním si určujeme stupeň uvaření.
Uvařené těstoviny přendáme do mísy a promastíme máslem (aby se neslepovali).

Domácí těstoviny využíváme v české kuchyni různými způsoby. Jako polotovar při kompletování pokrmů na italský způsob (zamíchání s příslušnými ingrediencemi), jako základní surovinu pro zapékací pokrmy i jako přílohu k mnohým, nejen českým specialitám…

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané