Vnitřky dlouhých kostí savců vyplňuje kostní dřeň, které se lidově říká „morek“, a tyto kosti nazýváme „morkovými“. V našich kuchyních se nejčastěji setkáváme s morkovými kostmi hovězími.
Ty kupujeme od našich řezníků nařezané na kousky, abychom se k morku vůbec dostali.
Morek je delikatesa, kterou můžeme podávat na různé způsoby. Například morek v kosti krátce, ale prudce zapečený, dochucený solí a pepřem, servírovaný na čerstvém chlebu, nebo nasucho opečené bagetě. Anebo morek uvnitř kostí naopak dlouze, ale šetrně pozvolna vaříme (táhneme), čímž získáme vynikající vývar i základní surovinu na knedlíčky do polévky.
Vývar z morkových kostí je skvělý a silný, vhodný jak k přípravě polévek, tak k dalšímu kuchyňskému využití. Specifickou charakteristiku tomuto vývaru dává zmíněný morek. Kostní dřeň je bohatým zdrojem vitamínů A a K2, omega 3 a omega 6 mastných kyselin a také železa, zinku, selenu, bóru a manganu. Morek je sám o sobě vlastně tuk (ale tzv. trans-mastné kyseliny, považované za škodlivé pro lidský organismus, vůbec neobsahuje), proto je vývar z morkových kostí vždy hodně mastný. Vrstvu tuku však jednoduchým trikem dokážeme odstranit.
Dobrým zvykem při vaření tohoto hovězího vývaru je ke kostem přidat kousek hovězího masa (stačí třeba ze žebra). Přeci jenom, maso (stejně jako kořenová zelenina a ostatní ingredience) chuť vývaru vždy posílí…