Vývar z uzeného masa s kroupami

Uzené maso je často používanou surovinou v našich domácnostech. Jen málokdo z nás disponuje domácí (zahradní) udírnou, aby měl stoprocentní jistotu kvalitně vyuzeného masa teplým kouřem. Běžně prodávané uzené je průmyslově uzeno nejčastěji studeným, v poslední době i tekutým kouřem. Každá z těchto technologií by měla naplňovat hlavní smysl uzení potravin. Tím je jejich aromatizace a zvýšení trvanlivosti výrobků. Ale neděje se tak. Místo uzeného masa (podle uváděného nápisu na etiketě výrobku kupujeme lehce zauzené výrobky zmíněnými technologiemi, a to nemá s dobře vyuzeným produktem nic společného. Není divu, že veřejnost o kvalitě průmyslového uzení pochybuje, vždyť je markantní rozdíl mezi koupeným uzeným masem a masem vytáhnutým z domácí udírny.
Proto si majitelé domácích udíren zakoupené uzené výrobky často přeuzují.
My ostatní uzené maso raději alespoň tepelně upravujeme.

Nejčastější tepelnou úpravou uzeného masa je jeho uvaření a to nám dává podnět k využití uzeného vývaru na polévku…

Suroviny:

(cca 4-6 porcí)

  • Uzené ocásky cca 1,2kg
  • Kořenová zelenina (mrkev 300g,
    petržel 150g, celer 150g)
  • Cibule 2 střední
  • Česnek 4 velké stroužky
  • Pepř celý cca 20 kuliček
  • Nové koření cca 5 kuliče
  • Bobkový list 2 ks
  • Sůl
  • Pepř černý mletý
  • Majoránka sušená
  • Kroupy velké cca 200g

Postup:

Kořenovou zeleninu oškrábeme a překrojíme na větší kusy.
Cibuli oloupeme a rozkrojíme na čtvrtky.
Česnekové stroužky zbavíme slupky, překrojíme a plochou stranou nože rozmáčkneme.

Předvaříme kroupy v osolené vodě (1lžička). Kroupy vaříme cca 20 minut i déle (do změknutí). Výhoda vaření krup je, že se jen tak nerozvaří. Vařením však výrazně získávají na objemu (stává se, že míváme vařených krup v naši kuchyni nadbytek). Uvařené kroupy přes cedník scedíme a propláchneme
studenou vodou.

Opláchnuté uzené ocásky (případně jiné uzené maso) vložíme spolu se zeleninou do dostatečně velkého hrnce. Zalijeme (alespoň 2cm nad maso) studenou vodou. Přidáme očištěnou kořenovou zeleninu, rozmáčknutý česnek, osolíme lžičkou soli, opepříme, přihodíme koření (pepř celý černý, nové koření a bobkový list), zaklopíme poklicí a přivedeme k varu. Dále mírným varem vaříme přibližně 1 a ½ hodiny (na rozdíl od klasických vývarů, kdy vývar pouze „táhneme” na bodě varu několik hodin). Uzené ocásky zcela změknou, jdou od kosti, ale nerozvaří se.
Vývar přecedíme do čistého hrnce a přivedeme opět k varu.

Zchladlé uzené ocásky obereme od kostí a pokrájíme na větší kousky.

V této fázi můžeme polévku doplnit a zvýraznit další zeleninou (nastrouhanou kořenovou, rozkrojenou cibulí, řapíkem celere, libečkem apod.), kterou necháme ještě krátce povařit.

V našem receptu si bohatě vystačíme s přidáním předvařených krup, kousků vařené cibule a pořádnou porcí uzeného masa. Polévku ochutnáme, případně dochutíme solí a pepřem (kroupy mnoho dochucovacích ingrediencí vpijí).
Poslední dochucovací ingrediencí je sušená majoránka promnutá v dlani (tím se více rozvine její aroma), kterou nešetříme, ale polévku již dále nevaříme (mohla by zesládnout).

Fotogalerie:

error: Kopírování obsahu je zakázané