Příprava k jakékoli omeletě, s přidáním jakýchkoliv surovin je stěžejní.
V případě chceme-li do omelety zakomponovat houby (v našem případě žampiony), musíme je předem tepelně zpracovat (na to při krátkém tepelném zpracování v omeletě houby nemají čas).
Omyté a osušené žampiony překrojíme, příčně na polovinu (větší na čtvrtinu).
Vejce (alespoň tři, ze dvou se omeleta dělá špatně) vyklepneme do misky, dle chuti osolíme a opepříme. Přidáme lžíci vody a vidličkou promícháme (nesnažíme se o dlouhé šlehání metličkou, elektrické šlehače zde místo už vůbec nemají).
Jarní cibulku nakrájíme na tenká kolečka.
Petrželku nasekáme (ne příliš najemno).
Část jarní cibulky a petrželky vmícháme rovnou do vajec, část surovin (včetně orestovaných žampionů) si odložíme na zdobení hotové omelety.
Na středně velké pánvi při vyšším stupni sporáku rozpálíme lžíci sádla. Vhodíme nakrájené žampiony, přidáme několik špetek drceného kmínu a za občasného míchání restujeme, dokud žampiony nezačnou zlátnout (trvá to přibližně 5 minut).
Orestované žampiony s kmínem přendáme do misky a pánev vytřeme papírovou utěrkou.
Suchou pánev vrátíme na rozpálenou plotýnku. Dáme rozpálit druhou lžíci sádla. Rozmíchaná vejce vlijeme doprostřed pánve a krouživým pohybem pánve vejce rozlijeme po celém dně. Okamžitě plochou vařečkou nebo podběračkou vejce ode dna načechráme tak, aby se horní tekutá hmota vajec rozlila do pánve. Ihned na omeletu vložíme přichystané ingredience (restované žampiony s kmínem) a odstavíme ze sporáku. Z několika stran pod omeletu ještě vsuneme kousky sádla, aby se s omeletou lépe pracovalo při jejím tvarování.
I při odstavení pánve ze sporáku teplota setrvačností stále pracuje, proto na nic nečekáme a vláčnou, ale křehkou omeletu přímo na pánvi pomocí ploché vařečky nebo podběračky přehneme nebo postupně srolujeme.
Přeloženou či zavinutou omeletu (rozkrojená obvykle vystačí na dvě snídaňové porce) přesuneme na talíř, dozdobíme odloženými surovinami a podáváme s oblíbeným pečivem…