Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo (na tenká půl kolečka).
Oloupané stroužky česneku nakrájíme na tenká kolečka, polovinu odložíme na později a polovinu utřeme (plochou stranou širšího nože) s půl lžičkou soli.
Troubu rozpálíme na 200 °C.
Kuře důkladně omyjeme (i zevnitř). Můžeme využít i droby, jsou-li součástí kuřete. Z křídel odřízneme poslední část (nevyhazujeme). Na několika místech (za stehny, na zádech) úzkým nožem prořízneme kůži. Pod kůži vsuneme hranolky ztuhlého másla. Kuře dobře osolíme (i zevnitř), potřeme utřeným česnekem, posypeme směsí koření na pečené kuře a okmínujeme.
Pekáč (vhodný i k použití na sporáku) vymažeme máslem. Na dno dáme nakrájenou cibuli, na cibuli vložíme ochucené kuře. Do pekáče přidáme i odříznuté díly křídel, případně droby (vhodný je např. krk). Kuře podlijeme vývarem a pivem a dáme (nezakryté) péci do středu předehřáté trouby. Doba pečení kuřete doměkka je při této teplotě přibližně 90-120 minut (podle velikosti). Po půl hodinkách (ke konci pečení častěji) kuře přeléváme vznikající šťávou. Po hodině kuře otočíme, přidáme odložené plátky česneku a dopékáme kůžičku dozlatova i z druhé strany. Upečené kuře vyndáme stranou z pekáče, včetně části cibulky potřebné k servírování kuřete „po selsku“.
Ze zbývající cibule v pekáči zhotovíme kuřecí šťávu.
Částečně vypečenou cibulku v pekáči (i s kuřecími díly) dáme restovat na sporák (na vyšší stupeň). Cibuli za častého míchání vyrestujeme od veškeré tekutiny, podlijeme trochou horké vody nebo vývaru a opět vyrestujeme. Tento postup opakujeme několikrát, dokud nedosáhneme tmavé barvy cibule. Po posledním vyrestování cibuli zasypeme hladkou moukou, ještě krátce zarestujeme (dáváme pozor, aby se mouka nezačala připalovat) a zalijeme horkou vodou či vývarem (cca 3 cm v pekáči). Mírným varem, za občasného promíchání provařujeme 15-20 minut.
Provařenou šťávu přecedíme do čistého hrnce a dle potřeby necháme na sporáku zredukovat do žádané konzistence (k uskladnění zamrazením může být hustší).
Zchlazená šťáva vydrží v lednici k pozdějšímu využití několik dní. Vhodné je zamrazení tohoto skvělého domácího polotovaru v malých dózičkách.
Drůbeží šťáva (podobně jako vepřová šťáva či demi glace) je skvělým polotovarem v naší kuchyni. Nejen jako šťáva k pečeným masům, ale oceníme ji i v minutkové kuchyni…