Nejprve připravíme drobenku. Odvážený moučkový cukr prosejeme do mísy společně s moukou, máslo nakrájíme na menší kousky a vhodíme ke směsi s moukou a krupicovým cukrem a v rukou vytvoříme mnutím prsty (teplo rukou je důležité) sypkou drobenku, kterou vložíme na chladné místo.
Na těsto:
Z vajec oddělíme žloutky.
Troubu mírně předehřejeme (30 °C) na lepší vzejití kvásku.
Mléko mírně ohřejeme (do vlažna).
Droždí rozdrobíme do misky, přidáme lžičku cukru (klidně I moučkového), metličkou vytvoříme kašičku, zalijeme polovinou vlažného mléka, zaprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a vložíme vykynout na asi 20 minut na teplé místo (třeba do ohřáté trouby).
V hnětací míse utřeme moučkový cukr s máslem a žloutky, přidáme vzešlý kvásek, máslo a špetku soli. Pomocí robotu hákem s postupným přidáváním mouky do žloutkové směsi vypracujeme vláčné těsto. Těsto přendáme do kynoucí mísy s víkem (nebo alespoň zakryjeme utěrkou) a necháme na teplém místě (opět můžeme využít ohřátou troubu) kynout asi hodinu.
Čas potřebný k vykynutí těsta využijeme ke zhotovení náplní.
Povidla rozmícháme s rumem a skořicí.
Tvaroh smícháme s krupicovým cukrem, vanilkovým cukrem, zakápneme citronovou šťávou a povolíme trochou smetany.
Misky s náplněmi dáme do chladu.
Vykynuté těsto vyjmeme z teplého místa a vytvoříme z něj dva bochánky, které necháme ještě dalších 20 minut dokynout.
Troubu rozpálíme na 170 °C.
Dva plechy vyložíme pečicím papírem.
Z bochánků vyválíme dvě stejné, kulaté placky, které opatrně přendáme na plechy s pečícím papírem a pomocí prstů vytvoříme vyšší okraje. Jednotlivé koláče naplníme zvlášť tvarohovou a zvlášť povidlovou náplní, posypeme drobenkou. Okraje koláčů mašlovačkou nebo husím brkem potřeme vodou. Vložíme najednou do rozpálené trouby.
Pečeme cca 45 minut, přičemž v polovině pečení plechy prohodíme.
Růžové okraje koláče jsou známkou dobrého upečení valašského frgálu…