Kližka je svalová skupina, která obklopuje přední a zadní nohy dobytčete. Svalová vlákna se spojují v tzv. „snopce“ kryté silným vazivovým obalem. Tyto snopce se pojí ve svaly, které na obou koncích přecházejí ve šlachy. Tyto úpony, obaly a vazivo, které obsahují klihové části (proto „kližka“), se dlouhým vařením skoro nebo i úplně rozpustí, změknou na klih. Tím se tato část hovězího skotu stala velmi oblíbenou a vyhledávanou. Vlastně rozděluje české gurmány na dvě části. Jedni tvrdí, že pořádný guláš lze uvařit pouze a jedině z hovězí kližky, druzí osobitou chuť tohoto masa příliš nemusí.
Pokud jsme příznivci pokrmů z kližky, tak se nám jistě zbíhají sliny nejen na zmíněný poctivý guláš, ale třeba na dušené hovězí (samozřejmě z kližky) na česneku. V našem receptu máme tak trochu od obojího. Maso sice nekrájíme na klasické gulášové kostky, čímž ještě lépe vynikne šťavnatost a chuť kližky, ale cibulový základ i ostatní ingredience přípravu guláše velmi připomínají. Klasický česnek setý nahrazujeme listy česneku medvědího, což jistě ocení lidé, kteří klasický česnek milují, ale nedělá jim příliš dobře
Medvědí česnek je léčivá bylina, která si co do vůně a prospěšnosti nezadá s česnekem setým. Chutí je však jemnější a méně agresivní. Tu využíváme již počátečním marinováním kližky v pestu z medvědího česneku a samotné listy přidáváme též na samý závěr tepelné úpravy, abychom v pokrmu zachovali co nejvíce blahodárných účinků této skvělé byliny, kterou si můžeme natrhat v našich lesích…